perintö auto myyntiin

vaiolenkohiljaa

Sain juuri perintönä 450€ auton tuo hinta on merkitty perunkirjan, nyt saisin siitä 600€
Siis auto tuli minulle jakokirjassa. Pitääkö tehdä ilmoitus myynti voitosta verottajalle?
perintöverolappuja ei ole vielä tullut....

4

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Myyntihinta on perintöarvo vain sattumalta, eikä arvoltaan noin pieni summa aiheuta toimenpiteitä kenenkään taholta, etenkin, kun olet itse myymässä, eikä perikunta.

      Vaikka suhde olisi sama, olisi arvio 450 000 € kontra toteuma 600 000 € vähän eri juttu. ; )

    • Verovapaata

      Kun koko vuoden aikana myydään yhteensä alle tuhannella eurolla omaisuutta, joka on hankittukin alle tonnilla, voitto ei ole verotettavaa eikä tappio vähennyskelpoista. Tämä on aivan laissa säädetty poikkeus normaalista luovutusvoiton verotuksesta. Jos siis et myy mitään muuta kuin auton, kauppa on tällä perusteella veroton.

      Moraalisella tasolla voitaneen myös todeta, että kun auton myynnistä aiheutuva tappio ei ole vähennyskelpoinen yleensäkään, niin on kohtuutonta vaatia voitostakaan veroa. Itse en ainakaan aktiivisesti ryhtyisi ilmoittelemaan, jos yksittäisestä autokaupasta voittoa saisin. Ammattilaiset erikseen.

    • vaiolenkohiljaa

      jep.kiitos avusta, tuon perusteella löysinkin:
      https://www.vero.fi/syventavat-vero-ohjeet/ohje-hakusivu/48930/kokonaan_tai_osittain_verovapaat_luovut/

      Pienten luovutusvoittojen verotus

      Luonnollisen henkilön tai kuolinpesän saama omaisuuden luovutusvoitto ei ole veronalaista tuloa, jos verovuonna luovutetun omaisuuden luovutushinnat ovat yhteensä enintään 1.000 euroa (TVL 48 §:n 6 momentti). Toisaalta tuloverolain 48 §:n 6 momentissa tarkoitetun omaisuuden luovutuksesta johtunut tappio ei ole vähennyskelpoinen, jos luovutetun omaisuuden yhteenlasketut hankintamenot ovat enintään 1.000 euroa.

      • vaiolenkohiljaa

        jep auto on nyt myyty 550€, voittoa ei tullut yhtään, kun hinnasta vähentää kulut perintöveron rekisteröimismaksun, osan vakuutusmaksusta ja ajoneuvo verosta. "voitto*" taitaa mennä enemminkin miinuksen puolelle.
        no pääasia että pääsin vekottimesta erroon


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      88
      1577
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      12
      1460
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      98
      1390
    4. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      69
      1260
    5. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      104
      1199
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      116
      1150
    7. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      257
      972
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      69
      971
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      18
      925
    10. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      37
      907
    Aihe