perintö auto myyntiin

vaiolenkohiljaa

Sain juuri perintönä 450€ auton tuo hinta on merkitty perunkirjan, nyt saisin siitä 600€
Siis auto tuli minulle jakokirjassa. Pitääkö tehdä ilmoitus myynti voitosta verottajalle?
perintöverolappuja ei ole vielä tullut....

4

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Myyntihinta on perintöarvo vain sattumalta, eikä arvoltaan noin pieni summa aiheuta toimenpiteitä kenenkään taholta, etenkin, kun olet itse myymässä, eikä perikunta.

      Vaikka suhde olisi sama, olisi arvio 450 000 € kontra toteuma 600 000 € vähän eri juttu. ; )

    • Verovapaata

      Kun koko vuoden aikana myydään yhteensä alle tuhannella eurolla omaisuutta, joka on hankittukin alle tonnilla, voitto ei ole verotettavaa eikä tappio vähennyskelpoista. Tämä on aivan laissa säädetty poikkeus normaalista luovutusvoiton verotuksesta. Jos siis et myy mitään muuta kuin auton, kauppa on tällä perusteella veroton.

      Moraalisella tasolla voitaneen myös todeta, että kun auton myynnistä aiheutuva tappio ei ole vähennyskelpoinen yleensäkään, niin on kohtuutonta vaatia voitostakaan veroa. Itse en ainakaan aktiivisesti ryhtyisi ilmoittelemaan, jos yksittäisestä autokaupasta voittoa saisin. Ammattilaiset erikseen.

    • vaiolenkohiljaa

      jep.kiitos avusta, tuon perusteella löysinkin:
      https://www.vero.fi/syventavat-vero-ohjeet/ohje-hakusivu/48930/kokonaan_tai_osittain_verovapaat_luovut/

      Pienten luovutusvoittojen verotus

      Luonnollisen henkilön tai kuolinpesän saama omaisuuden luovutusvoitto ei ole veronalaista tuloa, jos verovuonna luovutetun omaisuuden luovutushinnat ovat yhteensä enintään 1.000 euroa (TVL 48 §:n 6 momentti). Toisaalta tuloverolain 48 §:n 6 momentissa tarkoitetun omaisuuden luovutuksesta johtunut tappio ei ole vähennyskelpoinen, jos luovutetun omaisuuden yhteenlasketut hankintamenot ovat enintään 1.000 euroa.

      • vaiolenkohiljaa

        jep auto on nyt myyty 550€, voittoa ei tullut yhtään, kun hinnasta vähentää kulut perintöveron rekisteröimismaksun, osan vakuutusmaksusta ja ajoneuvo verosta. "voitto*" taitaa mennä enemminkin miinuksen puolelle.
        no pääasia että pääsin vekottimesta erroon


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      490
      8551
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      120
      5852
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      272
      4822
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4635
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      71
      4166
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3940
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3768
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1708
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      99
      1262
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      879
    Aihe