Parisuhde / perhe-elämä

Väsyksissä

Moi. Ensimmäistä kertaa tällä palstalla...ja ehkä väärällä palstalla. Mutta kysymykseni kuuluukin löytyykö netistä jostain keskustelua tai tarinaa home- ja kemikaali/hajusteyliherkkien pari- ja perhesuhteista.
Kun perheessä on homesairas, miten muut perheenjäsenet sen kestävät? Onko erot yleisiä? Paljon on tarinaa homeista ja sairastuneista, mutta vähemmän puolisoista ja lapsista. Jos on sairastuneen elämä vaikeaa, ei ole helppoa muillakaan perheenjäsenillä, kun perheen elämä pyörii lähes täysin sairauden ehdoilla.

Onko oikein, ettei lapset saa tuoda kavereitaan kotiin (homeen/hajusteiden haju vaatteissa). Mikä koti se semmonen on, mihin ei saa kavereitaan tuoda.
Tai että sairastunut määrittelee missä muut perheenjäsenet saavat vierailla tai harrastaa. Tai sairastunut määrää milloin muiden on peseydyttävä, vaihdettava vaatteet. Ei heti tule mieleen toista sairautta mikä rajottaisi myös perheenjäsenten elämää kuten home/kemikaaliyliherkkyys.

2

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juu, todellisuus on aina rankkaa sille, joka joutuu sen kohtaamaan yksin tai yhdessä.

      Lapseni isältä saimme ainoastaan muuttoapua homeasuntoon, johon kaikki "apu" tyssäsikin selän kääntämisen ollessa helpompaa.

      Meikäläinen joutunut kestämään välillä lähes ylivoimaisen todellisuuden yksin homesairauden aiheuttaman astman, vuosikausia jatkuneen kroonisen poskiontelotulehduksen ja borrelioosin pirullisine särkyineen jälkikasvuni jouduttua kärsimään samoista asioista kosteusvaurioisten koulujen lisäksi.

      Jouduttuamme kaiken päälle kärsimään vielä sietämättömästä metelistä edellisessä asunnossamme elimistömme joutui aivan liian koville. Poikani lausuntoja https://goo.gl/WR8Jtx ei otettu todesta, vaikka hän kärsi tismalleen samasta metelistä kuin minä kiusaajien päästyä kuin koira veräjästä.

      Siitä rankasta asiasta tuon järkyttävän metelin seurauksena, jossa yöuniamme häirittiin 11 kuukauden ajan, en ole täällä vielä kertonutkaan, vaikka aamusivuihini purkanut ja kuvannut paljon. Mitäpä rassukalleni mielettömästä kuormituksesta seurasikaan? Ääniyliherkkyys.

      Luitte oikein: ääniyliherkkyys.

      Kuinka monia kertoja minun onkaan täytynyt olla täällä hiirenhiljaa pystyäkseen keskittymään johonkin. Äänet sattuvat korviin ja hänelle on kehittynyt kuin koiran supertarkka kuulo, jolla kuulee äänet seinienkin läpi.

      Elimistön liiasta kuormittumisesta voi olla järkyttävät seuraukset, josta on omakohtaista aiempaakin kokemusta. Kivuliaan synnytykseni jälkeen, jossa en ensisynnyttäjänä saanut mitään kivunlievitystä eikä välilihaakaan leikattu pyynnöistäni huolimatta revetessäni pahasti, en vuosikausiin kestänyt mitään kipua hammaslääkärilläkään.

      • "Meikäläinen joutunut kestämään välillä lähes ylivoimaisen todellisuuden yksin; homesairauden aiheuttaman astman, vuosikausia jatkuneen kroonisen poskiontelotulehduksen ja borrelioosin pirullisine särkyineen jälkikasvuni jouduttua kärsimään samoista asioista kosteusvaurioisten koulujen lisäksi."

        - Tuossa voisi olla puolipilkku, niin ymmärtäisi paremmin.

        Voimia aloittajalle, rankkaahan tämä kaikki on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      116
      7003
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      108
      4767
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      57
      4017
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      13
      3364
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      700
      2108
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      240
      1469
    7. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      66
      1368
    8. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1348
    9. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      53
      1306
    10. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      982
    Aihe