venäjälle,ei muutako lisää natolla härnäämistä,niin saadaan kohta oikein kunnon myrkkyruisku persuksiin,
suomi pyllistää
taasen
59804
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 59
Vanhimmat
Mitä arvelet, olisiko Venäjä vallannut alueita Georgialta vuodesta 2008 alkaen ja Ukrainalta vuodesta 2014 alkaen jos nämä maat olisivat olleet NATO:n jäsenmaita? Tuskinpa.
Olisivat varmaan sotineet ihan kunnolla, eikä vallanneet alueita "rauhanomaisesti". Se on sitä nykypäivän rauhanturvaamista, siis silloin kun länsimaat sitä tekevät.
suomi on poloinen,samoin ruotsi,naton ja venäjän välinen ohjussota käydään suomen ja ruotsin ilmatilassa,eikövain,venäjä jos haluaa niin 2päivää ja suomi onvallattu,muutama ohjus lamaannuttaa sähköt,rautatien ilmailun,siinäse on,panssarit vyöryvät suomeen ,einato kerkiä korvaansa lotkauttaa,ja ne meidän 60 hävittäjää ei voihyväthyssykät
Kyllä siinä ameriikan ja venäjän välissä on muitakin ilmatiloja, paitsi jos ameriikka ampuu norjasta, mutta voihan ne ampua norjasta suoraankin venäjälle.
Tällä hetkellä Venäjä ei uskalla Suomen valloitusta tehdä. Tuolla joku mainitsi , että kaks päivää ja Venäjä olisi valloittanut Suomen, on ihan puuta heinää! Siihen ei ole Venäjällä mitään mahdollisuutta ja missään nimessä ei siihen tyyliin niin kuin esim. vrt. Ukraina/Krimin -alueilla!
Pitää muistaa, että Suomella on ilmavalvontaa ja maavoimia hoitamaan maanpuolustuksen monta kertaa tehokkaammin, kuin esim. joku Ukraina!
valvontaa on,mutta kun ohjuksia pistetään tulemaan 50kpl voihanniitä valvoa mihinne osuu,
jos norjasta ammutaan venäjälle,ja venäjältä vasta ohjus niin suomen ilmatilassa on ilotulitus
Hyvää Uutta Vuotta!
Sottaahan ne herrat ja osa sotahulluista immeisistä haluaa kun ollaan niin lääpällään siihen natoon. Mutta onhan meillä ihan oma sotimisministerikin.
Endine Neukkula valtasi Georgian.
Muistettava on mistä Staalinin Jooseppi oli kotoisin? Gorin suuri poika oli tuosta kaupungista.
Venäjän ilmavoimat pommitti Staalinin synnyinkaupunkia Goria. Milloin tekee saman Nikita Rutsohvin synnyin maalle Ukrainalle????
Ja nyt upseerien malja. Herrat, meidän tiemme on selvä. Me olemme armeijan selkäranka. Meidän mukanamme seisoo tai kaatuu. Horjumatta sinne minne Marskin miekka viittaa tien.
venäjä meni mukaan merileikkiin,jossa nato joleikkiisotaa venäjää vastaane,ihän muita pidetä vihollisenakuin suurtavenäjää,kaikkisotaharjoitukset suomellakin mukaan lukien on suunnattu sotimaan venäjäävastaan,
Meidan on muistettava, miksi Neukkula kaatui. Kaatajana oli Gorbatsow. KGP-n morkein päällikkö. Vain hähellä oli täydellisesti ohjat käsissään. Vaimo oli väitellyt tohtoriksi Moskovan Yliopistossa, aiheena Markxsismi Leninismi. Ropra sai tykea vaimoltaan Sosilismi hössön asiantuntijalta.
Booris Jetsin oli seuraava johtaja. Muistamme kun hän vieraili Helsingissä. Pyysi ANTEEKSI Mainilan laukauksia. Rehellinen mies, ainoa heikkous oli alkoholismi.
Hänen jälkeensä valtakunta vaipui taas Diktatuuriin nykyinen johtajalla on KGP-n tausta. Valtaa ei voida kaataa puuta kuin ylhäältä käsin, kuten Korpa.
Kuinka monta ydin-ohjusiskua maailmalla on ollut? Ei yhtään! Miksi Venäjän just Suomeen se pitäisi kohdentaa, kun ei mihinkään muuhunkaan maahan niin ole tapahtunut? Keinot kierolla Venäjällä on monet, mutta ohjusiskuilla Suomeen se ei yrittäisi, tietenkään!
Kyllä Venäjä ensin niillä ns. "vanhanaikaisilla keinoilla" yrittäisi Suomeen ja siinä vaiheessa apu pohjoismaista ja Natoltakin tulisi ja "valloitus", mitä suuremmalla todennäköisyydellä jäisi siihen!
Venäjää näkyvät kuivatelakat ja telakalla olevat lahot purkit uppoavan.
joo puhumalla se saksakin otti suomen eisaanut sotimalla,vai mitensemeni
Viime vuosisadalla käytiin sosialismin sotia. Niissä kuoli noin 200-miljoonaa ihmistä.
Hitler oli sosialistisen työväen puolueen johtaja ja Mussoliini Benito oli sosialistisen työväen puolueen vasemman siiven johtaja ja Staalin oli sosialidemorraattisen puolueen enemmistön ( Bolshevikki ) johtaja. Kyllä näillä oli yhteinen oppi-isä Karl Maxksi. Toivottavasti emme palaa enää sosilismiin.
Jos Hitlerin aate oli sosialismi, niin miksi hän piti marxismi-leninismiä suurena vihollisenaan? Niinpä niin, ylivieskalaiset uusnatsisminselittelijäkouhot taas yrittävät kirjoittaa historiaa uusiksi. Hitleriläisyys oli oikeistolainen aate.
Muistaakseni nimi oli huoholla Saksankielelläni: "Doits natinal sosialistis arpaitter partai".
Siis Suomeksi, "Saksan kansallis sosialistinen työväen puolue".
Olihan Hitler muutakin. Oli kasvissyöjä. Hänen aikanaan rauhoitettiin susikin.
Oikeastaan oli vihreitten aatteellinen isähahmo. Empä ihmettele lainkaan vihreista ja kommunisteista käytettyä nimea. "Vihervassurit".
Hitlerillä oli harvinainen synnynnäinen rakennevika letkussansa. Kärjessä ei ollut reikää lainkaan, mutta letkun alareunalla oli useitakin, siis vähän niinkuin yhden mallinen sadetin. Vähemmästäkin alkaa v*tuttamaan.
se on siinä,iltis,suomi on käytännössä natonjäsen,eli venäjä on käytännössö suomen vihollinen,ei muutako sotahullut nyt on teidän tavoitetäyttynyt,
Onko ensi kesä taas kuiva ja kuuma?! Oiva metsäpalovaara tuulimyllyalueilla! Tuulimyllyssä on satojen metrien korkeudella suuri määrä polttoainetta. Tarvitaan vain ukkonen, laitteiston oikoseen meno, konevika tai muu jumi niin järkyttävä tulipalo tuulimyllyn huipulla ja maastossa on valmis.
Onko tuulimyllypohatat tulleet tätä pikku seikkaa ajatelleeksi? Tämäkö on nyt se tuleva Jumalan lähettämä tulimeri, josta Raamatussa puhutaan?
Tuulimyllyjen purku heti! Ennen ensi kesän kuivaa ja kuumaa kautta.
Tuulivoimalapalo Haminassa:
https://m.youtube.com/watch?v=9gxHSJerZfU
Onko ydinvoimaloissa kaikki ok.?! Aina suuri riski olemassa ydinvoimala-alueilla! Ydinvoimaloissa suuri määrä polttoainetta. Tarvitaan vain inhimillinen virhe, laitteiston oikoseen meno, konevika tai muu jumi niin järkyttävä katastrofi on valmis.
nato meidänturva,niin me turvaamme ruotsia ja norjaa meillä on pitkä raja venäjän ´kans ei suomi pysty eikä nato suomenpitkäärajaa turvaamaan seon mahottomuus,,ei niitä lyhempiäkäään rajoja olevoitu maailmalla turvaamaan
suomi on pyllistänyt viimeisenkerran venäjälle,nyt suomipojalla alkaa olla paskathousuissa ,mitä tehdä ja mitä tulemaantulee venäjänkans,
Jos kahakka tulee. Meidän päättäjät laitetaan seipään nokassa eturintamaan.
Aivan sama mitä kukin horisee,hommahan on niin että pieni porukka se kaikki hässäkät lopulta aloittaa. Kautta historian on niin että joku jossakin joka on saanut tältä kansaltaan mandaatin niin sen käsissä on nousu tai tuho.
Että siitä on kiinni ketä äänestetään millainen on henkilö arvaamaton vai arvattavissa toimiltaan. Ja sitten hänen valitsemansa hännysjoukko.
Että lopullaan pienestä kiini.
Kun Neuvostoliitto kaatui KGP- ylipaallikon Korpan toimesta. Näytti tulevan ulos kommunisti johtoisesta PERUSTUSLAISTA. Joka määräsi. "Kommunismi pitää levittaa koko maailmaan kaikille kansoille".
Siinä tilanteessa läsimaiden armeijoja ruvettiin supistamaan. Ruotsikin siietyi palkka ruotuväkeen.
Nyt, Kun uusi KGP-taustainen päällikkö on noussut valtaan Venäjän maassa, on tullut ajankohtaiseksi lisätä valmiuksia hyökkäyksen varalta. Historia on opettanut: Sotilaallinen tyhjiö täytetään.
Ei kai me olla sotilaallinen "TYHJIÖ".
suomen kauppa jälleen hiipuu amerikantakia,syväkumarrus jälleen amerikansuuntaan tekee tuhoa suomen viennille,kiitossiitä poliitikoille,olette tehneet hyviä päätöksiä.
natojoukot ei osaa edes harjoitella,ajoivat rekatalla tankkerinkylkeen,miten tositoimissa,eivät hallitseveneitään rauhanaikanakaan,onko kalusto vanhanaikaista
Aloittelijalle. Nyrkin isku persuuksiin.
Venäjän ainoa kuivatelakka, joka sopii lentotukialusten korjaukseen , on uponnut.
Venäjällä on itse asiassa korvaavia telakoita muille aluksille, mutta lentotukialus Amiraali Kuznetsoville ei ole muuta teläkkaa, Varmaa on ainoastaan, että Amiraali Guznetsov on menetetty pitkäksi aikaa.
Vaikka naapuri kuinkä häärää, niin Luoja lopulta määrää, joudummeko hyökkäyksen kohteeksi???
sipilä pyllistää rupisella pyllyllään jo venäjällepäin,tutkahäirinnällä,tutkikaa ensin ennenkuin lietsotte jo tuomiota,tai melkein tämä on jo muuta vakavampaa sipilältä,hyvä naapuri vaan suomi ei osaa olla naapurisovussa,pyllistellään ja uhitellaan muka nato meitä auttaa ,ja miksi pitää uhitella isommalle
Jo alakoulussakin nevotiin olemaan rehellinen!! Rovaniemeltä pohjoiseen päin ja Kittilästä itäänpäin on GPS-häirintää. Myos siviilikoneita on varoitettu, että GPS paikanmääritys ei ole tottä, niinkuin se on ollut ennen. Häirintä tulee Kuolan niemimaalta.
Sinulle Venäjän Trolli annan neuvon: Kannattaako puhua paskaa, kun tuo "kivikautinen" järjestelma, jos se tulee meidän osaksemme, niin se tietää köyhyyttä ja sortoa, ilman toivoa paremmasta. Mene hyvä ihminen Venäjälle herättelemään kansaa!!! Toivoa on heilläkin, kunhan johto uudistuu sisältäkäsin.
älä heristele nyrkkiä isommalle,on suuri sotamaa venäjä, se nielaisee suupala pikkuriikkisen suomen ,kunaika on tullut
Nimimerri "pysyykö" Kirjoitti älä heristele nyrkkiä isommalle.
Nyrkin heristelystä ei ole kysymys. Meidän pitää herättää tuo naapuri huomaamaan, kuinka hullu heidän korruptoitunut yhteiskuntansa on. Kommunistien jäkeen valtaa pitävät entiset kommunistit. Tavallinen kansa vaeltaa vailla toivoa paremmasta. Yksityis yritteliäisyyttä ei ole, josta johtuen kansaa ei pääse vaurastumaan.
Voidaankin sanoa mikä on nykuvaihe:
Entiset kommunisti johtajat ovat onnistuneet ryöväämään Äiti venäjän.
Meidän velvollisuutemme on rukoilla Venäjän kansan puolesta.
onko todisteita muutako,norjan ja naton lausunto gps-häirinnästä,voihanolla että nato itseteki häirinnän saatas suomipoikaa vietyä natoon lujaa ja sotaan venäjää vastaan häviämään,ilmastonmuutoskin on varmaankin venäjänsyytä jos kysytään natomailta tai suomen politikoilta,joita johdattelee trump
"eitietoa" Nimimerkki sotkee asioita, Eihän suomipoikaa olla viemässä sotaan!! Meidän pitää erottää mikä on kansa ja mika on hullut johtajat venäjällä? Paljon kärsinyt Venäjän kansa on saanut kärsiä, revolussianista. välläkumouksesta aivan liikaakin. Nyt tarvitaan Svabodaa, Vapautta.
Olisiko nimimerkki "eitieoa" valmis rukoilemaan Venäjän kansan puolesta??
kyllä mun mielestä pitääalkaan rukoilemaan suomenkansanpuolesta,
eikö suomalaiset tutkijat osaa mitään itsetutkia,tutkimuksientulokset tulee aina naapureista,haiskahtaa jotekin uusavuttomuudelta,eletäänkuitenkin 2000lukua
Kyllä Suomipoika tietää, ei ole uusavuton. Nuapuria ei tarvitse ylimääräistä haukuskella. On diplomaattisesti annettu heille asiasta tieto.
niinsiinäkävi suomella ei ollut todisteita näyttää sergeille mistä tutkakiikastaa,norjamuka todennut häirinnän,missä todisteet,niinpäniin
Soini on kertonut naapurille, että ei mitään epäilystä mistä hairintä tulee. Siitä on todisteet.
Naapurihan kiisti ettei heidän myrkky operaationsa ollut mukana Emglannin myrkytyksissäkään.
Herääkin kysymys, olemmeko palanneet Staalinin Joosepin aikaan????
näinsemenee,keväällä suuret 10 maan sota onsuomessa johtaja itse maailmanpoliisi,mitä siihen venäjä joko suomi menee liianpitkälle,onko talventullen aika vallata suomi,pohtiivarmaan putin,turha enään niinistön maailmanrauhasta saarnata tai sipilän,itsehärnäävät venäjää,
Viopihan se Putiini pohtia. Venäjän systeemi ei toimi. Sieltä tulleet turistit ovat kertoneet, että 2000 luvullakin oli maitokaupan jono 8-tuntia pitkä. siis koko yö jonotettiin. Henkilöllisyyden todistelun jälkeen sai 2 litraa maitoa hekeäkohti. annoksen piti riittää viikon ajaksi,
Tuleekin mieleen Venäläisen soldaatin laulun luritus sadan vuoden takaa: Tykkään sumest niin niin, pellost saa perunoi ei lopu liha ei voi.
Älä ota enää!
Otsikon mukaisesti , "Suomi pyllistää Venäjälle..." on Suomen syytä tehdäkin! Taas Venäjä ärhentelee pienemmilleen ja väittää teoilleen ihan jotain muuta, kuin oikeasti on!
Miksi pienempi Ukraina ylipäätään haluaisi konfliktejä Venäjän kanssa, eihän siinä ollisi mitään järkeä?
Venäjän hallinto on kieroutunut monellakin lailla ja sen kanssa ei tule veljeillä, eikä tehdä yhteistyötä millään lailla!
venäjän pitää olla ärhäkkänä,usa lykkäää natoa ja sitämyöten sotaa lähemmäs venäjää,mutta länsimaat ei ymmärrä natonuhkaa.mitä siitä seuraa,kyllä se siitä räsähtää kunsaadaan venäjä ahtaalle natonlaajenimisen ansiosta,keväällää vois jokokeilla 10 sota hullua maata suomessa,
Ai, että Venäjä saa käyttää aseita tekosyiden perusteella, niin kuin tänään Ukrainaa vastaan? Ei saa, kun Venäjällä ei ole Ukrainaan mitään erityisoikeuksia, kuin kellään muullakaan!
P.S. Lue tai kuuntele uutisia!!
ollappa suomi nyt puolueetonmaa,ei tarttis osaslistua,naton sotaretkelle,tätä se natooikein hakeeja haluaa,suomipoika on semmosessa liekassa ja maksumaana että siinä pakolaisetkin jäätoiseksi,eimuutako sinkkiarkkuja hitsaileen
Silloin kun on epäsuosittu johtaja, niin haetaan syytä ulkovalloista. Napoleonin aikoihinkin oli sama käytäntö. Kun vallankumous ei tuonutkaan onnea ja vaurautta. Syyllisiä olivat ulkovallat. Valloittaminen aloitettiin Eurooppasta ja Afrikkaankin hyökättiin. Venäjä joka oli vallankumouksellisten liittolainen, niin sekin sai huomata Suuren Johtajan ja hänen joukkojensa asettuvan taloksi Mopskovaan.
Poltetun maan taktiikka tuhosi tuon vallankumous johtajan armeijan.
Herääkin kysymys onko putikaisen huono kansan suosio perimmäisenä syynä ärhentelyyn??
kuka pani lähiidän sekaisin.vastaus bussss sanoi jos ette ole meidänpuolella olette meitävastaan ,ja sitärataa on pommit paukkunut lähidässä,ja ruumitatulee kuinka paljon eikukaantiedä,
Nimimerkki "taruakovai" On erehtynyt surkesti. Kalevi Sorsa sanoi: Baath Sosialismi on Suomen Sosialidemokraattisen puolueen veljespuolue. Siis Sosilismin ja paikallisen Muslimiopin seos. Tuo takapajinen ja kivikautinen aate on saanut paljon tuhoa. Jos ei olisi valtavia öljytuloja niin he eläisivät kivikautta, ratsataisivat kameleilla ja olisivat keräilijöitä.
Toinen suuri valhe jota toistettiin pitkään, "Joukkotuho aseita ei löytynyt". Voisiko nimimerkki pohtia mika se Kemikaali Ali olikaan. ja mistähän mahtoi saada lempinimen??
ja venäjä ja usa tekevät kilvan lisää ruumiita,lähiidässä,eitee enään hussein eikä kemikaali ali,vaan maapallon suuret mahtimaat,joille eivoimitään.
Ihmiskunta vaelsi takapajuisuudessa tuhansia vuosia. Vasta Kristinusko antoi toivoa vapaudesta. Jumala loi meille jären, käyttäkäämme sitä. Onhan uskontommekin kokenut horjahduksia, mutta jumalan luomalla järellä ja anteeksi antamisella, olemme päässeet horjahtelun jälkeen aina oikealle tielle.
Kysynkin nyt sinulta "taruakovai". Oletko valmis lähtemään lähetyssaarnaajaksi tuonne ulrahulluuden maailmaan??
en lähe,huvittaa tuo amerikan ihannointi,josette ole meidänpuolella olette meitä vastaan,nomiltä siellä lähi-idässä näyttää,onko amerikka saanut hyvin länsimaista sivistystä aikaan,eiole kiviäkivenpäällä
Ajattele "taruakovai", Kysymys ei ole pelkästään Lähi-idästä, vaan koko Afrikan maanosata. Siellä ihmiset kärsii. Suurin syyllinen on tuo takapajuinen uskonto. Jumala ei luonut ihmistä tottelemaan mielipuolten käskytystä, senvuoksi meille on luotu järki. Jos sinä lähdet saarnaamaan sinne, niin muista, että työtäsi auttaa kaikille luoduille jo syntymässä asetettu Oikeuden mukaisuuden kaipuu. Tuo kaipuu on kaikilla Jumalan luoduilla: Kritityillä ja Pakanoilla kuin myöskin Muslimeilla.
"Vähän" keskustelu rönsyilee viidakkoon asti!? Let`s talk about Russian!
Venäjä tekee mitä tahtoo, on aina tehnyt! Viekkaudella, valehtelemalla ja saadakseen haluamansa!
Meidän Suomalaisten, on erityisen tärkeää saada näyttää Venäjälle, että meilläkin osataan ja meillä on myös liittolaisia, esim Pohjoismaat.
Naton läsnäolo helpottaa tässä tilanteessa ja ei ole niin turvatonta olla, se viesti myös Venäjälle, ettei se voi tehdä ihan mitä haluaa, muuta kuin korkeintaan uhkailla, tai kiusata Ukrainaa!
Paljon kärsinyt Venäjänkansa ei tarvitsee Rewolussiania vallankumousta, vaan se tarvitsee Swabodaa Vapautta. Piiitkäään jatkunut pysähtyneisyyden aika oli johtaa tuon valtakunnan takaisin kivikauteen. Meidän pitää ymmärtää, että kansalaisten oman järenkäytto on kehityksen A ja O.
Kun Neuvostoliitto romahti ja alkoi jonkin aikaa jatkunut ajatusten vapaus. Siinä tilanteessa kysyttiin neuvoa oikein kansainvälisesti; Mikä estää, ettei tulevaisuudessa päädytä Ylineron johtamaan valtakuntaan.
Vastaus oli Johtajan toimikausi pitää rajata 2-n kauteen. Sitten tuli KGP-taustainen Putikainen. Kun kaksi kautta tuli täyteen, niin mittarin nollasi välvouhka Meetvedev. Sitten tuo ylinero putikainen nousi taas valtaan.
"Nousu valtaan" ?? Eiköhän se asia JÄRJESTETTY niin, että "putikainen" "nousi valtaan"!
Syy on nimenomaan hallinnossa, ei Venäjänkansa ole syypää vittumaisuuteen, vaan ne kieroilut hoitaa putinismiläiset!