Oma tuulivoima tuottaa AIVAN toisella tavalla...

AnteroRantanen

Suomessa on aurinkovoimabuumi, heh !
Olen kehittänyt ja käyttänyt omaa pientuulivoimaa nyt 15 vuotta ja voin kokemuksestani sanoa, että tuulivoimalani, järeä 2Kw voimala, jonka lukuisissa teistässäni löysin ja aivan ylivoimainen, järeydeltään ja tuotoltaan, joka tuottanut vuositasolla 5000-7000Kwh, on aivan toisella
tuottotasolla, kuin minkään tasoinen aurinkovoimala, joita olen myös ollut mukana asentamassa ja itsellänikin on 5Kw aurinkovoimala.
Aikoinaan aloitin monia keskusteluja omasta tuulivoimasta Suomesta, lukuisilla eri foorumeilla.
Perusteenani oli, kun omilla rahoillani testasin useita eri pientuulivoimaloita ja kirjoitin kokemuksiani niiden tuotoista ja kokemuksistani jne
Kaikkiin niihin foorumeihin aloitin keskustelun ja yritin myös aloittaa uuden keskustelukulttuurin, josa kirjoitettaisiin omalla todellisella nimellä.
Tuloksena oli, että trollitehdas ja nimettömänä kirjoittelu oikeastaan voitti asiassa, ainakin luuli niin..
Nyt ylläpidän facebookissa Pientuulivoima ryhmää.
Mutta parhaiten edelleen asia toimii vanhanaikaisella ja hyväksi koetulla "pusikkopuhelimella" ja aikoinaan kun yli 10V sitten aloitin oman "kulttuurini" asiassa ja aloin kirjoittaa omalla nimelläni.
Yhteydenottoja tulee edelleen ja on saatu aikaiseksi vuosien saatossa melkoisestikin.
Antero Rantanen
Puh numeroani en voi enää mainita, kun poistettiin kirjoitukseni täältä sen vuoksi.
Soitin Suomi 24 toimitukseen ja kysyin asiaa ja ihmettelin.
Tietosuojalain vuoksi ei voi puh numeroa mainita.. no se siitä avoimuudesta jne heh..

9

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lkhgfff

      Onko ensi kesä taas kuiva ja kuuma?! Oiva metsäpalovaara tuulimyllyalueilla! Tuulimyllyssä on satojen metrien korkeudella suuri määrä polttoainetta. Tarvitaan vain ukkonen, laitteiston oikoseen meno, konevika tai muu jumi niin järkyttävä tulipalo tuulimyllyn huipulla ja maastossa on valmis.

      Onko tuulimyllypohatat tulleet tätä pikku seikkaa ajatelleeksi? Tämäkö on nyt se tuleva Jumalan lähettämä tulimeri, josta Raamatussa puhutaan?

      Tuulimyllyjen purku heti! Ennen ensi kesän kuivaa ja kuumaa kautta.

      Tuulivoimalapalo Haminassa:
      https://m.youtube.com/watch?v=9gxHSJerZfU

    • Sisämaassaeitoimi

      Rannikolla toimii kun tuulee ,sisä maassa ei tuule !
      Rannikolla tuulee aina 3-20ms ja sisämaassa 0-8ms
      Eli vain rannikolla ja ison järven rannalla toimii tuulivoimala !

    • raksaaja-sh

      Taitaa olla pientuulivoima aika poissuljettua kaava-alueella?

    • lööppivekotin-Onnea

      Kerro ihmeessä millä ja missä saat 2 kilowatin ropelillasi peräti 5000-7000 kilowattitunnin vuosituotannon eli käyttökerroin on huikeat 28 - 40 %.!
      Missä päin Suomea tuulimylly voi saavuttaa 40 prosentin käyttökertoimen??? Siis pelkällä tuulellako??
      Pelle Peloton, Macgyver ja kaikki maailman muutkin ropelihatut kalpenevat keksintösi rinnalla. Että 40 % jo 15 vuotta vanhalla viritelmällä??!!
      Tuulivoimayhdistyksen mukaan vuoden 2017 lopussa Suomen tuulivoimakapasiteetti oli 2044 MW. Kapasiteetilla tuotettiin sähköä 4,8 TWh.
      Se tekee käyttökertoimeksi 26,8 %.
      Siihenkin nähden olet keksinyt vähinttän lööpin arvoisen vekottimen!!
      http://www.tuulivoimayhdistys.fi/tietoa-tuulivoimasta/tietoa-tuulivoimasta

    • ME-tason-käyttökerroin

      Melko hyvin tuo 15 vuotta vanha viritys 40 prosentteineen pärjää myös maailman tehokkaimman, Vattenfallin 93,5 megawatin ropelipuiston kanssa, vaikka se on sentään Skotlannin rannikolla. Sen käyttökerroin 312 gigawattitunnin vuosituotannolla olisi vasta 38 %.

    • siellätuulee

      Kustavissa meren rannalla

    • pas.kannettavissa

      Kustavissa tai Pa.skannettavissa, mutta käyttökertoimeltaan yksi maailman parhaista ropeleista pyörii siellä. Onko niissä maisemissa kenties kaupallisiakin rusetteja?? Ellei, miksei?? Kustavi äkkiä täyteen rusetteja, kansa vaatii.

    • rolellit

      täällä etelä pohjanmaan lakeuksilla tuulee kuin järvellä, mutta nuonosti näkee koti voimaloita hintako on sitten esteena hankintaan,

    • Tuuli-Antero1111

      Valitettavaa ettei Pohjanmaa lakeuksilta löydy Antero Rantasen murskaavaa tietotaitoa ilmaisen tuulienergia hyödyntämiseen !!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      399
      3032
    2. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2279
    3. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      61
      2219
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      17
      1897
    5. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      168
      1419
    6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      3
      1287
    7. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      201
      1079
    8. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      38
      894
    9. Iltalehden evästeasetukset

      No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee
      Maailman menoa
      100
      850
    10. Sun seurassa oli turvallinen olo

      Yhteisiä vietettyjä aikoja muistelen. Yllätit mut kerran tavalla josta tulin äärettömän onnelliseksi 😘 Olkoon tämä nais
      Ikävä
      38
      822
    Aihe