Laitan kysymykseni vielä tännekin.....
Otsikon mukaisesti...
Onko olemassa jotakin tiettyä lentokonetta, jossa paine korvissa olisi mahdollisimman pieni?
Kaikki on kokeiltu (purkka, väkevät pastillit, nenäsumutteet, puhaltaminen...) ja mikään ei auta. Olisi vaan niin ihana päästä kaamosta karkuun.... Edellisestä lennosta on jo vuosia ja kokemus oli järkyttävä, melkein oli kuulo mennä!
Asiallisia vastauksia odotellessa! Ethän pura pahaa oloasi vastaukseen....
Lentokone, jossa ei tunnu kovaa painetta korvissa?
1
293
Vastaukset 1
- Paineentasaus
Saattaa vaihdella, mutta ei ole mitään takuuta... muuta kuin lentää jollain pikkuisella potkurikoneella max 500 m lentokorkeudella.
Korkealla kun lennetään, niin matkustamon paine on aina maanpintaa matalampi, ei korkeampi ja kun aletaan laskeutumaan, niin matkustamon paine "nousee" tai pikemmin normalisoituu maanpinnan tasolle.
Olet varmaan itsekkin sen huomannut muovipullosta, josta on lennon aikana juotu? Eli se on lytyssä/kurtussa kun ollaan kentälle päästy.
Ilman droppeja konstit on nieleskely tai purukumin mutustelu nousuissa ja laskuissa purista nenästä ja puhallat painetta "sisääsi" suu kiinni. Näin tasataan painetta tärykalvojen eri puolilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.742415Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt371977- 1011233
- 491012
- 94917
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.26857Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,148723- 30716
- 41695
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?56598