Aivoinfarkti

Moikka, olisi kiva kuulla ajatuksia toisilta, jotka saaneet aivoinfarktin nuorena. Itse saanut sen ja ikä 31v.
73946
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mä olen sairastanut aivoinfarktin 21 v, nyt olen 41 v. Syynä ilmeisemmin e-pillerit ja tupakka. Myöhemmissä tutkimuksissa löytyi geenivirhe (APC-resistenssi), joka selittäisi infarktin. Kumpaankin silmään jäi pienet näkökenttäpuutokset. Lääkityksenä tätä nykyä Asasantin.

Äänestä

Sain aivoinfainfarktin 36 vuotiaana.Syy oli vaskuliitin aiheuttama, samaan aikaan vasen puoli kehostani halvaantui, mutta kuntoutuksen avulla olen taas päässyt kuntoon. Entiseen työhön en enää pysty, mutta jos edes jotakin pystyis vielä tekemään, tosin olen jo hyväksynyt senkin etten enää välttämättä kykene palaamaan työelämään. Voimia sinulle!

Äänestä

AVH-lehdessä 1/05 juttua nuorista aivoinfarktin saaneista. Ei se ole yksistään vanhusten sairaus, vaikka niin sitä ajattelisi...
Oma kohtaukseni (laskimotukos, aivoverenvuoto ja infarkti) johtui perintötekijöistä ja pitkäaikaisesta stressistä. Osittaisesta halvauksesta huolimatta toivuin hyvin ja olen palannut takaisin entiseen työhön.
Jokainen päivä on lahja :)

Äänestä

Aivoinfarkti 1994, olin 32 vuotias, nainen. Vasemman puolen halvaus ja näkökenttäpuutos molemmissa silmissä. Jäljellä jatkuva väsymys ja näkökenttäpuutos. Autoa ei saa ajaa ja entisiin raskaisiin töihin en kykene. Mutta etiäppäin sano mummo lumessa.

Äänestä
  • Mun ex sai aivoinfaktin 38vuotiaana,viime syksynä.Kaulavaltimot tukossa ja siitä meni aivoihin.Oikea puoli halvaantui, puhekyky meni ja kävelemisen joutui opettelemaan uudelleen uudestaan.Nyt 9kk myöhemmin mies kävelee jotenkuten, puhuu mut sanoja kateissa,kädessä jotain toimintaa.Eniten miestä huolestuttaa se että tuleeko käsi toimimaan ikinä kunnolla. Onko kenelläkään kokemusta tai tietoa miten tulee käymään?

    Äänestä

Ankara huimaus on yksi pikkuaivoinfarktin oire, joka ei tänään tullut ilmi asiantuntijan ohjeistuksessa iltapäivälehden jutussa. Jos saatte kohtauksen, soittakaa välittömästi ambulanssi.

Äänestä

Mieheni, joka on jo ikämies sai aivoinfaktin reilu viikko sitten. Hän kaatui vessan lattialle, eikä päässyt ylös. Soitin ambulanssin ja hänellä todettiin lievä aivoinfarkti.
Onko lievä infarkti miten paljon parempi.
Hän ei menettänyt puhekykyään. Pari päivää puhe oli vähän puuroutunutta.
Toinen jalka ei pidä.
Hänet laitettiin nyt pari päivää sitten kuntoutukseen, miten kauan kuntoutuksessa menee. Mulla on ihan hirveä huoli hänestä. Paraneeko hän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JPT kirjoitti:

Moikka, olisi kiva kuulla ajatuksia toisilta, jotka saaneet aivoinfarktin nuorena. Itse saanut sen ja ikä 31v.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu