Moikka, olisi kiva kuulla ajatuksia toisilta, jotka saaneet aivoinfarktin nuorena. Itse saanut sen ja ikä 31v.
Aivoinfarkti
7
3732
Vastaukset
- Yks vaan
Mä olen sairastanut aivoinfarktin 21 v, nyt olen 41 v. Syynä ilmeisemmin e-pillerit ja tupakka. Myöhemmissä tutkimuksissa löytyi geenivirhe (APC-resistenssi), joka selittäisi infarktin. Kumpaankin silmään jäi pienet näkökenttäpuutokset. Lääkityksenä tätä nykyä Asasantin.
- Koope
Sain aivoinfainfarktin 36 vuotiaana.Syy oli vaskuliitin aiheuttama, samaan aikaan vasen puoli kehostani halvaantui, mutta kuntoutuksen avulla olen taas päässyt kuntoon. Entiseen työhön en enää pysty, mutta jos edes jotakin pystyis vielä tekemään, tosin olen jo hyväksynyt senkin etten enää välttämättä kykene palaamaan työelämään. Voimia sinulle!
- kkl
AVH-lehdessä 1/05 juttua nuorista aivoinfarktin saaneista. Ei se ole yksistään vanhusten sairaus, vaikka niin sitä ajattelisi...
Oma kohtaukseni (laskimotukos, aivoverenvuoto ja infarkti) johtui perintötekijöistä ja pitkäaikaisesta stressistä. Osittaisesta halvauksesta huolimatta toivuin hyvin ja olen palannut takaisin entiseen työhön.
Jokainen päivä on lahja :) - xxxx
Aivoinfarkti 1994, olin 32 vuotias, nainen. Vasemman puolen halvaus ja näkökenttäpuutos molemmissa silmissä. Jäljellä jatkuva väsymys ja näkökenttäpuutos. Autoa ei saa ajaa ja entisiin raskaisiin töihin en kykene. Mutta etiäppäin sano mummo lumessa.
- minä vaan
Mun ex sai aivoinfaktin 38vuotiaana,viime syksynä.Kaulavaltimot tukossa ja siitä meni aivoihin.Oikea puoli halvaantui, puhekyky meni ja kävelemisen joutui opettelemaan uudelleen uudestaan.Nyt 9kk myöhemmin mies kävelee jotenkuten, puhuu mut sanoja kateissa,kädessä jotain toimintaa.Eniten miestä huolestuttaa se että tuleeko käsi toimimaan ikinä kunnolla. Onko kenelläkään kokemusta tai tietoa miten tulee käymään?
- Anonyymi
Ankara huimaus on yksi pikkuaivoinfarktin oire, joka ei tänään tullut ilmi asiantuntijan ohjeistuksessa iltapäivälehden jutussa. Jos saatte kohtauksen, soittakaa välittömästi ambulanssi.
- Anonyymi
Mieheni, joka on jo ikämies sai aivoinfaktin reilu viikko sitten. Hän kaatui vessan lattialle, eikä päässyt ylös. Soitin ambulanssin ja hänellä todettiin lievä aivoinfarkti.
Onko lievä infarkti miten paljon parempi.
Hän ei menettänyt puhekykyään. Pari päivää puhe oli vähän puuroutunutta.
Toinen jalka ei pidä.
Hänet laitettiin nyt pari päivää sitten kuntoutukseen, miten kauan kuntoutuksessa menee. Mulla on ihan hirveä huoli hänestä. Paraneeko hän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012140Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2971934Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441761Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1041726Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2071617- 321351
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941133Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii251092Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671089- 511057