Ruokitteko lintuja talvisin lintulaudoilla? Joko olette aloittaneet ruokinnan? Mitä tarjoilette? Eilen tuossa laitoin ruokinnan, lintulautaan kuorittua auringonkukansiementä ja talipötkö ja palloja, kyllä siinä kova kuhina heti käy, talitiaiset, sinitiaiset, hömötiaiset ja närhet jo löytäneet, vielä käpytikka, kuusitiainen, töyhtötiainen ja punatulkku puuttuvat.
Lintujen talviruokinta
5
347
Vastaukset
- 1.Kalle
Aloitin, mutta turhan aikaisin, kun luntakaan ei ole vielä.
Talitiaiset huomasivat ruokajuhlat heti, ja tekevät kuorellisistakin auringonkukan siemenistä selvää nopeasti. Kuorettomia en osta, kun olisi liian helppoa ahmimista. Nokkivat kuin tikat kuoret auki. Mellastavat lintulaudalla koko päivän. Inhoavat kaurahiutaleita, joita eivät hyväksy ollenkaan.
Erikoisin vieras joka päivä on harakka, jota olen pitänyt lihansyöjänä.
Se nokkii suuhunsa useamman siemenen joka kerta, ja häipyy. Sitä en tiedä, nielaiseeko siemenet kuorineen, vai nokkiiko ne auki jossain muualla.
Lumen tultua hankin lihakaupasta suolatonta läskiä, ja silloin tintit hullaantuvat täysin. - tiitinen
Näyttää ettei kuorettomia siemeniä kulu sen nopeampaa, mutta ovat linnuille varsinkin talvipakkasilla paljon parempia kuin kuorelliset joissa kuoren avaamiseen kuluu kaikki se energia minkä ehtivät tankata, eikä tule roskaa kuorettomista. Hintakin on lopulta lähes sama kun kuorellisissa puolet painosta on kuorta. Lunta on jo mukavasti ja aamulla pakkasta -8
- Tipitiii
En ole vielä aloittanut, mutta aloitan kyllä ja perinteisesti tarjolla on kauraa, auringonkukkaa, erilaisia siemensekoituksia, maapähkinärouhetta, talipalloja ja -pötköjä. Jos saa suolatonta läskiä niin myös sitä, sekä sellaisia omia ruuantähteitä jotka linnuille soveltuvat. Ehkä viikonloppuna täytyy linnunruokintapaikka kuntoon laittaa. Meillä syömässä käy myös oravat ja jänikset.
- 789341324678
Itse otin viime talvena ensimmäisen kerran tarjontaan myös kuorettoman aurinkokukka vaihtoehdon. Yllätyksekseni havaitsin, että niitä syötiin hieman haluttomammin kuin kuorellisia. Oliko vika erässä vai missä. Vaikea sanoa.
- Anonyymi00005
Nyt pakkasilla oikeen huomannut, että pähkinäpuolikkaat tiheäverkkoautomaatissa on hitti. Tiaiset saa nokittua kovallakin pakkasella, ei jäädy kivikovaksi kuin talipötköt.
Nimenomaan noi puolikkaat on hyvä, hienompi rouhe varisee maahan/harakoille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1656212Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv922793Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?921781Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am381472Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91226- 491015
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23928- 66912
- 21903
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122903