Miten Isabellalle pelastettiin

Isabellallepelastettuja

Hätäliukumäen kautta ihmisiä merestä kun Estonia upposi? Miten ne pääsi hätäliukumäkeä ylös ne kylmettyneet uupuneet heikot ihmiset?

8

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paikalla_ollut

      Hätäliukumäissä oli pienet askelmat.

    • Hohhoijaataas

      Ei pelastettu mitenkään Isabellalle. Siellä oli viikarilta Mariella. Toimi lähinnä tuulen -ja aallokonsuojana.

    • Faktaa

      Isabellalta ja Silja Symphonylta laskettiin hätäliukumäet joiden avulla saatiin ihmisiä vedettyä turvaan laivaan.

    • Hohhoijjaataas

      Niin muuten olikin. Sorry.

      • Hohhoijaataas

        Kiva kun kirjoitat toisen nimimerkillä. Minä en ole täällä anteeksi pyydellyt. MARIELLA oli ensimmäisenä onnettomuuspaikalla!


    • Mitenpelastettiin

      Mutta miten ne hypotermiasta kärsineet ihmiset saatiin nostettua hätäliukumäen avulla, sitä en käsitä. Hätäliukumäki on putki. Ei siinä ole tikkaita. Tuskin olisivat jaksaneet kävelläkään mitään tikkaita laivaan.

    • asiastaesitelmänkoulussa

      raportin lukeneena, niin pääosa vedestä ylösnostosta tehtiin helikoptereilla, ei hätäliukumäillä. Pelastuslauttoja laskettiin alas, jotta vedessä lilluvat voivat odottaa nostovuoroaan. Joissain laivoissa oli lähellä veden rajaa huolto-ovet, jonka kautta saatiin joitain myös. menee siellä joissain laivoissa jopa piiiitkät uimatikkaat. yksi pelastuneista oli itse kiivennyt vedestä ylös asti sen 20 metriä pystykylkeä ja ilmoittautunut komentosillalle itse. Mielenkiintoista luettavaa koko onnettomuusraportti, löytyy netistä googlettamalla ladattavana pdf änä. satoja sivuja. Parempi kuin yksikään dekkarikirja.

    • Laivallasöiköbuffetis

      No mitenkäs se oli komentosillalle päässyt eiks ovet oo lukossa. Täytyy lukea. Kuinka niistä ihmisistä pidettiin huolta laivalla saiks ne lämpöpatjoja ja ruokaa oliks siä lääkäri tai sairaanhoitaja. Saiks ne nesteytystä. Jos pelastui europalle nii nehän joutu oleen kauan laivas ennen kuu pääs sairaalaan. Vai miten?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      73
      3981
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3535
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      82
      3368
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2708
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      125
      1663
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1526
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1154
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1124
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1120
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      119
      1038
    Aihe