Tsh 0.69 ja t4-v 14.37

Ellindeeri

Kävin viime viikolla verikokeissa koska työterveyslääkäri huomasi struuman kaulalla. Nuo olivat arvoni mutta en osaa näitä lukea :/ Osaako joku auttaa?

Omalla äidillä kilpirauhasen vajaatoiminta ja mummolla struuma leikattu. Kaikki vajaatoiminnan oireet olleet jo vuosia. Toisaalta myös liikatoiminnan oireet sopivat kuvaan.

Onko nämä arvot ok vai mitä tarkoittavat? Apua!

1

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hashimoto

      Periaatteessa vajaatoiminnassa TSH nousee ja T4v laskee. Liikatoiminnassa päinvastoin. Mutta sitten jos häiriö on aivolisäke/hypotalamusperäinen niin jos sitä ja tätä... Muut sairaudetkin voi vaikuttaa.
      Sulla vaikuttaa olevan tulehduksellista reaktioita kilpirauhasessa. Oireet voi vaihdella liikatoiminnasta vajaatoimintaan ja veriarvotkin voi olla vähän kummallisia. Vasta-aineet ja T3v antaisivat lisäinfoa.

      Arvot kohtuulliset enkä lähtisi tällä hetkellä lääkitystä muuttaan tai aloittaan. Tähän sopii inhokkini observoidaan eli seurataan tilannetta ja otetaan uudet labrat myöhemmin sekä seurataan struumaa. Struuma voi joskus haitata myös hengitystäkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1719
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      272
      1595
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      288
      1373
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      1299
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      915
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      48
      881
    7. 66
      874
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      66
      873
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      861
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      838
    Aihe