Keskustalaiset miettivät onko Sipilä hyvä vai huono vetäjä heidän puolueelleen. Vastaus on yksistelitteinen ainakin sen osalta, miten hän on hoitanut pääministerin tehtävät. Sipilä on kautta aikain yksi parhaista pääministereistä, mitä Suomessa on ollut. Hän on vetänyt Suomen erittäin vaikeasta tilanteesta uskomattoman talous- ja työllisyysparannuksen katta kasvun tielle, jota ei kukaan uskonut tapahtuvaksi.
Joku voi sanoa, että Sipilä on ollut poliittisesti varomaton. Kun asioita hoidetaan kuntoon, niin silloin ei ole politiikalle tilaa. Se ehkä onkin Sipilä-ykkösen ajan paras oppi, että politiikka ei mahdu asioiden hoitamiseen.
Muistatteko edellisen vaalikauden lopun, jossa SDP torpedoi kaiken uudistamisen vuosi ennen vaaleja? Mitä siitä seurasi, ei hurraa huutoja vaan ennennäkemätön vaalitappio. Mitä luulette nyt vaaleissa käyvän, kun SDP oli tämän syksyn lakkoilun ja Eduskunnan uhkailun pääarkkitehti. Kukaan ei halua lakkoilla, mutta SDP ajoi SAK:n avulla kansan POLIITTISIIN lakkoihin, joissa lapset jäivät ilman ruokaa, lakkoilevien palkkapussi oli vajaa ja tappiot yrityksille oli kymmenien miljoonien luokkaa. Miten kansan syvät rivit tulevat sen ottamaan tulevissa vaaleissa? Onko hyvä asia, että puolue vastustaa parlamentarismia vai on sen puolesta? Onko parlamentarismia nakertavia voimia tukeva puolue edes oikeutettu hallitukseen saatika pääministeripuolueeksi?
Sipilän hallituksen laskenta on alkanut. Laskenta on alkanut toiselle kaudelle. Olisi hienoa, että noin paljon hyvää vaikean kautta aikaansaanut pääministeri saisi mahdollisuuden toteuttaa myös miellyttäviä asioita Suomen hyväksi. Sipilä ei ole kirosana. Niitä on muut miehet.
Sipilä on ollut yksi parhaista pääministereistä
kansanmies
2
124
Vastaukset
- seontotuus
Oppositiopuolueiden meuhkaaminen ja muiden haukkuminen eivät tarvitse aivotoimintaa. Siihen pystyy kuka tahansa. Samoin kuin koulukiusaajan rooli, joka ei herätä kunnioitusta, ei mikään muukaan kiusaajan rooli herätä kunnioitusta.
- hyväkantaa
Sipilän lähtölaskenta on alkanut. Lähtölaskenta toiselle kaudelle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522095
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3321293Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.921199- 1521094
- 68941
- 35928
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31869Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta24814Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59807Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46779