Äänestäisi SDP,
Vihreitä 33, 3 %
Kokoomusta 20,9 %
Kestaa 14,1 %
Persuja ihme kyllä 9,6 %
Kyselyyn vastasi 15-19 2077 nuorta,
Vihreitä 33, 3 %
Kokoomusta 20,9 %
Kestaa 14,1 %
Persuja ihme kyllä 9,6 %
Kyselyyn vastasi 15-19 2077 nuorta,
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Laura hei, kopioidessa tietoja jostain, niin silloin mainitaan lähde.
Verkkouutisissa+näky+olevan,+suomen+nuorisoalan+kattojärjestön+Alianssin+toimesta,+vihreä+aate+kiinnostaa,+hyvinkin+aikaihmisten+keskuudessa+saattaa+onnistua+muttei+33+%.
Miksi sitten hyväksyit gradun keskeneräisenä, jos jokin lähdetieo vielä puuttui?
Siitähän että LUET gradun, ennen hyväksymistä, saat palkkaaaa!
Pitäisikö oppineita tai muuten vain naisia kutsua arvottariksi kuten ennen ehdotettiin
https://www.suomenuutiset.fi/pslla-huippukannatus-nuorissa-miehissa-puolet-naisista-vihervasemmiston-takana-halla-aho-nuorisogallupissa-merkillepantavaa-politiikan-ja-identiteettien-sukupuolittuminen/
nuoret ovat pieni äänestäjä ryhmä, ja mieli muuttuu iän karttuessa ja oman ammatin ja ammattikunnan vakiinnuttua. Jo 30 vuotta täyttäneistä suurinosa äänestäis demareita.
Kokoomus, vihreät, RKP ja ikävä kyllä SDP seuraava hallitus.
Älymystö kyllä kannattaa hieman utopistisiä vihreitä, mutta pragmaatikot näkevät ehkä pidemmälle arjen todellisuuden. Helppoa ei suunnistaminen poliittisessa vaikuttamisessa ole tänä päivänä.
"Älymystö kyllä kannattaa hieman utopistisiä vihreitä"
Tapasin kerran espoolaisen roskakuskin Tampereella ja kysyin häneltä, missä Espoossa on kaikkein kamalimmat
roskikset, joissa hänen mukaansa roskat on levitetty pitkin lattioita ja juuri mitään ei ole kierrätetty oikeisiin astioihin
Kuski vastasi että TIETENKIN teekkarikylässä, jossa siis on koko Espoon suurin vihreiden kannatus (ja siellä on myös muita opiskelija-asuntoja massiivisesti)
https://www.lansivayla.fi/artikkeli/75723-otaniemen-rannat-ovat-alennustilassa
Lisäksi reitin varren opiskelija-asuntolan pysäköintipaikan nurkkaa komistaa autonraatoja, joista muutaman läpi puskee jo pajuakin. Pusikkoon nyykähtäneen lava-auton nokka osoittaa kohti merta, lavalla on kokoelma autonovia.– Opiskelijajärjestöt voisivat järjestää siivoustalkoot
Jaa vihreät kummiskin keskimäärin kouluttautuneimpia kokoomustelaisten kanssa, sen huomaa naamasta, käyttäytymisestä verrattuna rahvaanomaisiin......?
Nyt kyllä puhuttiin älymystöstä
tiedätkö mikä ero on kouluttautuneella ja älymystöllä?
esim. kokoomuksen veronmaksajien rahoilla koulutetulla
Kataisella on valt.maist. paperit mutta on heikkolahjainen jonka lyhyen matematiikan arvosana on kutonen eli ei osaa kaksinumeroisten lukujen kertolaskua päässä ja se näkyy toimissa
Tästä teemasta mä nautin (Katainen kertoo), Suomi tarvitsee parimiljoonaa muslimia (kun muita ei tule)
https://www.youtube.com/watch?v=1H4byTP1q9s
Höh eihän ihmiset ole samanlaisia, älymystö ei tarkoita älykkyyttä eikä kaikki ole kataisia.
On hyvä ettei ihmiset klooneja, korkeasti koulutetut ovat yleensä älykkäämpiä, älykkäät ovat keskimäärin rikkaampia.
Katsellessa vihreiden mielenosoituksia, niin jengistä tulee mieleen lähinnä määritelmä "ryysyläiset".
Tärkeä näyttää olevan mustavalkoruudullinen huivi, jengitunnus. Tatska.