Purjehdus kirjat

Kirjojaja

Vinkkejä hyvistä purjehduskirjoista.

Minulla juuri työnalla kova kierros, joka avaa mukavasti VOR maailmaa. Kirjassa ehkä hieman yksipuolinen, jossa monesta muusta löytyy vikaa, mutta ei kirjan päähenkilöstä. Kirja olisi mielenkiintoisempi, jos siinä olisi paremmin tuotu esille päähenkilön kehittyminen ja omat virheet.

6

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pilssirotta

      Pertti Dunckerin kirjat on mukavaa luettavaa. Lin ja Larry Pardey on kirjottanut valtavan määrän hyviä kirjoja, jos englanti sujuu. Göran Schildt on kirjoittanut kasoittain kirjoja, tosin en ole lukenut niistä kuin muutaman. Yksi lempikirjoittajani on Fatty Goodlander, tosin nekin ovat englanniksi.

    • Koiravahti2

      Yksi klassikko on Barrault:n Purjehduksen suuria hetkiä. Kertoo kilpapurjehduksen historiasta, eri venetyypeistä mutta päättyy jo 60-luvulle. Klassikkokilpailuista mukana Americas Cupista mm.

      • Suomessa ehkä vastaava on sitten Henrik Ramsayn Sommar och segel.


    • Muistipätkiitaas

      Ihan toisen kulman purjehduskirjallusuuteen tuo Erno Paasilinnan ja Antti Tuurin Isoa Inaria kiertämässä. Inspiraatio on kaiketi Juhani Ahon jossain muinaisessa aikakauslehdessä julkaistu kertomus purjehduksesta Saimaata pohjoiseen. (En muista nimeä, löytyy nettiversiona jostain kirjallisuusarkistosta)

    • Vertuee

      David ja Daniel Hays: Isä minä ja meri.
      Mielestäni ehdottomasti paras!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      115
      10253
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5020
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2191
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2048
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1904
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      981
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      973
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    Aihe