Kuulosuojaimet

OnkoOlemassa

Olisiko täällä ketään joka osaisi opastaa minua hyvien kuulosuojainten hankinnassa? En ole mitään rakentamassa enkä purkamassa mutta ajattelin, että täällä voisi olla tietoa asiasta.

Tarvitsisin semmoiset sangalliset, mukavat kuulosuojat joiden kanssa ei kuule puhetta, lasten kiljahduksia, oven paukahduksia, koiran haukkumista, ovikelloa, musiikkia, vasarointia, rappukäytävän jytinöitä... kaikkea sitä mitä hatarasti rakennetussa kerrostaloissa kuuluu...

Katselin äsken Peltorin kuulosuojaimia. Jäin semmoiseen käsitykseen ettei ne jonkin ihmeen konstin kautta suodata pois ympäristöstä tulevia ihmisten puheita tms. ääniä.
Onko semmoisia kohtuuhintaisia/halpoja/muutaman kympin hintaisia kuulosuojia olemassakaan joilla pääsen eroon normimetakasta ympärilläni. Ei mun tartte kenenkään kanssa keskustella kuulosuojaimet päässä. Kovin kalliita ja kaiken maailman radioilla varustettuja en huoli enkä tarvitse. Tavallisia korvatulppia en pysty käyttämään jatkuvasti, eikä ne ole edes riittävät. Kaikki ympäristön äänet pitäisi pystyä poissulkemaan mahdollisimman hyvin.

Teen toisinaan hankalaan rytmiin töitä ja yritän nukkua sitten päivällä ja alkuillasta jolloin oman perheen ja naapuruston elämä vasta alkaa. Ei siinä mitään, mut nukkua mun pitäisi.

Kiitos jo etukäteen.

9

624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osa-aikaeläkeläinen

      Minulla on Peltor Optima 2-merkkiset. Hyvät moottorisahan kanssa, ja vaimentavat vaimonkin puheen äänen. Pari kymppiä näkyvät maksavan.

    • Jonskuna

      Ei kuulosuojaimet poista muuta kuin korkeimmat äänet eli vaimentaa ääntä. Nukkua niiden kanssa ei voi . Sellaisia kuulosuojaimia ei ole mitkä poistaisi äänet.

      • Osa-aikaeläkeläinen

        Kyllä minä nuoruudessani nukuin hyvin kuulonsuojaimet päässä paperitehtaan pulpperin montussa.


      • OnkoOlemassa

        Jaa! Kiitos!
        En ymmärrä mitään korkeiden ja matalien äänien kuuluvuudesta. Onko ihmisten puhe pääosin matalaksi vai korkeaksi luokiteltavaa.
        Katsoin nyt, ettäTuolla Peltorin mainoksissa joissain kuulosuojaimissa sanotaan olevan erikoistehokkaan vaimennuksen matalilla ja korkeilla taajuuksilla. Ne oli Peltori Optime Kolmosluokan suojaimet.

        "Osa-aikaeläkeläisen" nuoruusvuosien väsymys ja hyvät unenlahjat vähän pistivät miettimään nuorukaisen vapaa-ajanviettotapoja. No, nyt on vaimo, kuulosuojaimet ja moottorisaha (ja kaiketi kuulokin tallella). :-D

        Tuo on varmaan totta, ettei kaikkia ääniä saa millään suojaimilla ja kotikonsteilla kokonaan poistettua. Enkä todellakaan tiedä saanko nukuttua semmoiset härpäkkeet päässäni. Pitäisi ainakin osata nukkua koko ajan selällään. Ei tule onnistumaan.


      • Osa-aikaeläkeläinen

        Nuoruusaikoinani tehtiin remonteissa hommia välillä koko vuorokausi, joten ihmekö tuo jos joskus raukaisi.
        Meillä jotkut 3-vuorolaiset ovat teettäneet? silikonikorvatulppia jotta melu ei häiritse unta päivällä. Itsellä kyllä uni yövuoron jälkeen jäi muutamaan tuntiin vaikka ei melu häirinnytkään. Onneksi vuorohommia oli harvoin.


    • NickNailer

      Rakennushommissa käytän Bilteman kuulosuojaimia. Ostan niitä nipun kerrallaan ja pistä kaikkii työpisteisiin yhdet omaa ja muiden käyttöä varten. Punttisalilla käytän korvakäytävään työnnettäviä tulppia, koska siellä on kovempi melu kuin työmaalla, mutta isommista laitteista olisi haittaa.

      Pienten lasten kanssa kosketuksiin joutuessa käytän vastamelukuulokkeita. Ne taas ovat joko kalliita tai helevetin kalliita. Tavalliset vastamelukuulokkeet kustantavat suuruusluokaltaan 350 euroa. Jos tavoittelee huippulaatua, niin sitten on Sennheiser HE 1 ja hintalapussa 62.000 €. Siis toistan 62.000 €,

    • tuunaavillamyssyä

      Laita myssyyn korvien kohdalle äänieristettä.

    • tuunaavillamyssyä

      Tee itse ääniltä suojaava pieni peitto, jota siirrät pään ympärillä nukkumisasennon mukaan. Tee se vaikkapa tyynyliinaan laittamalla täytteeksi haitta-aineetonta äänieristettä korvan kohdalle. - Hevosille on korvahuppuja, joissa on äänieristeenä neopreenia. - Tee vuori ja päälinen puhtaasta puuvillasta tai villasta, että on varmasti terveellinen.

    • OnkoOlemassa

      Hyviä neuvoja. Koko pää pitää paketoida kunnolla.
      Taidan olla jo niin herkistynyt kaikelle mahdolliselle, ettei minkään valtakunnan kuulosuojaimet auta. Tai sitten en ole vielä tarpeeksi väsynyt. Huohhh!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      233
      4719
    2. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      133
      3847
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      363
      3543
    4. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      20
      2528
    5. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      52
      1891
    6. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      77
      1814
    7. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      201
      1684
    8. Kuvaa kaivattuasi

      Yhdellä kivalla yhdyssanalla. 🥹
      Ikävä
      93
      1679
    9. Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä

      Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.
      Suomalaiset julkkikset
      36
      1392
    10. Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen

      Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.
      Kokkola
      101
      1289
    Aihe