Historiallisilta juuriltaan venäjä/vasemmistio-henkinen Kotka saa lisää transitoa Venäjältä ja oikeistohenkinen Hamina uuden valtavan, googleakin suuremman datakeskuksen Amerikasta. Molemmat saa mieleisensä. Ei pysty edes kuvittelenaan että investoinnit olisivat menneet toisinpäin. : )
Transitoa Venäjältä ja datakeskus Amerikasta
Jokaisellejotakin
4171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Näin Google & Co jättävät verot maksamatta – Suomessakin
Kikka yksi on laskuttaa Irlannista. Kikka kaksi on tuplairlantilainen ja kikka kolme on hollantilainen voileipä.
Motorola-kaupalla kännykkäimperiumiaan laajentava hakukonejätti Google on iso yritys myös Suomessa. Googlen suomalainen tytäryhtiö Google Finland on silti ihan nakkikioski: liikevaihtoa se teki viime vuonna vaivaiset 3,2 miljoonaa euroa, josta tilikauden voitoksi jäi 176 000 euroa.
Noin pikkuisesta voitosta ei tietysti tarvitse paljon veroakaan maksaa. Yhtiön tuloverot Suomeen olivat kokonaista 83 000 euroa. Saman verran tai enemmän veroa maksaa yksi hyväpalkkainen johtaja.
Maistuu myös Microsoftille
Jotta homma toimisi oikein, kahden yhtiön väliin tarvitaan kolmas, hollantilainen Google Netherlands Holdings. Amsterdamilaisyhtiöllä ei ole henkilöstöä, mutta Google Ireland Limitedin maksut Google Ireland Holdingille koukkaavat Hollannin tyttären kautta.
Tästä kahden muun tyttären välissä olevasta yhtiöstä tulee nimitys ”hollantilainen voileipä”.
Nerokas veronvälttämisrakennelma ei ole Googlen yksinoikeutta. Tuplairlantilainen maistuu Bloombergin mukaan myös esimerkiksi Nokian tärkeimmällä kumppanille Microsoftille.
Paljonkohan Putinin lähipiiri maksoi veroja siirtäessään yhteiskunnan rahoja 200 miljardia usd omille tileille veroparatiiseihin danskepankin kautta..?
Nordea kuittaa, niin myökii.
Vahlroosi onkin taistolainen kommari...