Aivolisäkeperäinenkö?

Aatuli

Pelkkä vapaa Tyroksiini pudonnut. Muut Arvot normeja. V 2014 ollut 13. Siitä jatkanut alaspäin.
Nyt puolen vuoden sisällä kaksi mittausta jossa toisessa rajoilla ja toisessa alle minimin.
Mittaukseen menin mominaisten oireiden vuoksi ja tk otti laajat labrat. Oireena mm. Runsas hiustenlähtö, väsymys, kehon puutuilu., palelu. Hengen ahdistus rasituksessa, nielemis vaikeus- väärään kurkkuun meno. Olen myös migr.potilas ja neurologille lähti lähete. Labra-arvoista kuitenkin Mäntymäki tk lääkäri sanoi kaiken olevan kunnossa. Nyt työterveyslääkäri otatti viimeisen näytteen ja laittoi lähetteen tyksiin, jos kilpparia vielä tutkittaisiin.
Onko teitä, joilla kokemusta vastaavasta ? Olisi mukava kuulla, saako tähän lääketieteellistä apua? Ruohonjuuri ei ole vielä mielenkiinnon kohteena . kiitos jo etukäteen .

8

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hashimoto

      Juu kyllä selkeät vajaatoiminnan oireet, mutta toisaalta mm. raudan puute aiheuttaa samoja oireita ja vakava puute haittaa kilpirauhasen toimintaa. Sinkki ja jodi myös vaikuttaa, mutta ei näistä pitäisi olla pulaa jos vähänkin normaalisti syö. Aivolisäkeperäisessä pitäisi myös TSH:n hiipua eli molemmat arvot laskee. Miten TSH on muuttunut? Voisiko olla anemiaa? Oletko vegaani?
      Hyvä kuitenkin, että olet saanut lähetteen eteenpäin.

    • Sentraalista_pukkaa

      Paljon on TSH:n arvo nyt ja palljonko se on ollut? Hyvä että lähete TYKSiin. TYKSin endokrinologit kyllä huonoja, mutta jospa joku heistä osaisi sentraalisen vajaatoiminnan.

      • Aatuli

        Kiitos sinulle. Lokak.2018 Tyroksiini, vapaa 9.47 TSH 0.53 . Hyvä tietää TYKS ja nähdä.. Jos sinne pääsen. Hassua jos en lääkitystä saa ja takaisin normi diagrammeihin arvoja. Nythän ne menevät kuin pörssissä eli alamäkeä. Mielelläni haluaisin tv4 yläkolmannekselle. Luin kuningatar elisabetin henkilääkärin pitävän sen 23 tienoilla kuningatarella. Olisiko ihan mahdotonta saada hiilattua se itselle vaikka 20 lääkityksellä ja katsoa sitten mikä olo on? Enpä taida mistään vanhoja labrojakaan saada 10v takaisia kun vointi oli vielä loistava. Olen alle 50v nainen.


      • Aatuli

        Ai niin. Onko se niin että TSH putoaa kun vapaata Tyroksiini tasoa nostetaan lääkityksellä? Ja on tullut käsitys että eri koulukuntia sen suhteen onko tuosta haittaa vai ei. Olenko yhtään kärryillä?


      • Hashimoto
        Aatuli kirjoitti:

        Ai niin. Onko se niin että TSH putoaa kun vapaata Tyroksiini tasoa nostetaan lääkityksellä? Ja on tullut käsitys että eri koulukuntia sen suhteen onko tuosta haittaa vai ei. Olenko yhtään kärryillä?

        Kyllä eli tyroksiinin määrän lisääntyessä TSH.n ei tarvi stimuloida kilpirauhasta, jolloin sen pitoisuus laskee. Lääkittynä tavoitteetta pitää TSH siellä 0,3 kieppeissä ja T4v 20 nurkilla, mutta tärkeintä on katsoa potilaan oireita eikä veriarvoja. Nuo lokakuun kilppariarvot kyllä viittaavat kilpirauhasta ylemmän tason häiriöön. Vähän mahdollisiin syntysyihin eli onko ollut aivotulehduksia, hapenpuutteita (hyvinki lyhyitä), päävammoja tms?


    • Tietämätöntässkin

      Aiivokalvontulehdus lapsena.. sairaalahoidossa. Varhaisaikuisuudessa ja nuoruudessa pyörtyilin paljon lähinnä hapen puutetta kai tai migreeniä ehkä jo silloinkin.
      Aikuisiässä tajunnan tason laskua (omasta mielestäni) huonovointisuudesta.
      Neurologi selitti ne migreenistä johtuvaksi. Kerran tilattu ambulanssikin tämän vuoksi.
      Putosin vähän kärryiltä miten liittyvät tai en ole löytänyt tämäntyyppistä 'syntysyy' tietoa. Saisinko han sitä jostain lisää tai millä haulla etsisin? Kiitos paljon sinulle avustasi.

      • Tietämätöntässkin

        Ymmärsin viiveellä. Ei tosiaan taida minulla kaikki toimia, hymy. Palavereissa töissä kyllä istun. Löysinkin seuraavaa tietoa ja tuole pitäisi TSH arvolle pitäisi kai tapahtua jotain normaalisti:
        Kilpirauhasen toiminnan ylläpiämiseksi tarvitaan tyreotropiinia (TSH). Tyreotropiini lisää kilpirauhashormonin tyroksiinin erittymistä kilpirauhasessa. Tyroksiini kiihdyttää aineenvaihduntaa. Lisäksi se osallistuu energiatasapainon, kasvun, kehityksen ja keskushermoston aktiivisuuden säätelyyn.


      • Hashimoto
        Tietämätöntässkin kirjoitti:

        Ymmärsin viiveellä. Ei tosiaan taida minulla kaikki toimia, hymy. Palavereissa töissä kyllä istun. Löysinkin seuraavaa tietoa ja tuole pitäisi TSH arvolle pitäisi kai tapahtua jotain normaalisti:
        Kilpirauhasen toiminnan ylläpiämiseksi tarvitaan tyreotropiinia (TSH). Tyreotropiini lisää kilpirauhashormonin tyroksiinin erittymistä kilpirauhasessa. Tyroksiini kiihdyttää aineenvaihduntaa. Lisäksi se osallistuu energiatasapainon, kasvun, kehityksen ja keskushermoston aktiivisuuden säätelyyn.

        Joo oikein olet ymmärtänyt. Kyllä nuo mainitsemasi voivat olla syynä ns. sekundääriseen tai tertiääriseen eli aivolisäke- jat/tai hypotalamusperäiseen häiriöön. Mutta oireet pitää tulla ainakin jossain määrin viimeistään muutamien viikkojen tai kuukausien päästä.

        Aika hasuua vai mitä mutta minullekin on jopa yliopistosairaalassa syötetty sellaista bullshittiä, että osa oireista on synnynnäisiä vaikka ne on syntymän jälkeen kaikki toiminut normaalisti ja nämä oireet alkoivat ilmetä vuosikausia myöhemmin, teini-iän korvilla! En tiedä onko peitelty jotain, mutta on epäilyä, että anestesialla olisi vahvaa osuutta ja jossain määrin parilla aivotärähdyksellä, joskin hyvin lieviä eikä tajuttomuutta. Näissä on toisia osapuolia ollut mukana. Muutakin problematiikkaa on. Monta asiaa on mennyt pieleen.
        Suuri ihmetys on, että nämä kaikki asiat on kerrottu lääkäreille tai he muuten ovat tienneet, mutta eipä löydy potilasasiakirjoista? Luulivat kai etten ymmärrä ja muista mitään, mutta voi kuinka pahasti erehtyivätkään!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      17
      1749
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      140
      1722
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      308
      1365
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1108
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1092
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      134
      1015
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      975
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      935
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      925
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe