Olisikohan kenellään vastaavia kokemuksia?
Viimeisen puolen vuoden aikana olen kärsinyt epämääräisistä oireista. Vasen käsi ei toisinaan tahdo toimia, ei mene nyrkkiin, vasen jalka on jatkuvasti kipeä ja oikealla puolella kasvoja on ollut jo pidempään eriasteisia halvauksia, jotka kuitenkin palautuvat. Viimeisimpänä kurkku on alkanut puutua oikealta puolelta ja eilen huomasin, että ennen herkkä oksennusrefleksi on kadonnut oikealta puolelta kurkkua. Vasemmalla se on entisellään.
Kesällä päästä otettiin CT/MRI, sekä selkäydinnestenäyte, jotka kaikki olivat puhtaita. Neuro arvioi oireiston yksikantaan stressiksi/mt-ongelmaksi, koska em. kokeet olivat puhtaat.
Olen urheillut paljon ja kovaa (kansallisella tasolla), joten väistämättä tulee mieleen, että voisiko kropassa olla jonkinlaista kulumaa, joka heijastuu tällaisina oireina? Olen kuormittanut hermostoa urheilulla aktiivisesti, mutta samalla olen huolehtinut aktiivisesti lihashuollosta. Ylikuntoon en ole ajautunut kertaakaan. Ikää on 40 .
Oireisto rasittaa arkea ja urheilukin on nyt jäänyt täysin pois elämästä, koska kroppa ei toimi. Olisi mukavaa löytää joku selitys ja pystyä palaamaan oman lajin pariin, tai vaikka uudenkin lajin, kunhan saisi terveen elämän takaisin.
Urheilutausta ja epämääräiset oireet
7
279
Vastaukset
- Punkkiko
Nuo oireet viitaavat neurologiseen ongelmaan. Onko mahdollista, että olisit saanut borrealoosin. Siinä oireilut voivat olla hyvinkin erikoisia.
- uusisohvaperuna
En oikein usko borrelioosiiin. En ole kovin aktiivinen luonnossa liikkuja ja se olisi ymmärtääkseni näkynyt likvorissa(?).
Oireisto on tosiaan neurologinen jopa näin maallikolle, mutta syy on auki. - Monisairas
uusisohvaperuna kirjoitti:
En oikein usko borrelioosiiin. En ole kovin aktiivinen luonnossa liikkuja ja se olisi ymmärtääkseni näkynyt likvorissa(?).
Oireisto on tosiaan neurologinen jopa näin maallikolle, mutta syy on auki.Kyllä se punkkitartunta voi huonolla tuurilla silti tulla. Ihan kaikkea ei MRI:kään näytä ja toisaalta on mahdollista merkkien esiintulo myöhemmin. Noita raajaoireita on siis jatkuvasti? Ohimenevä verenkiertohäiriö voisi tulla kyseeseen kun satunnaista. Vähän oudoksun, että pystyt kurkkua noin tarkkaan tuntemaan. Epämääräisissä hermosto-oireissa tulehdusten lisäksi tulee muistaa vitamiinien (kuten B12) puutosoireet, mutta ei tosin sovi tällaiseen. Rankaakin voisi kuvata, sillä siellähän ne kaikki hermot kulkee. Borrelioosin lisäksi on monia muita tulehduksia ja autoimmuunitauteja, lihastauteja myöten. Urheilutausta ei nähdäkseni nyt selitä oireita.
Oliko ennen oireita mitään oireita selittävää tapahtumaa, kuten tapaturmaa, väkivältaa, tulehduksia? - uusisohvaperuna
Raajaoireita on vaihtelevasti. Käsi oireilee ajoittain/aika harvoin, jalka on kipeä koko ajan. Kurkun puutumista ei voi olla huomaamatta. Eilen ruuan jälkeen sörkin veitsen varrella peilin edessä nielua mielenkiinnosta, ja siinä yhteydessä tajusin, että se on tunnoton oikealta ja refleksi uupuu. Sairaalakäynnissä melkein oksensin, kun hoitaja otti bakteerinäytteen kurkusta...
Ei ole mitään traumaa tms., josta oireisto alkoi. Normaalia elämää. - uusisohvaperuna
Se unohtui, että pari kertaa on jalka meinannut pettää alta. Vasen jalka on se kipeä, mutta molemmat ovat pari kertaa meinanneet pettää alta seistessä. Juostessa vasen jalka tulee todella kipeäksi, juoksu on siis täysin pois liikevalikoimasta.
- hermostopettää
viittaa ms tautiin...
- Monisairas
Niin viittaisi, mutta olisi luullut näkyvät pään kuvissa tai selkäydinnesteen tutkimuksessa. En tiedä, ehkä näkyy myöhemmin tai sitten onkin jotain muuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524367S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1114189Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu414090Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko663947- 853374
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta673269IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1523241Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171592- 451531
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291130