Urheilutausta ja epämääräiset oireet

uusisohvaperuna

Olisikohan kenellään vastaavia kokemuksia?

Viimeisen puolen vuoden aikana olen kärsinyt epämääräisistä oireista. Vasen käsi ei toisinaan tahdo toimia, ei mene nyrkkiin, vasen jalka on jatkuvasti kipeä ja oikealla puolella kasvoja on ollut jo pidempään eriasteisia halvauksia, jotka kuitenkin palautuvat. Viimeisimpänä kurkku on alkanut puutua oikealta puolelta ja eilen huomasin, että ennen herkkä oksennusrefleksi on kadonnut oikealta puolelta kurkkua. Vasemmalla se on entisellään.

Kesällä päästä otettiin CT/MRI, sekä selkäydinnestenäyte, jotka kaikki olivat puhtaita. Neuro arvioi oireiston yksikantaan stressiksi/mt-ongelmaksi, koska em. kokeet olivat puhtaat.

Olen urheillut paljon ja kovaa (kansallisella tasolla), joten väistämättä tulee mieleen, että voisiko kropassa olla jonkinlaista kulumaa, joka heijastuu tällaisina oireina? Olen kuormittanut hermostoa urheilulla aktiivisesti, mutta samalla olen huolehtinut aktiivisesti lihashuollosta. Ylikuntoon en ole ajautunut kertaakaan. Ikää on 40 .

Oireisto rasittaa arkea ja urheilukin on nyt jäänyt täysin pois elämästä, koska kroppa ei toimi. Olisi mukavaa löytää joku selitys ja pystyä palaamaan oman lajin pariin, tai vaikka uudenkin lajin, kunhan saisi terveen elämän takaisin.

7

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Punkkiko

      Nuo oireet viitaavat neurologiseen ongelmaan. Onko mahdollista, että olisit saanut borrealoosin. Siinä oireilut voivat olla hyvinkin erikoisia.

      • uusisohvaperuna

        En oikein usko borrelioosiiin. En ole kovin aktiivinen luonnossa liikkuja ja se olisi ymmärtääkseni näkynyt likvorissa(?).
        Oireisto on tosiaan neurologinen jopa näin maallikolle, mutta syy on auki.


      • Monisairas
        uusisohvaperuna kirjoitti:

        En oikein usko borrelioosiiin. En ole kovin aktiivinen luonnossa liikkuja ja se olisi ymmärtääkseni näkynyt likvorissa(?).
        Oireisto on tosiaan neurologinen jopa näin maallikolle, mutta syy on auki.

        Kyllä se punkkitartunta voi huonolla tuurilla silti tulla. Ihan kaikkea ei MRI:kään näytä ja toisaalta on mahdollista merkkien esiintulo myöhemmin. Noita raajaoireita on siis jatkuvasti? Ohimenevä verenkiertohäiriö voisi tulla kyseeseen kun satunnaista. Vähän oudoksun, että pystyt kurkkua noin tarkkaan tuntemaan. Epämääräisissä hermosto-oireissa tulehdusten lisäksi tulee muistaa vitamiinien (kuten B12) puutosoireet, mutta ei tosin sovi tällaiseen. Rankaakin voisi kuvata, sillä siellähän ne kaikki hermot kulkee. Borrelioosin lisäksi on monia muita tulehduksia ja autoimmuunitauteja, lihastauteja myöten. Urheilutausta ei nähdäkseni nyt selitä oireita.
        Oliko ennen oireita mitään oireita selittävää tapahtumaa, kuten tapaturmaa, väkivältaa, tulehduksia?


      • uusisohvaperuna

        Raajaoireita on vaihtelevasti. Käsi oireilee ajoittain/aika harvoin, jalka on kipeä koko ajan. Kurkun puutumista ei voi olla huomaamatta. Eilen ruuan jälkeen sörkin veitsen varrella peilin edessä nielua mielenkiinnosta, ja siinä yhteydessä tajusin, että se on tunnoton oikealta ja refleksi uupuu. Sairaalakäynnissä melkein oksensin, kun hoitaja otti bakteerinäytteen kurkusta...

        Ei ole mitään traumaa tms., josta oireisto alkoi. Normaalia elämää.


      • uusisohvaperuna

        Se unohtui, että pari kertaa on jalka meinannut pettää alta. Vasen jalka on se kipeä, mutta molemmat ovat pari kertaa meinanneet pettää alta seistessä. Juostessa vasen jalka tulee todella kipeäksi, juoksu on siis täysin pois liikevalikoimasta.


    • hermostopettää

      viittaa ms tautiin...

      • Monisairas

        Niin viittaisi, mutta olisi luullut näkyvät pään kuvissa tai selkäydinnesteen tutkimuksessa. En tiedä, ehkä näkyy myöhemmin tai sitten onkin jotain muuta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      81
      3035
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      91
      1736
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      83
      1581
    4. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      137
      1442
    5. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1428
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      157
      1334
    7. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      159
      1263
    8. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      98
      1207
    9. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      82
      1207
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      83
      1182
    Aihe