Italiasta sakko

Virhevoijuku

Tuli Italiasta just sakko, koska olin ilmeisesti ajanut ilman lupaa jostain. Tämä oli selvinnyt heille videovalvonnalla.

Tästä yli vuosi aikaa. Ja nyt vasta hain postista tiedon tämmösestä.

Onkohan muilla kokemuksia vastaavista tilanteista?

Mitä jos jättää maksamatta? Vähän yli satkun keissi

7

987

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdsfdsfs

      Olit ilmeisesti ajanut Zona Trafico Limitato (ZTL)-alueella. Eipä ole tuollaista tullut, mutta jos sen jättää maksamatta niin tuskinpa ne alkavat Italiasta sitä perimään. Eri asia on sitten että seuraavan kerran kun Italiassa ajelee, niin esim. vuokra-auton kanssa voi olla hankaluuksia.

    • tiitaa

      Jos olet raskinut matkustaa Italiaan, niin kai raskit maksaa töppäyksesikin.

      • rikas-ihminen

        Olet ilmeisesti ihminen joka on hieman katera siitä että muilla on varaa matkustaa. Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä että mielellään makselisimme ylimääräistä reissuistamme :)


    • ZonaLimitato

      Joo, tuttu asia ja jos haluat maksaa niin sen varmaan voi hoitaa netissä. Sakossahan on kaikki tiedot. Sääli että hait sen postista :(.

    • SilvioBerluscone

      Ei sakko tee ketään rikkahaksi, ei ainakaan italialaisia "maantierosvoja".

    • Jyggg

      Samanlainen tuli vaimolle Ranskan Nizzasta. Oli kuulemma ajanut punaista valoa päin. Itse ei muistanut tapausta. Aikaa oli kulunut lähes vuosi.

      Katsottiin Googlen kartasta paikkaa, joka paperissa oli mainittu. Syrjäinen puistotien kulma, jossa vaimo muistikin ajelleensa työmatkallaan vuokratulla autolla. Ei ollut huomannut valoja. Ilmeisesti oli katsellut navigaattoria.

      Sakko tietenkin maksettiin, kuten rehellisyydestä tunnetut suomalaiset tekevät. On myös tarkoitus matkustella myöhemminkin Ranskassa.

      Oli muuten aika homma tutkia pelkästään ranskankielistä sakkopaperia kaikkine liitteineen sanakirjan avulla.

    • kivempiroomassa

      Sain kerran sakon bussissa Roomassa kun olin sivualueella lähellä ei ollut lippumyyntikioskia. Tietysti tarkastajat iski just siihen bussiin, mutta noin sadan euron sakosta selvisi ilmoittamalla ettei lähellä ollut lipunmyyntiä ja tarkastaja antoi alennuksen puoleen hintaan sakosta. Aika hyvä, taisi myös pistää setelin omaan taskuunsa. Yritäppä samaa Suomessa, heti ollaan viemässä poliisiasemalle, mikään selitys eikä syy auta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7741
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      30
      3007
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      343
      1932
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      275
      1587
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      127
      1371
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1189
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1102
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      1026
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      21
      992
    10. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      951
    Aihe