opetuksen antaminen lain puitteissa

kökökökökökö

täytyisi antaa varkaalle ja uhkailijalle pieni opetus? sellainen mikä saa uskomaan että mulle ei ryttyillä. hivutusta,

11

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 467364

      Esimerkiksi niin, että todennat kyseiset rikokset tapahtuneen, mutta uhkailla ei silti saa muuta kuin vedota lainmukaisiin oikeuksiinsa viedä asia poliisin tutkittavaksi.

      • jurrrrristi

        Suomessa saa uhkailla, vain laiton uhkaus on lain vastaista. Nostaa aseen toista vastaan, jne. Voimakeinoja saa käyttää varasta kohtaan silloin, kun varas tavataan verekseltään, tai pakosalta. Tällöinkin vain anastetun tavaran pois ottamiseksi, eikä silloinkaan enempää, mikä katsotaan välttämättömäksi. Ns. sallittu itseapu. Muulloin on turvauduttava viranomaiseen, eli poliisiin.

        Verekseltä, tai pakosalta tavatun varkaan saa myös ottaa kuka tahansa kiinni. Jos varas tekee vastarintaa saa kiinniottaja käyttää sellaisia voimakeinoja, jotka ovat välttämättömiä. Liiallaisen voiman käyttämisestä, eli opetuksen antamisesta joutuu syytteeseen. Kiinni otettu varas on luovutettava poliisille. Tosin esim. Lapissa kiinni ottettu varas on yleensä vapautettava, koska poliisi saattaa pitkien matkojen vuoksi päästä paikalle vasta seuraavana päivänä.


      • Tarkennusta

        Ehkäpä toteamuksesi, että "Suomessa saa uhkailla" on hieman harhaan johtava.

        Suomessa ei saa uhata ketään. Suomessa voi vain ilmoittaa saattavansa asian viranomaisten tietoon, jos kyseinen asia on sellainen, mikä kuuluu viranomaisten toimivaltaan.


      • jurrrrristi
        Tarkennusta kirjoitti:

        Ehkäpä toteamuksesi, että "Suomessa saa uhkailla" on hieman harhaan johtava.

        Suomessa ei saa uhata ketään. Suomessa voi vain ilmoittaa saattavansa asian viranomaisten tietoon, jos kyseinen asia on sellainen, mikä kuuluu viranomaisten toimivaltaan.

        Vaimo miehelleen, jos et nyt lähde tamppaamaan mattoja, niin pistän illalla kintut viikoksi ristiin. Jos et maksa velkaasi, vien sinut käräjille, jne, jne. Vain laiton uhkaus on kriminalisoitu. Joka nostaa aseen toista vastaan, jne....RL 25:7 §.


      • Ryöstetty

        Olen joutunut ryöstetyksi kahdesti kummassakaan tapauksessa poliisi ei ottanut kantaa tutkiakseen syynä resurssi pulat aika ei riitä ,toisessa tapauksessa oli ilmi selvät video tallenteet josta kävis ilmi henkilö joka mut ryösti ! Poliisi ei lähtenyt edes katsoon tallenteita jotka alustavasti heille esille toin,oli todistajia useita ja ne tallenteet ilmi selvät joista ryötön tehnyt henkilö ois tunnistettu !
        On tullut näin myöhemmin aatelleeksi vaikka olenkin lakia kunnioittava kansalainen kaikessa määrin,otan oikeuden omiin käsiini jatkossa tyyppejä kyllä löytyy jotka hoitavat homman kotiin sata varmasti !


      • ItseAlettavaPuolustaa
        Tarkennusta kirjoitti:

        Ehkäpä toteamuksesi, että "Suomessa saa uhkailla" on hieman harhaan johtava.

        Suomessa ei saa uhata ketään. Suomessa voi vain ilmoittaa saattavansa asian viranomaisten tietoon, jos kyseinen asia on sellainen, mikä kuuluu viranomaisten toimivaltaan.

        No kuule poliisihan ei näille enää mitään tee. Ihan on mustaa valkoisella 5 viiden takaa.


    • Tulkinta-hakusessa

      Pykälien tulkinnassa tulee muistaa myöskin kyseisen lainkohdan ratio. Pelkkä lainkohdan sanamuoto ei takaa oikeaa tulkintaa. Kukaan ei kirjoita lakeja mattojen tamppaamisesta, vaan paljon vakavammista asioista. Minusta tärkeämpää, kuin lain sanamuoto, on sen tarkoitus.

      • jurrrrristi

        Et näköjään pysty luovuttamaan, rikoslain 25:7 § kertoo minkälainen uhkailu Suomessa on kielletty, muunlainen uhkailu on sallittu, ei kuitenkaan sellainen, joka täyttää ryöstön, tai kiristyksen tunnusmerkit.


    • Mietipä-tarkemmin

      Lainaus Finlexistä:
      "Rikoslaki 25:7 Joka
      nostaa aseen toista vastaan tai muulla tavoin uhkaa toista rikoksella sellaisissa olosuhteissa, että uhatulla on perusteltu syy omasta tai toisen puolesta pelätä henkilökohtaisen turvallisuuden tai omaisuuden olevan vakavassa vaarassa, on tuomittava, jollei teosta muualla laissa säädetä ankarampaa rangaistusta, laittomasta uhkauksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi."

      Et ehkä ymmärrä koko pykälää. Kyse ei ole pelkästään aseen nostamisesta toista vastaan. Kyseessä on laajempi kokonaisuuus, kuten pykälä sanoo:

      Lainaus jälleen Finlexistä:
      "tai muulla tavoin uhkaa toista rikoksella sellaisissa olosuhteissa, että uhatulla on perusteltu syy omasta tai toisen puolesta pelätä henkilökohtaisen turvallisuuden tai omaisuuden olevan vakavassa vaarassa"

      Tuo pykälähän ei siten pelkästään liity aseen nostamiseen toista vastaan, vaan kaikkeen muuhunkin, kuten pykälän jatko-osa kertoo. Siiis, asetta ei kyseisen pykälän mukaan tarvita, vaan riitttää myös muu uhka, joka liittyy siihen, että kyseinen henkilö kokee henkilökohtaisen turvallisuuden tai omaisuuden olevan vakavassa vaarassa.

      Omasta mielestän,i esimerkiksi suusanallinen uhkailu liittyisi kyseisen pykälän soveltamisen piiriin. Tokihan on niin, että käräjäoikeus (ja mahdolliset valitus-tuomioistuimet) tekevät asian lopullisen ratkaisun.

      • jurrrrristi

        Inttäminen, jatkuu ja jatkuu. Osasin kyseisen pykälän jo silloin, kun sinä olit vielä isäsi lahkeessa. Joka kerta, kun olen siteerannut pykälää olen pilkun jälkeen kirjoittanut, jne... Pykälä alkaa sanoilla, joka nostaa aseen toista kohtaan, mutta jne tarkoittaa, ettei se suinkaan lopu ensimmäiseen lauseeseen.


      • Loppu-hyvin-kaikki-hyvin

        Ymmärrän.
        Et vain halunnut tai jaksanut kertoa, että myös sanallinen uhkailu saattaa täyttää kyseisen lainkohdan tunnusmerkistön. Kiitos!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      224
      5918
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      112
      5754
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      214
      4821
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      60
      4131
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4057
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3638
    7. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      11
      3513
    8. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      16
      3372
    9. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1710
    10. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      131
      1513
    Aihe