Kysyn, voiko ko. tablettia ottaa kun syö Tyroksiinia. Olen masentunut, saamaton ja uupunut. ARVOT ovat kunnossa 2 lääkärin mukaan 2,6 ja 14.
L-Tyrosiini
6
250
Vastaukset
- vai_muka_kunnossa
Nuo arvot eivät ole kunnossa.
Tyroksiinilääkityllä tunnetuista syistä epäluotettava TSH oltava 0.2-0.5
T4v (ja T3v) oltava viitealueen yläkolmanneksessa tai -neljänneksesä
http://kilpirauhaspotilaat.fi/ajankohtaista/tsh-potilaiden-nakokulmasta
L-tyrosiinia ei suositella riittävin annoksin tyroksiinilääkityille
Onhan ferritiini ja B12 riittävät? - Masentavaa
b12 on yli arvojen 1400 ja d on kanssa yli muistaakseni 150. FErriini 68 joka on alle suosituksen. Hemoglobiini 158. Lääkäri ei maininnut ferriinistä mitään. Lopetin b12 ja b vitamiinit vähäksi aikaa. Mieli vain maassa.
- vakioinen_alilääkityskö
Kukkaron salliessa Synlabilla voi testauttaa ilman lähetettä.
Saattaapa olla vain valitettavan tavanomainen Thyroxin-alilääkitys?
Sallisikohan reseptisi riittävyys omavaltaisen lääkityksen noston?
Saisitkohan jostain "lainaksi" muuktamaksi viikoksi Lio- eli T3-lääkettä?
Tyroksiinin lisäksi 5µg ainakin aluksi ja ehkä pari varovaa lisystä
Se on auttanut mystisissä tapauksissa, jotka eivät selvinneet verikokeilla
- Masentavaa
Kiitos kun autat minua. Mistähän saisin Lionia? Peijaksen lääkäri ei suosi muuta kun Tyroksiinia. Olen jutellut kautta rantaa muista vaihtoehdoista, mutta ei ole Tyroksiinia. Hän on tiukka ja ehdoton vain Tyroksiinia.
Minne menen?- L-tyrosiini_ehkä_ok
Lio eli Liotyroniini on vähintään kiven alla Suomessa. Säkällä voi osua kohdalle joku kuten tuttuni jolle reseptien määrien pyöristelyssä on alkanut kertyä ylimääräisiä
MUTTA näyttäisi kiireellisimmältä saada TSH:ta alas ja T4v:tä ylös annosnostolla.
Yleisin on 100µg:n tyroksiini ja voi osoittautua, että reseptissä riittää pillereitä vaikka parina päivänä viikossa nappaa yhden sijasta puolitoista?
Edes TSH alle ykkösen ja T4v edes 18:aan
LISÄKSI ... Alkuperäinen kysymys on varsin osuva !
Hulluimmillaan parisataatuhatta jätetään kokonaan ilman lääkitystä ja näillä L-tyrosiini ja jodi ovat usein tuoneet apua. (Tai RawThyroid ym. vastaavat)
T4-hormoni muodostuu L-tyrosiinista ja jodista, joten näiden "raaka-aineiden" lisääminen voi auttaa.
Hups ... melkein unohtui että tyroksiinin iltaotto kaksi tuntia viimeisen syömisen jälkeen saattaa vaikuttaa kuten pieni annoslisäys. - Masentaa
Tuntuu että Suomi on jossain asioissa kehitysmaa ja virkavallan alla. Eikö se olisi kansantaloudellisestikin järkevämpää että ihmiset paranisivat ja olisivat enemmän työkykyisi. Anteeksi purkausta. Mietin vain tuota Lionia.
Ennen otin Tyroksiinia vasta illalla ja se jotenkin sopi paremmin. Nyt otan aamulla ja perään 3 verenpainelääkettä. (20 min väli). Apteekissa olivat ”kauhuissaan” kun kerroin että otan lääkkeen illalla.
Otan jo illalla neljäsosan (25 1/2 tabl) ja nostan hiljalleen. KIITOS tuhannesti vaivannäöstä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa833014Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei3052657Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi1891486Voi kulta rakas
Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �621182Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.2391078Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano281001- 70948
- 117940
- 76920
- 72904