Vedenparannusaine katkolla

Peeaa

Rahatilanteeni heikon luonteen vuoksi en voi ostaa liki 20 euron putelia Tetran vedenparannusainetta ainakaan kuukauteen. Mitähän kalat sanoo siitä? 100 litran altaassani uiskentelee monnisia ja neontetroja sekä yksi kiltti taistelukalauros. Vaihdan veden kerran viikossa 30%.

En ole vaihtanut vettä koskaan ilman vedenparannusainetta, joten tänään olisi eka kerta ilman. Asuinalueeni veden kovuus on 3, onko tällä merkitystä vedenparannusaineen käyttöön/käyttämättä jättämiseen?

13

1370

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...*

      ehkä sun pitäs ENSIN miettiä, et paljonko sä pystyt akvaaas sijottamaan rahaa, ja sit vasta hankkia se.

      • arvelinkin

        Odotinkin jotain näin asiallista viestiä.

        Eikö sinulla sitten koskaan ole taloudellisesti todella tiukkaa hetkeä? Akvaarioni olen aina hoitanut esimerkillisesti, nyt vain tilanne on tämä, että en voi ostaa 20 euroa maksavaa pulloa.

        On se hienoa, kun ihmisillä (lue: miehillä) on aina noin yksiselitteinen maailma.


    • ....

      Minä en ole käyttänyt vedenparannusainetta koskaan enkä aio käyttää jatkossakaan.

    • JuuLia

      Lisätäänkö vesijohtoveteenne klooria? Jos ei en nää mitään pakkoa kyseisiä litkuja käyttää ollenkaan!

    • bettaristic

      Ei ole nyt Suomen kielistä tekstiä Tetran Aquasafesta, mutta käännän vapaasti:

      -sitoo klooria ja raskasmetalleja, kuten kuparia, sinkkiä ja lyijyä
      -sisältää hivenaineita joita ei ole hanavedessä, jodia, magnesiumia, b-vitamiinia
      -suojakolloideja kiduksille ja limakalvoille

      Että jos teidän vesijohtovedessä on jotenkin erityinen määrä klooria tai raskasmetalleja tai kalat on vahingoittaneet limakalvonsa jotenkin, niin sitten kyllä kannattaa käyttää. Muussa tapauksessa on aivan turhaa.

    • harakka

      250ml pullo meillä maksaa 11.95. Ja pienempääkin saatavana, joka maksaa reilu 5 egee. Jos mieltä kalvaa, osta pikkupullo nyt, laita sitä hieman säästeliäästi ja rahatilanteen salliessa osta se iso pullo?!
      Ja pakkoko sitä on kalleinta tetraa ostaa? Seralta ja jbl:ltä löytyy vastaavat mutta halvemmat.

      • laittaa KALLISTA

        Minä en ole ikinä laittanut vedenparannusaineita,ja kalat voi ihan hyvin.Mitä tulee näihin vastauksiin niin aina löytyy näitä ihmisiä kellä on itsellä jotain ongelmia ja suunnilleen vaan vi.....ee vaan täällä.


      • harakka
        laittaa KALLISTA kirjoitti:

        Minä en ole ikinä laittanut vedenparannusaineita,ja kalat voi ihan hyvin.Mitä tulee näihin vastauksiin niin aina löytyy näitä ihmisiä kellä on itsellä jotain ongelmia ja suunnilleen vaan vi.....ee vaan täällä.

        V***lusta tässä tuskin on kyse jos sanon että voi ostaa pienemmän pullon tällä kertaa tai jotain muuta merkkiä!
        Jos joku haluaa käyttää kys ainetta, niin suotaneen se hänelle.

        t. nimim itsekin käyttävä


      • bettaristic
        harakka kirjoitti:

        V***lusta tässä tuskin on kyse jos sanon että voi ostaa pienemmän pullon tällä kertaa tai jotain muuta merkkiä!
        Jos joku haluaa käyttää kys ainetta, niin suotaneen se hänelle.

        t. nimim itsekin käyttävä

        Seran aquatan on muuten ainakin täällä aika huomattavasti halvempaa (riittoisampaa). Ei kannta tuijottaa hintaa että kuinka paljon maksaa joku 250 ml pullo milläkin valmistajalla, vaan kandee katsoa kuinka paljon pullollisella käsittelee vettä, että paljonko tulee vaikkapa 100 litran veden käsittelyn hinnaksi.


    • henkilölle

      En tarkoittanut harakka sinulle v....lu viestiä vaan jaa-lle sinun viesti oli kaikin puolin kunnossa *sorry*

      • harakka

        :))


    • Kalamies

      Voin antaa pienen vinkin. Koska viestisi oli niin hellyttävä :) Aquaweb foorumissa eräs henkilö myy Tetran Aquasafea 20€ per litra.
      Tuo sitä kuulemma Eestissä käydessään.
      Itse en ole käyttänyt noita aineita 20 vuoteen paitsi jos kaikki vesi on ollut uutta.

    • 20+ v harrastellut

      Vähän varmaankin riippu asuinpaikkakunnan vedenlaadusta että tarvitseeko sitä vedenparannusainetta käyttää. Jostain luin että sisämaassa on taajamien/kaupunkien vesi sen verran hyvälaatuista ettei välttämättä tarvitse käyttää. Mutta esim. Turussa jossa itse asun en kyllä kraanavettä suoraan akvaariooni laittaisi, ehkä sitten kun sitten kun putkesta alkaa tulla sitä kovasti mainostettua Virttaankankaan tekopohjavettä. Joskus olen kuullut että veden seisottaminen avonaisessa saavissa vuorokauden, pidempäänkin poistaisi vedestä sen sisältämän kloorin/floorin mitä lie. Ainakin se seisottaminen tasaa veden lämpötilan huoneenlämpöiseksi, eli lähemmäs akvaarioveden lämpötilaa. Kylmää vettä kait sentään kraanasta valutetaan sinne akvaarioon, ja se voi ainakin talvisaikaan olla hyvinkin "eksoottisen" lämpöistä trooppisista maista kotoisin oleville kaloille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      149
      974
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      697
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      628
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      124
      619
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      595
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      552
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      530
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      33
      520
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      518
    Aihe