Google sites, outoja viestejä

mitä_kinuamista

Minulla on google sites alustalla kotisivut. Olen asettanut ne "julkiseksi verkossa", silti jotkut pyytävät käyttöoikeuksia sivuihin?
Mistä on oikein kyse, voihan niitä katsella ja latailla sieltä tiedostoja ilman mitään erityisiä käyttöoikeuksiakin! Mistä oikein kiikastaa? Käyttöoikeudethan mahdollistaisi myös sivujen sisällön muokkaamisen!

4

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • scammers-on-the-move

      Botit hinkuu alustoja joille voi laittaa linkkejä että voi hakukoneita huijata.
      Yksi sites sivu per google tili joten kovassa kysynnässä.

      • hakkeritko_asialla

        Jotain hämärää noissa käyttöoikeuspyynnöissä on, jos katson sivujani kun en ole kirjautuneena, ei ole edes käytettävissä sellaista linkkiä josta voisi pyytää käyttöoikeuksia sivustoon.


      • hakkeritko_asialla

        Viestit tulevat googlen järjestelmän kautta Gmail postiini, viestissä ei ole muuta kuin linkkipainike sivujeni asetuksiin, että kyseisen Gmail osoitteen henkilölle voi myöntää käyttöoikeudet sivuille. Ovat ihan kotimaisia henkilönimiä nämä kolkuttelijoiden Gmail osoitteet. En ole vielä viitsinyt laittaa postia kenenkään osoitteeseen, ja kysyä että "mitäs meinaat".


      • pahat_mielessä

        Aivan selvästi sivujen kaappausyrityksiä. Jos erehtyy antamaan käyttöoikeudet niin tunkeutuja vaihtaa heti salasanan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 95
      3571
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      75
      3135
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      83
      2588
    4. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2386
    5. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      215
      2229
    6. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2131
    7. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      918
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      900
    9. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      796
    10. Haapaveille jotain uutta!

      Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.
      Haapavesi
      16
      760
    Aihe