Selasin tuossa netistä järkeviä koulutuksia, miten saada yrityshenkilökunta tai yksityishenkilö koulutettua mm. ensiapuun, uhkatilanteisiin, palotilanteisiin. Ennen kaikkea tuo uhkatilannekoulutus kiinnostaa eniten. Kumpaan siis näistä kannattaa osallistua vai osallistuisiko molempiin, tulisi ainakin enemmän tietotaitoa (?): https://www.koulutus.fi/koulutukset/securitas-oy/uhkatilannekoulutus-491642 vai https://www.punainenristi.fi/yrityksille/ensiapukurssit/turvapassi ja lukekaa siis molempien koulutusten sisältö noiden sivuilta ennen kommentoitia.
Järkevät uhkatilannekoulutukset
20
474
Vastaukset
- PeltonenK
Suosittelen harkitsemaan tätä: http://kerberos.fi/2.0/koulutukset/muut-koulutukset/itsepuolustus-ja-uhkatilannekoulutus/
- 444888
Kannattaa valita se, kumpi vastaa enemmän omia tarkoitusperiä tai/ja on lähempänä ja halvempi. Tosin aina hinta ei kerro laatua, joten..
- SPR
Punaisella ristillä koulutukset painottuvat enemmän noihin ensiaputaitoihin kun taas yksityiset vartiointiliikkeet tarjoavat enemmän itsepuolus- ja uhkatilannekoulutusta. Mutta uskoisin että oli sitten spr tai joku vartiointiliike, niin saat/saatte ainakin perustiedot- ja taidot miten toimia uhkatilanteissa. Mitä enemmän noita palveluja käyttää, sitä parempi molemmille osapuolille. Palveluiden tarjoajat rikastuu ja saa asiakkaita ja te opitte itsepuolustusta.
- Hoito-omppu78
Itse saanut aikoinaan AVEKKI-koulutuksen työpaikan puolesta. Mutta jos noista aloittajan linkeistä pitäisi valita niin ehkä securitaksen järjestämä uhkatilannekoulutus olisi kattavampi paketti.
- Oranssivyö
Jos työskentelee vapaaehtoisesti punaisella ristillä, suosittelen käymään tuon turvapassikoulutuksen. Jos oma ammatti vaatii (esim vartija tai muu asiakaspalvelutyö), siihen saa voimankäyttökoulutusta. Mutta jos ei toimi turvallisuusalalla, niin suosittelen ihan vai harrastukseksi Krav Magaa.
- Raharoope
Rahastusta. Joo, onhan nuo lyhyet koulutukset parempia kuin ei mitään, mutta rahastuksen maku noissa kyllä on. Aloita oikea kamppailulaji.
- 124875
Pitäkää työpaikallanne joku virkistyspäivä, jonka aikana osallistutte Krav Magaan painottuvaan itensiivikurssille.
- 124875
Ja kuten aikaisemmin jotkut ovat kommentoineet, kannattaa ottaa palvelu ennemmin vartioimiseen perehtyneiltä tahoilta kuin ensiapuun, jso siis nimenomaan uhkatilanteita varten haluaa valmistautua.
- Holovi
Palkatkaa ennemmin vartiointiliike työpaikalle eläkääkä itte kouluttautuko. Jos tilanne tullee niin tehän siinä kusessa ootte. Ylleisen kiinniotto-oikeuden perusteella voitte toki napata häirikön kii mutta kuha ymmärrätte lukemaanne nii pärjäätte pitkälle jo silläki.
- vastaus_tähän_on
aikido
- OppiaLäpiElämän
Pitäisi olla jokin järjestelmä, että työntekijät saisivat uhkatilannekoulutusta kuukausittain, ettei keneltäkään jäisi vahingossakaan unohtumaan opitut taidot.
- Tam
Menkää Krav Magan peruskurssille, siellä saatte tarvittavat tiedot ja halvalla.
- Kaikkeavähän
Krav Magan peruskurssin käyneenä sanoisin, että parhaimman hyödynhän siitä saisi, jos työpaikalla kävisi ensin tuo punaisen ristin turvapassikoulutuksen, jonka jälkeen olisi vaikka securitaksen järjestämä uhkatilannekoulutus ja vapaa-ajalla vielä kävisi sen KM peruskurssin ainakin. Ja jos tykästyy itse KM:aan niin ainahan se on plussaa. Ja työpaikkakoulutukset vuosittaisiksi, pysyy s eammattiosaaminen paremmin muistissa!
- 83456783
Parastahan olisi, jos kävisi molemmat ja harrastaisi jotain, mutta jos nyt puhutaan työpaikkakoulutuksesta, suosittelen securitaksen järjestämiä koulutuksia.
- Kaasu-Kalle
Helpoimmalla pääsee kun hommaa joko lupavapaan turvasumuttimen tai kaasusumuttimeen luvat.
- hessuhopoo
tappelukoira ajaa saman asian!!
- hmhmhm
Voi olla vaikeaa pitää jotain kerberosta työpaikalla jossa sattuu olemaan koirille allerginen yksilö.
- vitsiniekka
hommatkaa miespuolisten työntekijöiden vaimot sinne niin kyllä joka osapuoli on kunnolla
- AkseliP
Hokutoryu Jujutsu kaapelitehtaalla ja Jyrki Saarion Classic KRav Maga Securitaksen uhkatilannekoulutus antaa tarpeelliset työkalut uhkatilanteissa toimimiseen.
- kaveri_ehdotti
pippelimiekkailua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 948201
- 403942
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021916- 241400
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html351282Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,321132Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121030Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53857Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31832Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29797