Lasten KB / MT?

pankaas pystyyn lasten tree...

Eikös Suomessa tosiaan ole lapsille KB tai MT -harjoittelua? Miksei? Eihän noissa tarvitsisi pienempien sparrata ollenkaan, ja vähän vanhemmat voisivat ottaa vain kevyesti.

Jossain oli 13-vuotiaille jotain "junnuthaita" tms., mutta ilman sparria. Tämäkin oli jossain Turussa tms.

Mutta nuoremmille? Miksei löydy kuin hippakaratea, tkd:tä ja näitä epäfunktionaalisia lajeja judon ja painin lisäksi?

6

1002

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisääjä

      Tuohon voisi vielä lisätä, että nyrkkeilyssähän pääsi ainakin ennen jopa kilpailemaan hyvinkin nuorena. Ja nyrkkeileminenhän on aivoille ikävämpää jatkuvamman päähän tulevan jytinän vuoksi. Noita potkulajeja voisivat lapset sparrata sitenkin, että osumakohdat ovat vain kaulan alapuolella.

      • thainyrkkeilijän isä?

        Ovat vielä niin tuoreita lajeja suomessa. Muutaman vuoden kuluttua harrastajien omat lapset ovat sen ikäisiä että noita lasten ryhmiä varmaan alkaa muodostua enemmänkin. Pääkaupunkiseudulla alkaa jo varmaan olemaan kysyntää. Espoossa kai toimiikin jo yksi lasten ryhmä.


      • AndyS
        thainyrkkeilijän isä? kirjoitti:

        Ovat vielä niin tuoreita lajeja suomessa. Muutaman vuoden kuluttua harrastajien omat lapset ovat sen ikäisiä että noita lasten ryhmiä varmaan alkaa muodostua enemmänkin. Pääkaupunkiseudulla alkaa jo varmaan olemaan kysyntää. Espoossa kai toimiikin jo yksi lasten ryhmä.

        Potkunyrkkeilyä on treenattu Suomessa jostain 70-80-luvun vaihteesta ja thainyrkkeilyä 80-luvun alkupuolelta lähtien. Esimerkiksi taekwondo on tuotu Suomeen 1979 ja siinä on junnutoimintaa vaikka muille jakaa.


      • tiikerinsilmä

        Taitavat aika monet pelätä että pikku markku menee potkimaan pikku mattia hiekkalaatikolle.


      • lillabelle
        tiikerinsilmä kirjoitti:

        Taitavat aika monet pelätä että pikku markku menee potkimaan pikku mattia hiekkalaatikolle.

        Älä muuta sano. Kyllä se pikku Markku varmaan vähä reenais siel hiekkalaatikolla. Aika rankka laji,jopa aikuisille,saati sit mukuloille. :)


      • KB / MT
        lillabelle kirjoitti:

        Älä muuta sano. Kyllä se pikku Markku varmaan vähä reenais siel hiekkalaatikolla. Aika rankka laji,jopa aikuisille,saati sit mukuloille. :)

        Kyllähän tuota muualla maailmassa harjoitetaan. Ja mitäs rankkaa siinä on, jos ei kovin pienenä oteta sparria, vaan harjoitellaan vaikka mitseihin.

        Nyrkkeilijät aloittavat Suomessakin hyvin nuorina, jopa kilpailemisen. Minkäs ikäisenä nykyään otetaan treeneihin? Entä kilpailuihin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1686
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      271
      1584
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      285
      1343
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1282
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      905
    6. Toivon että jätät tämän päivän jälkeen minut lopullisesti rauhaan mies

      Ihan kokonaan, kiitos.
      Ikävä
      66
      874
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      66
      863
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      46
      861
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      841
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      818
    Aihe