Löysin kuule vanhoja takorautanauloja metallinpaljastimella. Ei mitään erikoisia löytöjä siis :D Katselin vanhoja postikortteja niin täälläkin on ollut" tupakkitehdas".
Luin sen historiaa. 10-15 vuotiaat pojat olivat töissä käärimässä käsin tupakkeja n . 40 neliön tilassa, josta itse tehdas koostui.Kaupankäynti oli laajaa myös muihin maihin. 12 tuntisia päivä tekivät. Täällähän on ollut kauoan köynnin kannalta merkittäviä satamia joissa suuret kaupplaivat toivat milloin mitäkin. Puutavaraa ainakin tiedön täöltä viedyn sillä täällä oli todella iso saha mefen rannan tuntumassa. Ei ole kauaa kun sen toiminta lopoui.
Entisen Sahan vieressä on muuten paikallinen kummitustalokin :D Merikapteenin talo, jossa tytär teki itsemurhen isänsä kuellettyä tytärtään menemästä naimisiin erään merimuehen kanssa. Nyt tytär kummittelee talossa 😨
Joskus paikallisessa lehdessäkin ollut juttua, kun toimittajat olivatbviettäneet aikaa talossa tehden juttua havainnoistaan.
Onkos siellä teillä omaa kummitusta ?
Luin sen historiaa. 10-15 vuotiaat pojat olivat töissä käärimässä käsin tupakkeja n . 40 neliön tilassa, josta itse tehdas koostui.Kaupankäynti oli laajaa myös muihin maihin. 12 tuntisia päivä tekivät. Täällähän on ollut kauoan köynnin kannalta merkittäviä satamia joissa suuret kaupplaivat toivat milloin mitäkin. Puutavaraa ainakin tiedön täöltä viedyn sillä täällä oli todella iso saha mefen rannan tuntumassa. Ei ole kauaa kun sen toiminta lopoui.
Entisen Sahan vieressä on muuten paikallinen kummitustalokin :D Merikapteenin talo, jossa tytär teki itsemurhen isänsä kuellettyä tytärtään menemästä naimisiin erään merimuehen kanssa. Nyt tytär kummittelee talossa 😨
Joskus paikallisessa lehdessäkin ollut juttua, kun toimittajat olivatbviettäneet aikaa talossa tehden juttua havainnoistaan.
Onkos siellä teillä omaa kummitusta ?
Vastaukset 68
Vanhimmat
On 😂Minä👀 Et ou miun kirjan tekelettä tainna lukea, siel muistaakseni yx kummitus juttu👣👣👣 Nyt hyvät kummittelu yöt PÖÖÖ👾
Tuli hirveästi virheitä tuohon tekstiin. Se on tää ikänäkö inhottava, kun painaa vahingossa viereistä namiskaa ;:D No ei hätää, tiedän että oot hyvä oikolukemaan.
En oo lukenut kokonaan tekelettä. Uskaltaako edes jos kummituksia .
Joko se nyt karkaaa . No höh...ei näy enää lakanan lievettäkään :(
Pöö vain ja hyvää yötä sitten ;D
Pittää se joskus menninkkäisennii joskus nukkuu😪 Ainassii tunnisttaa siun kirjoituksen virhheist😂
Heräsin minäkin. Tutkin miten löytäisin putkella Jupiterin. Saisin sen kohdennettua. Pitää kysellä neuvoa yhdeltä tähtiukolta. Mutta oli kiva jutskailla tännään. Hyvää jatkoyötä. Mistä sää aina tiedät millo täällä on viesti? :D käytkö vielä useinkin palstalla?
Niin ja tunnista pois vaan. Mulle on jo ihan sama 😂
Sillo tällö unissa käyn😂
No jooj 😃Mee töihis siittä !!Tai taijatpa olla jo. Miten nukuit?onko uupelo?
Syömässä nyt😫 Heikosti nukutti😪
No voi että :( Ankeaa olla väsyneenä töissä. Päikkärit sitte. Mitä sulla oli eväinä tänään?
Pytäri ja patonki juustoll ja kinkull juomana ves. Huomenna mehättäjän pihvi sienkastikkeell ja pirakoit.
Ip osoitettani oli seurattu ja koneelle murtauduttu, Mitäs sanot, kannattaisiko tuosta tehdä syvempää tutkintaa? Tekisitkö sinä minuna? Tänään appintuki kaadettiin myös.
Toisaalta ajattelen, että olisi hyvä muidenkin ihmisten kannalta, jos tuollaiset tietoturva rikolliset saataisiin kiinni.
Eikös kannattas virusturvvoo pittee, sekurityllä hyvä maksullinen? Jospa ne uhvomiehet tutkiskelloot, ovat huomanneet tähttiin tiirrailus : D. Tässä turvallisempi harrastus. https://www.youtube.com/watch?v=Gl3jww6zMa0. Kyllää IP:eetä seurrailloo kaikki rahastus mieles, Huppikkii ; D)).
Joku semmoinen Ilmainen windows security essential ja joku toinenki ilmainen. Sairasta hupia jollain. Eihän tuo ihan tervettä oo. Juu..Uhvomiehen uhvojuttuja.
Olipa romua pienellä alueella. Muistatko kun Keskisen Vesa järjesti miljoonakalastuksen :D
Niin pitää vielä tarkentaa, etten ole kyttäyksen väärti, ei siittä johdu. Joku vaan haluaa piruilla tms, uskon.
Heh heh pientä tuo o. Itellän aina joskus cyper linkki mennee piälle iteksseen? : D)). Kannattaa tuo kameran silimä peitell, etteivät pyjama pilleit kuvvaile ; D)). Kai ne nuokkii ilimaset jonku verra suojjailloot? Tokko tuo kukkaa yksityinen henkilö syynnäillöö sinnuu.
No taida uskoa vai mitä?
vai vahingossa 😂
Nii ei pitäs käyä netis tietyill sivustoloill ; D. Mitä uskkoo? Kaikkiallaha sitä nykysin o kamerat yms. vehkkeit. Eihä meit seurata, hah hah eipä nii ; D.
En tiijä. Meitä seurataan varmasti., että milloinhan tuo nainen ottaa oikeasti yhteyttä tuohon mieheen 😂😂😂Söin äsken ihania suklaa kaurakeksejä. Montakohan :D Melkein paketillisen, kun ei ole berliinnimunkkia.
Onko huomennakin av? Milloin vp?
Viikonloppu vappaa o. Huomenna vielä töihin telekkuummaan ja kuntelemmaan pomon mutisemista : D)). Kyllähän nyky teknolokia o meleko seurroomista, kuka tekköö mitä? Tuossa sekirytyltäkkii tull sopimus päivitys, et hyö voivat anttoo tietoja kolomansille puoliloille tililöist yms. Eipä tuossa ollunna vaihto ehtoja, ku painnoo kyllä. Muute ois loppunna sopimus.
Olisiko pomolla stressi. Ei ole aina helppoa kiiltonahkakengissikään. tulosvastuu painaa. Tuliko sekurilta tuollainen ehto? Ei voi olla totta. Kauheaa kiristystä. En tykkää tuollaisesta, kun ehdollistetaan ihmisen valinnat pienellä painostuksella 😠 Hienoja kytköksiä joo ...
Onko suunnitelmia viikonlopuksi? Veikkaus vetämämään..Hyvää yötä.
Varmmaa : D)). Pitihä verottajalle ja muille semmosille tehä luvallinen piäsy tililöille yms:ii paikkoloihin. Heh heh, meinasin tuonne instakrammii tehä tilin, mut erehyin niihen sopimuksen lukemmaa, huh huh empä vielä kuitenkkaa tehnynnä. Joo, europottii tehä huomenna. Hyvät yöt.
Meinasin herättää, mutten sitten raskinutkaan :D nukuhan univelkaa pois
Kävin vilasemassa 1.28😂
😄 heräsin siihen kolahdukseen. Minkä valmistajan metsästäjän leike? Mitä annat arvosanaksi?
Atrian mikro sapuska😂 noh 3/5
Pystyy taittaa sisällä vaikkakkii pikkusen o röllykkä möyrintä piällä😨
Voi sinu röllykkätä.
Perjanttain ratoks ; D.https://www.youtube.com/watch?v=oepaTA6nhhY
:D No niimpä oli. Vapaan kunniaksi ja viikonlopun
Menninkäinen, katsotko mun kanssa Suomi Love Islandin? Alkaa klo 22 muistaakseni.
Katottaa nyt, onko paremppoo tarjolla : D)).
Ok. Ei tuo alakerran nainenkaan alkanu nähtävästi millekkään. Miehiä ei varmaan niin kiinnostakkaan tuollainen ohjelma.
No olen kyllä kiitollinen ettet löytänyt muita löytöjä
Totta. Sotaajan ammuksiakin saattaa löytyä. Onko sinulle tuttua tuo metallinpaljastimen käyttö?
Kiitos kysymästä, ei ole. Ei ole tullutkaan mieleen paikkaa missä sitä olisi voinut käyttää.
Sen sijaan olen miettinyt vanhojen romujen keräilyä maatiloilta.
Ihan tosi. Kuulostaapa mielenkiintoiselta. Mitä oot ajatellut tehdä kyseisillä romuilla ? Ja minkätyyppistä romua?
Kunnostaisin niitä muille romuja ja sitten myyntiin
Okkei, kuulostaa hyvältä. Olisiko ne niinkuin ihan käyttötavaraa vai koristeeksi tarkoitettua vanhaa tavaraa?
Katsotaanko illalla yhdessä Suomi Love Island ja kommentoidaan samalla ohjelmasta tänne?
Tarkoitus oli että tekee ne täysin käyttökelpoisiksi koriste-esineiksi:)
😀Arvostan.👍 Todella hieno idea.
Lyhennelty tarina.
Olipa kerran tyttö joka oli mennyt metsään ison kiven alle nukkumaan. Menninkäinen sattui paikalle ja tutkaili nukkuvaa tyttöä. Aamulla saattoi hänet pois metsästä mutta joutui itse kiipeliin, ison ojan tuolle puolen. Kauas omiensa joukoista, kauas avusta. Toivoi hän apua ihmiseltä, tytöltä. Toivoi hän apua ihan keneltä vaan ihmiseltä, mutta läksi yksinään ison ojan ylittämään toiselle puolen ja pitkälle metsämatkalle kun ei kukaan avuksi tullut. Oli eräs poika/mies, joka näki tilanteen mutta yksinään ei osannut toimia, toivoi että tyttö tulisi avuksi,. Ei tullut. Poika ajatuksissaan piti peukkua menninkäiselle ja toivoi aina parasta, muuta hän ei osannut. Tarina kertoo että menninkäinen kaikkien vaikeuksien jälkeensä on löytänyt omaan kyläänsä mutta kukaan ei auttanut ja voi tänä päivänä hyvin.
Ps,Vilkaisin Love islandia mutta päädyin katsomaan Suomi Lovea ja kovin on itkettänyt nämä kaikki tarinat:)
Semmossii myö menninkkäiset oumma, toisen etu etusijall : ).
Rauha on mennyt ja Toivo on karannut.
Toivo tuo Rauhan takaisin.
En tiedä kuka olet tai kelle kirjoitat, mutta tiedän mistä. ;) Älä pelkää, en kerro muille! Toivottavasti löydät etsimäsi. :)
Mitä etsin?
Lisään vielä, että kiva kun tiedät. Voitais jutella aiheesta enemmänkin, jos sopii? Miten se meni lopulta tuon nuoren naisen tarina Tekikö itsemurhan tai murhasiko isönsä hänet? Minulla kahta tietoa.
Ei varmaan kukaan tiedä, kun siitä on niitä versioita. Muistelen, että ensimmäisessä kuulemassani versiossa hukuttautui. Mikähän versio siinä yhdessä kirjassa olikaan... Oletko lukenut sen?
Piti palata vielä takaisin....oletko käynyt koskaan taiteiden yössä siinä opastetulla " kummituksia ja kummajaisia " kävelykierroksella ? Minusta se on mielenkiintoinen. Pääsee näkemään vanhan puukauoungin alueen sisäpihoja, joita ei esim tienpuolelle näy. On se tuo rakennuskulttuuri ollut niin toista ennen. Todella hienoja rakennuksia.
Ai vastasitkin, kiva. Laitettiin ristiinviestejä. Hyllystä löytyy tämän alueen historiaan liittyviäkirjoja, mutta en muista oliko niissä tuota Gummitus kertomusta. Sopiva nimimerkki muuten ; D Mutta nyt kun sanot niin oon tainnut kuulla tuosta hukuttautumisesta.
Töhtitornista muutes. Se on kuihtumassa. Ei löydy innokkaita harrastajia tarpeeksi. Puheenjohtaja meinasi, että ehkä purkavat koko tornin. Käsitin, että sieltä viety kaukoputkikin pois Tiedätkö tornin paikan?
Kerran olen käynyt. Olisi kiva päästä toistekin, kun pääsisi joskus sopivasti käymään siellä. Onhan ne hienoja taloja ja pihoja tosiaan. Mutta nyt on mentävä nukkumaan. Hyvää yötä! :)
Kiva, että täällä on "tuttua" porukkaa :) Tiedä vaikka olisimme törmänneet jossain !
Syvältä rektumista....
haukottelen täällä kun luen kirjeenvaihtoanne. Tulin pitkästä aikaa lukaisemaan ja taas herää ihmetys siitä, että miten ihmeessä joku jaksaa tätä palstaa pidempään kuin viikon. :D
Onneksi on vara valita.
Tuuhha siekkii kommenttommaa, ni eeköhä se siit ; D.
Niinpä! Joku voisi keksii parempia aiheita ja ilostuttaa meitä. Mistä haukottelija haluaisi keskustella?
Noon sellasii kuulopuhei. Mää tunnen kaikki aveet eli kyöpelit, eikä semmost pimuskyöpelii oo.
Mää kävin 1953 Olavinlinnassa. Siel kasvo viel liinnammuuris niiku pihlaja. Opas kerto ihan pokkana, et soli kasvanu siihen, kun sai voimansa muuriin muuratusta linnanneirost. Sit ku tultiin ruutivarastoon, se kerto, et sielloli ollu tyrmä, ja sit ku se puhlistettiin, sielloli kaks metrii ihmisluita.
Vähän niiku väritti juttui paremmaks turistei varten.
No nyt oli vähä niinku pelottava juttu 😨 Juu tuo jälkimmäine oli niinku kalamiehen juttu. Ainaha se o se kaks metrii 😉
Kiitos kertomuksistasi. Mitä tykkäsit Olavin linnasta muutoin? Oletko käynyt Turun linnassa?
Kyl se Olavinlinna on paree. Mää oon käyny molemmis. Turis on niiku vähän liian talomainen. Olavis taas on enämpi linnamainen. Muutki kyöpelit tykkää enämpi Olaviksesta. Jotenkin Turikses on olo niiku orvolla rantapirulla, mut Olavikses on niiku kotonaan.
Ja milt se ny kuulostas, jos Turikses sanos, et buuuuu-uuu. No ei miltään. Ihmiset vaan kattos kummastuneena, et kuka ja miks tääl huhuilee. Mut ku Olavikses sanoo saman, niin kansa lakoo.
Ihan tosi. Nyt tuli sellainen mainospuhe sinulta, että pakko päästä Olavinlinnaan. Olen köynyt vain Turunlinnassa ja siellä oli minulla kodikas olo.
Oisko Olavissa akustiikka kohillaan enempi.
Tarkennan sulle, etten ole enkeli. Tutkin äsken ja totesin yhtäläisyyden.
<<Oisko Olavissa akustiikka kohillaan enempi.<<
Akustiikast mä en kyl tierä mitään, sei oo meitin alaa. Me käytetään elekroniikkaa, niiku ovien avaamista ja sulkemista, jost ihmiset luulee, et se hoituu ihan ittestään. Sit me saalaan lisärahnaa Tokmalin Kahedorgilt Päivilt. Sil me pesetetään välillä lakana ja ostetaan teetä ja herkkukorppuu, kumme istutaan muitten uskomusolentojen kans ja turistaan lepposii.
Kuka niin on todistanu, että ootte vain uskomusolentoja?
Ai, viel oli juttuu. Tieletäämme kai itte paraiten, ei mei olla olemassa, mut ei siit oo mitään haittaa. Päinvastoin, voilaan tehlä semmostakin, mitä ihmiset ei voi, niiku kulkee kaapelii pitkin toisen tietokoneelle. Kokeiles onnistuuko!
Mul alkaa niiku työyö, ku varmaan ymmärrätki, et meil kyöpeleil on päinvastasiiki työaikoi. Niet buuuuu-uuu,
Onhan olemassa erilaisia työaikoja, se riippuu työstä.
Juu, oli mun tuttukin kokonaan yötyössä hoitajana kun se opiskeli yliopistos, mut silloliki aina silmät ristissä ku se aamulla lähti verstaalle. Me taas ei kun piristytään yöllä,