Jokohan siellä

nukutaan? Täällä ei vielä kiirettä.
11646
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei viel...
Myöhemmin...
Ei kiirettä....en tykkää herätä pimeään...
Kun menee myöhemmin..herää myöhemmin..🌃🌉👍

Äänestä

Ei vielä, mutta tänään pitää mennä aikaisemmin kun on aikaisempi herätys.

Äänestä
  • No silloin on parempi.

    Äänestä

Ei tietenkään tähän aikaan vielä.

Äänestä

edes kiinnostaa monelta joku anonyymi palstahengaaja menee maate. Sehän voi olla vaikka Pasi, Petri, Jussi, Ville, Saana, Marja, tai kuka vaan vastaa sinulle. Ei mitään järkeä.

1Äänestä

Hyvää yötä zzz

Äänestä

Väsyttää niin ihan pirusti, ja on väsyttänyt koko illlan. Taitaa taas olla joku flunssa tuloillaan. Kohta unille.

Kauniita unia kun on sen aika tulee ja halaus myös! Toivottavasti on ollut hyvä meininki siellä eikä tulevat työt ole alkaneet stressata.

Äänestä
  • Se on stressannut ettei ole ole "saanut" tai "voinut" tehdä töitä. Yhä antaisin mielelläni monta vuotta pois elämästäni ja liittyy hyvin suureen määrään ihmisiä.

    Äänestä

  • Ehdoton työrauha auttaa.

    Äänestä

  • surullisetvuodet kirjoitti:

    Se on stressannut ettei ole ole "saanut" tai "voinut" tehdä töitä. Yhä antaisin mielelläni monta vuotta pois elämästäni ja liittyy hyvin suureen määrään ihmisiä.

    Itse olen kantapään kautta oppinut, että omat rajat on osattava asettaa töissä. (Ja muutenkin). En koskaan ylittänyt burn out-rajaa, mutta saldot paukkui maksimissa ja kroppa hälytti huonoa oloa. Moni silloinen kollega ylitti sen ikävän rajan ja maksavat hintaa siitä lopun elämänsä. Valitettavasti.

    Toinen asia sitten on, ettei rajojen asettaminen ja pitäminen ole helppoa. Tasapainoa kannattaa silti etsiä ja yrittää tehdä korjausliike, kun pöytä alkaa keikkua. Mitä enemmän asioita pitää maassa kiinni, sitä helpompaa on kestää ettei aina ole täydellinen ja super työntekijä, vaan ihminen, joka tekee parhaansa.

    Näitä maadottavia asioita on monta: romanttinen rakkaus (toimii paremmin kuin Platooninen) , lähimmäisen rakkaus: lapset, perhe, ystävät, työn mielekkyys, harrastukset (varsinkin jos harrastaa jotain intohimoisesti), liikunta, koti & perusturvallisuus, onhan näitä muitakin. Tämän asian pureskelu (taisi olla 30v-kriisi), muutti elämää, parempaan suuntaan.

    Äänestä

Kun heräsin vasta reilu tunti sitten.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kerranhansekirpasee kirjoitti:

nukutaan? Täällä ei vielä kiirettä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu