MOT sitä käsitteli ja tuli kyllä mieleeni,että tulisivatko afghaanisotilaat meitä puolustamaan hädänhetkellä,tuskin?
Vastaukset 17
- Pertikk
Eikös nämä suomalaiset ole rauhaturvaajia, puolustusministeri Niinistö haluaisi heidät pois sieltä koska Afganistanin tilanne menossa vaaralliseen suuntaan, edes pakolaisten palautuksia voida tehdä.
Afganistanissa on ollut konfliktia jo vissiin 40 vuotta eikä loppua ole näkyvissä.Sinulle Pertikk!
Nimenomaan he ovat rauhanturvaajia,mutta pitääkö sitä rauhaa turvata maassa,jossa sille rauhalle ei ole lainkaan mitään mahdollisuutta?
Verovaroilla turvataan rauhaa maahan,jossa tietääkseni on uskonnosta johtuvaa tämä sota?
Ristiretket Suomen historiassa olivat melkoista teurastusta,että vaikeita noi eri uskontojen
väliset kahinat?- älämieti
rituliini_38 kirjoitti:
Sinulle Pertikk!
Nimenomaan he ovat rauhanturvaajia,mutta pitääkö sitä rauhaa turvata maassa,jossa sille rauhalle ei ole lainkaan mitään mahdollisuutta?
Verovaroilla turvataan rauhaa maahan,jossa tietääkseni on uskonnosta johtuvaa tämä sota?
Ristiretket Suomen historiassa olivat melkoista teurastusta,että vaikeita noi eri uskontojen
väliset kahinat?Yömyssy silmille ja lankana korviin !!
älämieti kirjoitti:
Yömyssy silmille ja lankana korviin !!
Nukuin päivällä koneelleni,kun pelasin pasianssia,joten nyt ei nukuta!
Heräsin kolmelta,joten talviaikaan sujahtaminen ei onnitunutkaan kuin Trömsössä??
Satoi koko päivän,etten ulos uskaltatunut,kuin veneen kiinnityksen tarkistin ja linnuille vein ruokaa!
- stm.mattsson.nostoväki
Kuulin radiouutissa jotain että Afganistaniin olisi suomesta pumpattu rahaa satoja miljoonia? euroja vai markkoja?
Kun googlesta lunttasin niin puhuvat kriisinhallintaan uponneen 320 miljoonaa euroa. Kai tuon summan täytyy olla koko kansainvälisen tuen määrä.MOT sitä käsitteli!
Sen voit katsoa Areenasta,että aika paljon on rahaa virrannut kohdemaahan,jonka sisällisotaan tuskin apua löytyy Suomen rauhanturvaajilta?
Ulkomaanvelkaa yritetään pienentää ja omaa kansaa kurjistaa,siinä aman poliittinen pläjäys??
Tuskin tulisivat, he eivät malta lopettaa omia sotiaan. Eivät joutaisi tänne lähtemään.
Todella Makriina2 !
Näin on näreet! Jotenkin sota-ajanpentuna,kun muistaa,kuka meitä auttoi?
Ameriikasta saimme jotain laardia,olisko ollut jotain naudoista tuotettua rasvaa?
Nykyisin sellaista ei saisi edes syödä?Älkäähän hättäilkö.
Täältä Ruotsista niitä joutaisi tulemaan. Täällä on yli 40 000 reipasta nuorta afgaanimiestä jo valmiina odottelemassa, että annetaan aseet käteen ja määräys ketä vastaan tapellaan.
Tai sanovat ainakin olevansa afgaaneja, mutta kukapa sen tietää, kun ei kenelläkään minkäänlaisia papereita ole ollut tullessaan.
- flegmaatti
Kentsu Hägglund sanoi tv:ssa jo useita vuosia sitten, ettei muiden ( länsimaalaisten, jenkkien, venäläisten yms. ) pitäisi sekaantua lainkaan muiden, eikä varsinkaan Lähi-Idän rettelöihin.
Meidän läsityksemme mukaisen demokratian vientiyritykset ovat omahyväisiä ja turhia. Annettakoon heidän elää omalla tavallaan ja selvittää omat välinsä.
Afganistanissakin on sodittu aina. Jo engelsmannit tulivat sieltä päät verissä takaisin 1800 luvulla.- stm.mattsson.nostoväki
... Ja venäläiset häntä koipien välissä. Kremlin ns.dominoteoria kaatui juuri Afganistan-skandaaliin. Keitä neukkujen vastustajat olivatkaan, he osasivat ottaa NL-soltuilta tikkarin aina oikeassa paikassa.
He tuhosivat Nl-joukkojen huoltokuljetukset jossakin tärkeässä tiesolassa.
Suomen pitää yrittää auttaa afgaanityttöjen koulunkäymistä. Media kertoi että isistaistelijat polttivat yli 100 koulua, koska koulutuksen estäminen isikselle on tärkeä tavoite.
- bobgeldof
Kysehän on "rättipäiden" mieliharrastuksesta! Eihän niillä olisi mitään tekemistä eikä ajankulua jos sotiminen täytyisi lopettaa.Jäljelle jäisi enää "uskottomien" ja huonostikäyttäytyneiden naisten kivittäminen kuoliaaksi,ja se taas ei noinkin "sotaiselle" ihmisluonteelle varmaankaan riittäisi.
- Et.niin
Uskonto on pahuuden alku, manipulointia faktojen vierestä puhuminen, jos noilla alueilla elettäisiin ilman uskontoa olisi vastakkain asettelu huomattavasti vähempää.
Jumalusko on juutalaisten keksintö, jeesus on oli juutalaisille kansankiihoittaja joka jouti kuolla. Et.niin kirjoitti:
Uskonto on pahuuden alku, manipulointia faktojen vierestä puhuminen, jos noilla alueilla elettäisiin ilman uskontoa olisi vastakkain asettelu huomattavasti vähempää.
Jumalusko on juutalaisten keksintö, jeesus on oli juutalaisille kansankiihoittaja joka jouti kuolla.Kirjoitat:
"""Jumalusko on juutalaisten keksintö"""
Ihanko olet tosissasi, että kalevalainen kansakin olisi saanut jumaluskoonsa vaikutteita juutalaisista? Ja intiaanit ...?
- Pertikk
Sen mitä ymmärrän lähi-idän maista, tavallinen kansa haluaisi rauhaa mutta äärijärjestöt mitätön prosentti pystyy pitämään konfliktia yllä, näinhän oli isis loppujen lopuksi mitätön armeija mutta häikäilemättömällä terrorilla pystyi pelolla hallitsemaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741624Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää971143- 161087
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as301050- 164997
Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä30923Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.105914Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks56854Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu130831- 30818
Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.188792Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93727- 64684
VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa48668Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.13627Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo191597On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79588- 86580
- 41530
- 48518
