näin lämmintä marraskuussa,menee lämmitykseen vähempirahaa,voikäyttäämuuhun siitäsäästyneen osan,vaikka lasten harrastuksiin.ajattele positiivisesti
onsevaan mukava
kunon
6148
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Näin on.Kyllä on tämä ilmastonmuutos ihana asia.
Trooppinen myrsky Oscar hävisi keskellä Atlantia. Se ehti välillä olla 2-luokan hurrikaani viikon alussa.
Pyörremyrskyt ovat yksi luonnon monimutkaisista säätömekanismeista. Kun valamerien pintavedet lämpenevät, syntyy isoja myrskyjä, jotka sitten puolestaan viilentävät vesiä haihduttaessaan valtavasti vettä ja purkaessaan energiaa sitten avaruuteen.
Nyt jäädään jännityksellä odottamaan, muodostuuko Atlantille vielä myrskyjä. Minun ennustukseni pari viikkoa sitten oli, että emme näkisi R ja S alkuisia myrskyjä, niin paljon ilmasto ja meret ovat jo viilenneet.
http://www.wunderground.com/hurricane/
http://old.wetterzentrale.de/pics/avnpanel2.html
Eilen julkaistu tieteellinen artikkeli, joka osoittaa Lyytimuorin puheet hölynpölyksi:
https://www.nature.com/articles/s41586-018-0651-8
"We show that the ocean gained 1.33 ± 0.20 × 10 to 22 joules of heat per year between 1991 and 2016"
"ocean warming is at the high end of previous estimates"
"Valtamerten lämpeneminen on aiempien arvioiden ylimmissä rajoissa."
EIMUUTEN TARVITA palkankorotuksia,talvituo niitä suuria säästöjä joita on nautittu vuosisatoja jo välimeren rannoilla,mutta mihin laitetaan moottorikelkat,
Kaikki muut, paitsi työkäytössä välttämättömät moottorikelkat pitäisi sulattaa masuunissa. Niin ketjun aloitukseen sen verran, että on se kyllä mukavan lämmintä. Tällaista saisi pidellä koko talven.
lämmintäpiisaa ensiviikolle pitkälleasti,saastetta tulee vähempi,autot lämmityssäästää