Jari Leppä arvelee

todenpuhuja

– Uskon, että riskit voidaan välttää. Luotan, että metsänomistajat ovat vastuullisia ja miettivät eri metsänkäytön tapoja, arvelee maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä (kesk.)

Voi kamala, mitä metsien hakkuu tekee vesistöille(kin). Lukekaa tämän päivän Ylen sivuilta. Uusien tutkimustulosten mukaan hakkuiden pilaava vaikutus on ainakin KYMMENERTAINEN tähän asti luultuun nähden.

Nyt omaa vastuuta kantamaan, kaikki! Jos vähänkään välitätte omien lastenne elämästä täällä.

5

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • virkamiespäätöksellä

      Ja vielä 100 000 ihimisen paskat suoraa itämereen laskee eräs EteläSuomaalainen paikakunta.

    • pelkkätukijulli

      maatalousteknikon arveiluiden totuuspohja on arveluttava

    • yksiselitteistä

      Vesistöjen kuormittajat

      Maatalous 59 % fosforista 49 % typestä
      Yhdyskunnat 5 % 17 %
      Haja-asutus 13 % 4 %
      Metsätalous 8 % 5 %

      Haja-asutusalueella asuva, maa-ja metsätaloutta harjoittava maajussi on suurin kuormittava lähde

    • todenpuhuja

      Niin, tuo on se vanha selvitys. Metsätalous on uuden tutkimuksen mukaan paljonpaljon pahempi. Minkä kyllä olisi pitänyt olla (järjellä ajateltuna) selvää jo ennemminkin: ojat kaivellaan, maanpinta revitään jnejne.

      Ihminen on tolkuton kaiken ostelun ja kuluttamisen kiimassaan. Häpeällistä.

    • köyhäweronmaksajaeläk

      Eipä siinä sitte muu auta kun lisätä metsien lannotusta vajauksen peittämiseksi. J a sais olla sellaista hitaammin liukeevaa, ettei hetkohta oo järvissä.
      Mites muuten kuinka paljon tuollainen luonnon suo pulputta sitä metaania? Kun näitä metsitettyjä soita syyllistetään. MItenkähän ennen, kun esim. Päijänteestä itään oli raiviona ja kaskena melki joka paikka, niin ne ravinteet, missä ne nyt on? Ja vielä kysyisin, kun oli sodan jälkeen valtavat pellon raivaus ja uudis asutukset, niin onko niitten vaikutuksia kukaa tutkinu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      123
      1853
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1640
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      51
      1215
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      49
      1098
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      978
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      876
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      876
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      810
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      797
    Aihe