Paperilaatua

Siis...onko nuo volkkarit oikeesti nuin paskoja..75tkm ja eiku remonttia..voivoi..

Volkswagenin huoltohistoria ei pitänytkään paikkaansa – myyjäliike jäi kiinni väärästä ilmoituksesta https://www.is.fi/autot/art-2000005881115.html
11191
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ovat olleet jo 2000 luvun alusta asti. Silloin laatua heikennettiin rajusti kilpailuttamalla osien valmistajat ympäri maailman. Halvimmat tarjoukset tulivat unkarista, ja muista entisistä itäblokin maista. "Laatu" (heh heh) onkin sitten sen mukaista...

1Äänestä

Pitkäänhän tuo kestäny jos 75tkm...

1Äänestä

Oikeesti hirvittävän laadutonta koko vw mallisto. Työnjälki kuin rullamitalla mitoitettua ja saumat vinossa. Sisustus niissä halpaa muovia ja moninpaikoin viimeistelyä vailla olevaa krumeluuria. Tekniikka todella epävarmaa ja jo 100 tkm ajettuna elinkaarensa lopussa. Preemiumia tosiaankin, eli pelkkää haavekuvaa laadusta, ei oikeaa laatua.

1Äänestä

ihmeen pitkään on kestänyt, katsokaapa kuinka hedelmäistä nykyisten vw autojen maalipinta on, meidän 6v poikakin osaa pensselillä maalata siloisempaa maalipintaa kuin nyky vw:ssa on.

1Äänestä

Kävin katsomassa uutta Passattia ja heti tuli sellainen tunne, että ei herätä minkäänlaista ostohalua. Sisältä halvanoloinen ja koelaudan saumat vinossa ja nappulat kuin pesukoneesta otetut. Ei ihme jos tuollaisella laadulla tulee vikoja kokoajan.

Äänestä

Joo tää on jännä juttu. VW paistattelee autolehtien testimenestyksellä kyllä. Mutta mitä minulla on ollut, niin -96 vuoden Golf III oli vielä ihan jees auto. Sellainen köyhän miehen mersu. Napakasti sovitetut peltiosat, jne.
Sitten 2001 mallin Passat oli rikki jo luovutushetkellä. Vaihteisto purettiin, synkronirenkaat vaihdettiin, ja volsuhuolto ilmoitti, että ei auttanut, tilasivat uuden vaihteiston. Kului kolmisen kuukautta, niin soitin sitten jo huoltoon kysyäkseni vaihteistorempan perään. "Hei tääl joku kysyy jostain passatin laatikosta. Onks kellään tietoa?" "Joo tossa se on hyllyssä ollut jo neljä viikkoo".
"Jooo hei meillä on se uusi laatikko kotona. Tuo vaan autosi tänne niin laitetaan homma kuntoon".
Sillä passatilla nilkutettiin lopulta 8 vuotta, kun kuvittelin että 2 litraisella koneella voi ajaa huolettomat 200 tuhatta. En viitsi edes luetella mitä kaikkea siitä vaihdettiin.
Passatin jälkeen elämäni surkein autohankinta oli kuitenkin vuoden 2010 mallin Golf TSI. Se olis pitänyt jo tehtaalla pultata kiinni hinausauton lavalle. Siihen loppui mun Volkswagen asiakkuus tässä elämässä.

Äänestä
  • Annoit vokkerolle kumminkin kolme mahdollisuutta, ennen kun luovutit. Monet on pitkämielisempiä, eikä tahdo sitten millään uskoa, vaikka paskaa pukkaa.

    Äänestä

  • Jospaseuraavakestäisi kirjoitti:

    Annoit vokkerolle kumminkin kolme mahdollisuutta, ennen kun luovutit. Monet on pitkämielisempiä, eikä tahdo sitten millään uskoa, vaikka paskaa pukkaa.

    Vanhat oli parempia, jonnekin -95 asti. Sitten tuli herra Lopez vastaamaan hankintojen kilpailuttamisesta ja tulokset alkoivat näkyä heti Vw-laadun suorastaan romahdettua. Lopez tuli Opelilta josta tulikin kuuluisa tuon herran takia paskasta laadustaan. On siis käynyt äärettömän kalliiksi kaikkialla missä on töissä ollut. Kaikista ei vaan ole mihinkään vaikka olisi miten iso herra. Lopez lensi melko nopeasti pellolle Volkkariltakin mutta sen perintö näyttää elävän ja voivan yhä hyvin konsernin eri malleissa.

    Äänestä

Minäkin hyväuskoinen annoin saksalaisille 4 mahdollisuutta..2 eri merkkistä..
Pakko oli lopussa myötää ja laittaa japsi..onhan nuo luotettavia saksalaisiin verrattuna..ja lämpimiä pakkasellakin.

Äänestä

No joo. Toisaalta on myös meitä jotka ovat ajaneet volsulla yli 20 vuotta ilman ongelmia. Varmaan suuri syy siihen että VW on nyt toista vuotta maaiöman suurin.
Jos tojo olisi hyvä niin se ei lai olisi pudonnut jämäsijoille rellun kanssa.

Äänestä
  • Tähän astisista autoistani paras kokemus on nimen omaan Renault-Nissan tekniikasta. Myös Bemarissa oli aikoinaan varsin vähän moitittavaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eienäävag kirjoitti:

Siis...onko nuo volkkarit oikeesti nuin paskoja..75tkm ja eiku remonttia..voivoi..

Volkswagenin huoltohistoria ei pitänytkään paikkaansa – myyjäliike jäi kiinni väärästä ilmoituksesta https://www.is.fi/autot/art-2000005881115.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu