HiDPI tuen puute estää linuxin käytön.

3w4er6t7u

Jostain syystä kehittäjät eivät vain saa distroja toimimaan korkea resoluutiosissa näytöissä. KDE ja Gnome tähän pystyy, mutta ne ovat liian raskaita. Itsellä Debian ja LXQT, mutta liian pienet fontit ym, jotta voisi käyttää. :(

9

643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtaapa-pois

      Eikö fonttikokoa voi säätää isommalle?

      Ja jos kerran se isoresoluutioinen näyttö ei miellytäkään niin eikö voi vaihtaa matalaresoluutioisempaan?

      • Co-Co-c

        LXQt:ssa taitaa olla joku "simple display manager" koska LXQt on lightweight.


    • LXQT.tä en ole kokeillut. Aina voit muuttaa X:n dpi arvoa (xorg.conf sijaitsee /etc/X11/xorg.conf). TV:ssä itsellä taitaa olla 140 jotta näkee työpöydän sohvalta. Työpöytä tarjoaa yleensä jonkun säädön. Ikkunamanagereista openbox on hyvä ja keveä. X osaa lukea näytön resoluution ja asettaa sopivan resoluution mutta aina EDID ei toimi. xrandr ohjelmalla voit kokeilla sopivia arvoja. Toki X:n asetuksia voi tehdä myös käyttäjäkohtaisesti, mutta /etc/X11 alle tehdyt asetukset vaikuttavat kaikkiin käyttäjiin.

      Vähän epäilen kysymystä trollaukseksi, koska rajat tulevat vastaan näytönohjaimen muistissa. X on jo pitkään tukenut useita näyttöjä ja isoja resoluutioita. Vaikka pistäisi seinän täyteen näyttöjä ja levittäisi kuvan niille.

    • Huvikseni Googletin X:n max resoa. Taitaa olla 32767 x 32767. Waylandilla käsittääkseni isompi. 8388607x8388607. Toki ohjelmat on erilaisia ja hieman riippuu kääntäjän optioista jotakin voi joutua kääntämään uudestaan.

    • vähän-vaivaa

      "KDE ja Gnome tähän pystyy,"

      Nehän on vain työpöytä ympäristöjä.
      Tarjoovat korkeintaan valikot joilla Xorg:in voi käynnistää sopivilla asetuksilla
      Xorg --help
      näyttää pikkasen mitä arvoja voi muutella

    • 3w4er6t7u

      Mikä noista keinoista on helpoin toteuttaa? 1.5 pitäisi saada kooksi.

    • epäilen_trolliksi

      Kysymys: jos kerran koneesi kykenee erittäin korkeaan resoluutioon niin mikä ihme laite se on jos ei pysty sitten samalla pyörittämään KDE:tä ja Gnomea? Nuo työpöytäympäristöt ei ole nykykoneille mikään ongelma. Elil eivät ole niille liian raskaita.
      Itsekin epäilen aloitusta trollaukseksi.

      • 4k4k

        Kyllä noissa halvoissa romuissa on jo pitkään olleet 4k näytöt.


    • Mitä xrandr tulostaa?
      Itsellä Screen 0: minimum 8 x 8, current 3840 x 1200, maximum 16384 x 16384
      Nykyisellä näytönohjaimella max koko siis 16384 x 16384

      Muuta xrandr ohjelmalla näytön dpi arvoa jos se on väärä. Normaalisti X saa oikeat arvot näytöltä. Jos sulla vanha kone, ei sopiva piuha tai jotain muuta niin näyttö ei tunnistaudu oikein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      143
      1347
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      936
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      36
      671
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      610
    5. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      588
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      25
      565
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      563
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      557
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      533
    Aihe