Mitä mieltä olette, millaisia tunteita opettajalle sallitaan vaikean oppilaan kohdalla.
Juuri nyt on uutinen ranskalaisen koulun oppilaasta, joka osoitti opettajaansa aseella ja vaati, että tämä ei kirjoita päiväkirjaan, että oppilas oli myöhästynyt oppitunnilta.
Ase oli osoittautunut feikiksi, mutta sitähän ei opettaja tiennyt.
En ole opettaja, enkä siis ole saanut koulutusta vaikeiden oppilaiden kohtaamiseen. Mitä opettajalta näissä vaikeissa tilanteissa voidaan odottaa?
Mietin omalta kohdaltani, miten opettajana tulisin vastaavassa tapauksessa ajattelemaan oppilaasta tilanteen lauettua? Onko opettajalla oikeus muistaa oppilaan epäsosiaalinen käytös ja ilmiselvä viha, vai pitäisikö opettajan pyrkiä unohtamaan tapaus? Miten itse osaisitte suhtautua oppilaaseen, joka käyttäytyy aggressiivisesti ja haistattelee tms. vain siitä syystä, että tilanteessa on opettaja/oppilas.
Itse kuvittelisin, että päällekäypä käytös muistuisi aina mieleeni, kun tapaisin ko oppilaan. Mietin, olisiko minulla oikeus osoittaa oppilaalle, että välimme eivät ole hyvät, ja tuskin koskaan paranevatkaan. Onko inhimillistä ymmärtää, että opettajakaan ei aina voi unohtaa ja antaa anteeksi, vaan hän saa tuntea pelkoa ja inhoa oppilasta kohtaan? Vai pitäisikö opettajan aina ymmärtää, että oppilas on kehitysiässä oleva nuori, joka ei aina hallitse toimiaan.
Opettajan oikeus
3
210
Vastaukset
- Ammattitaidolla
Oletko aloittaja ikinä kuullut sellaista sanaa kuin ammattitaito, joka tarkoittaa ammatillista osaamista vaikeissakin kohdissa työtä. Tunteista ammattilainenkaan, oli ala mikä tahansa, ei pääse eroon, mutta ne tulee osata työstää niin, että ne eivät häiritse työn tekoa.
Esimerkkinä voin kertoa, että hoitoalan ihmisen on hoidettava kerta toisensa jälkeen samalla pieetillä sekin tyyppi, joka jossain tilanteessa nappasi oikean suoran nenän varteen niin että nasahti.- turvallisuusedellä
"ammattitaito" ???????
Mikään hankalan tilanteen koulutus ei oikeuta eikä salli tuollaista tilannetta - eikä opettajakoulutuksessa käsitellä tuollaisia aiheita.
EI EDES OPETTAJAN TARVITSE JOUTUA TUOLLAISEEN TILANTEESEEN!
EIKÄ TERVEYDENHOITOHENKILÖSTÖNKÄÄN TARVITSE SIVISTYSVALTIOSSA JOUTUA TYÖSSÄÄN PAHOINPIDELLYKSI?!
Miten ne muut oppilaat ja heidän turvallisuus?
MISSÄ ON POMOT?
Tunne? Ei tuo ole tunnekysymys vaan selkeä työturvallisuusasia. Miten huonoja pomot voi nykyään olla?
Turvallisuussyistä sanoisin, että tuollaista ei voi enää päästää kouluun. PISTE. - Luitkokokonaan
Mistähän hittolaisesta sää saarnaat ?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli204395Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm103214Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403107IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm442417Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas811216- 791079
- 561054
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2371043Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3681019Alex ja Sanna taas Bilderberg-kokoukseen
Kansainvälinen parivaljakkomme on taas yhdessä siellä missä tapahtuu. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/09eda060-635e139893