Synnytyksen jälkeiseksi masennukseksi kutsutaan sitä luonnollista olotilaa joka syntyy kun äiti kokee kehonsa tärkeimmän kohdan tuhotuksi, kaiken oman elämänsä ja aikansa viedyksi. Yöunet menetetyksi. Kaverit kadonneeksi. Kiitoksena tulevat vauvan itkut ja kakkaa. Anopinkaan asenne ei helpota asiaa tai neuvolatätien pakkotapaamiset... jota seuraa oman henkilökohtaisen äidinvaistojen tukahduttaminen..... kun mielummin nukkuisit kotona lapsi kainalossa. Masennus on niin sanottu ymmärrettävä loppuunpalaminen.
Voit olla kuitenkin huoleti. Tämä menee ohi. Kehosi palautuu ja unenpuute tulee korjattua. Pian huomaat kuinka onnekas oletkaan! Vauva onnittelut myös minulta!
Voit olla kuitenkin huoleti. Tämä menee ohi. Kehosi palautuu ja unenpuute tulee korjattua. Pian huomaat kuinka onnekas oletkaan! Vauva onnittelut myös minulta!
Vastaukset 1
Vanhimmat
Mielestäni tätä ei tulisi luokitella sairaudeksi. Onhan se täysin luonnollista että suuri muutos aiheuttaa erilaisia tunteita ja reaktioita, mutta näille on ihan syy ja se on ohimenevää. Oikea masennus on sitä kun alakuuloisuudelle ei ole erityistä syytä tai jos se jatkuu hyvin pitkiä aikoja eikä pysty saamaan mistään iloa.
Kun kaikki elämän pienet vastoinkäymiset tai hankalat ajat alkaa kelvata syyksi masennusdiagnoosille, se tekee vain haittaa oikeasta masennuksesta kärsiville koska diagnoosia ei oteta vakavasti.