Synnytyksen jälkeinen masennus - tätä se on

Synnytyksen jälkeiseksi masennukseksi kutsutaan sitä luonnollista olotilaa joka syntyy kun äiti kokee kehonsa tärkeimmän kohdan tuhotuksi, kaiken oman elämänsä ja aikansa viedyksi. Yöunet menetetyksi. Kaverit kadonneeksi. Kiitoksena tulevat vauvan itkut ja kakkaa. Anopinkaan asenne ei helpota asiaa tai neuvolatätien pakkotapaamiset... jota seuraa oman henkilökohtaisen äidinvaistojen tukahduttaminen..... kun mielummin nukkuisit kotona lapsi kainalossa. Masennus on niin sanottu ymmärrettävä loppuunpalaminen.

Voit olla kuitenkin huoleti. Tämä menee ohi. Kehosi palautuu ja unenpuute tulee korjattua. Pian huomaat kuinka onnekas oletkaan! Vauva onnittelut myös minulta!

1

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 34545634

      Mielestäni tätä ei tulisi luokitella sairaudeksi. Onhan se täysin luonnollista että suuri muutos aiheuttaa erilaisia tunteita ja reaktioita, mutta näille on ihan syy ja se on ohimenevää. Oikea masennus on sitä kun alakuuloisuudelle ei ole erityistä syytä tai jos se jatkuu hyvin pitkiä aikoja eikä pysty saamaan mistään iloa.

      Kun kaikki elämän pienet vastoinkäymiset tai hankalat ajat alkaa kelvata syyksi masennusdiagnoosille, se tekee vain haittaa oikeasta masennuksesta kärsiville koska diagnoosia ei oteta vakavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      119
      3704
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      27
      2760
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      7
      2535
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      126
      2328
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      2114
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      37
      1677
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      58
      1086
    8. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1000
    9. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      75
      974
    10. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      78
      933
    Aihe