Alkoholismi on sairaus jota ei varsinkaan halua että omilla vanhemmilla se on, mun vanhemmat oli alkoholisteja ja itsekkin ryyppäsin silloin ja olin vasta 16. Kouluun mentii millo huvitti ja lopulta jäi kesken, alkoholi maistu silloin aika hyvin eikä sitä muuta aatellu kaupungilla meni yö myöhään eikä vanhemmat paljoo välittäny missä olin ja millo tulin( nytten jo kuoleet) tästä aikaa vain 11vuotta. Nykyään en juo viinaa ollenkaan ja olutta silloin tällöin max 2 olutta saunan jälkeen, 2kpl koulu ikäistä lasta joille haluan olla parempi roolimalli kuin mitä omat vanhemmat oli mulle. Se että pääsin eroon joka päiväisestä juomisesta oli vaikeeta, nykyään olen hankkinut itselleni ammatin sekä pyöritetään emännän kanssa omaa firmaa elämä hymyilee ja kaikki on hyvin.
Juomisestä pääsee eroon vain jos itse tahtoo.
jooooooo0000
2
140
Vastaukset
- Sellaisetsetit
Itse olen tällä viikolla dokannut pari kertaa perskännit. Sitä edellisellä jne sama homma. Välillä huomaa viikolla kun täytyy olla pakosta selvänä että voi vittu kumpa voisi ottaa kuppia ja kiskaista nupin kaakkoon. Viinaa siis tekee mieli aika helvetisti käytännössä viikoittain ja lopulta tulee annettua periksi ja juotua pää täyteen niin helpottaa. Jonkinlainen ongelmahan tässä nyt täytyy siis olla, mutta kuinka pitkällä? Ikää 23 vuotta ja työttömänä ''lorvin''. Ihan mukavaahan tämä nyt ainakin vielä on kun rahaa riittää mutta auta armias sitten kun.. Pitää varmaan lopettaa hyvän sään aikana.
- Björneborgs_pilsner
Älä suotta itseäsi stressaa! Anne kierrekorkkien rutista ja laulun raikua. Alkoholismi on itseohjautuva, suljettu järjestelmä; se loppuu kun aika on kypsä, loppuu vaikka et yhtään yrittäisi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562891
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541739Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461704Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1521506- 741452
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3301346The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut191223Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m731119- 1581052
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251005