Hei, koirani ei osaa totella! Koirani osaa istu, maahan, tassu, ylävitonen ja muita asioita. Koirani nimi on Kara ja se on noin 4kk eli vielä pentu mutta silti Kara puree/näykkii kokoajan, kara ei monesti tottele jos ei ole palkkiota ja Kara hyppii pöydille. Kara on rodultaan kordoninsetteri eli ei mikään pieni koira, Kara ei osaa totella mitä teen?
Koirani ei osaa totella?
5
196
Vastaukset
- Opeta
Ei se osaa totella jos ei sille ole opetettu. Mene koirakouluun ja lue koirankasvatuskirjoja. Ei riitä, että oppii vain temppuja, pitää oppia myös, kuinka käyttäydytään.
- sakullinen
Mieti ensin, mitä asioita koiran et tahdo tekevän. Niitä asioita et koskaan sen jälkeen saa sille sallia. Sinun pitää opettaa koiralle, mitä ei-käsky tarkoittaa, niin hyvin, että se ymmärtää varmasti sen, testaa tämä, ennen kuin vaadit käskyn noudattamista. Koirasi on vielä pieni pentu, älä vaadi siltä liikaa, mutta peruskäyttäytymistä pitää alkaa opettaa pennulle heti alusta alkaen. Pentu ei osaa keskittyä kauaa, joten tee useita lyhyitä harjoituksia päivittäin, isot kehut tai namit aina kun onnistuu. Vähennä pikku hiljaa, sitten kun pentu on oppinut muutaman asian hyvin, namujen käyttöä, anna niitä vaikka joka toinen kerta, harvenna väliä pikkuhiljaa pitkän ajan kuluessa. Palkkaa myös joskus lelulla, josta se pitää. Harjoittele ensin häiriöttömässä paikassa ja lisää häiriötä vähitellen, pyri siihen, että pentu saa mahdollisimman paljon onnistumisen kokemuksia, Käytä käskysanoja harkiten.
- Työtäseteettää
Miksi olet ottanut gordoninsetterin, tai siis mitä käyttöä varten vai ihan vain kotikoiraksi? Gordoni on aika vahva niin henkisesti kuin fyysisesti, eikä ihan pelkästään sohvaperunan koira.
Kirjoitat itsellesi otsikossa vastauksen. Kara ei nimenomaan OSAA. 4kk vanha harvoin on oppinut, vaikka välillä osaakin. Lisäksi tuon ikäinen harvoin malttaa edes vielä keskittyä. Yritä välttää tilanteita, että se tekisi virheitä, jolloin joutuu kieltämään. Eli et käskyttele sitä. Opeta ensin esim, maahan meno (nappula nyrkissä ja nyrkki maata vastan, yleensä pentu menee maahan hetken pohdittuaan, nyrkki auki heti jotta saa nappulan), ja ala vasta sitten lisätä käskysanat mukaan. Älä myöskään toistele esim. sitä eitä, tai jatkossa koira kuuntelee sen sata kertaa sen ein, ennen kuin lopettaa. Ohjaa sitä vastoin tekemään hyviä ratkaisuja, jolloin aina kehutaan. Ei kiljumalla jee kiva hyvä, vaan rauhallisesti palkiten. Tuon ikäinen pentu tarvitsee vielä paaaaljon toistoa.
Kokeilehan naksutinta ottaa myös tueksi. Sen klikkaus käy ajallisesti niin yks yhteen oikein tehdyn asian kanssa, että todennäköisesti oppii nopeasti yhdistämään klikkauksen oikein tehtyyn asiaan = saa palkan nopeammin. Koska gordoni on lintukoira, se on hyvä käyttämään aistejaan ja todennäköisesti löytyy viettiä riistaan. Esimerkiksi nose work on oivaa aivotyötä. Vahvista myös teidän yhteistyötä. Googlaa, googlaa ja googlaa. Kysy, toista, kysy, toista.
Muista kuitenkin, ettet ylienergisoi sitä, vaan anna pennulle myös aikaa palautua. Pidä opetushetket lyhyinä ja lopeta aina onnistumiseen.- Hilla_valt
Otin gordoninsetterin koska isäni metsästää ja tiedämme että se on lintukoira😁
- luontoavaan
Jatka harjoituksia, kuten edelliset kirjoitajat neuovat ja sano sitten vuoden kahden kuluttua, ettei koira osaa, vaikka sinun koirasi osaa 4 kk enemmän kuin mun koirani 4 v. vanhana. Näykkiminen kuuluu pennun olemukseen ja se kasvatetaan siitä eroon noin puolen vuoden ikäöän mennessä, kuin hampoaat on vaihtuneet. Koira tutkii maailmaa hampaillaan , joten kärsivällisyyttä vain, ja Karasi on varmaan pajon aikuistunut siitö mitä kirjoitusketjun aloitushetkellä oli. Miten muuten nyt menee?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567785Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675881Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615370Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515263Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084612Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072313Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e31196Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41165Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371016Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko43964