on niin kovin erilaiset arvot Duodecimin ja Kilpirauhasliiton sivulla. Duodecimin sivulla yläraja on 3,6 ja Kilpirauhasliiton sivulla yläraja on 4,5 joka kuulostaa aika korkealta.
https://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=snk03132
http://kilpirauhasliitto.fi/kilpirauhassairaudet/vajaatoiminta/
https://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=snk03132
http://kilpirauhasliitto.fi/kilpirauhassairaudet/vajaatoiminta/
Vastaukset 8
Vanhimmat
HUS laboratorion mukaan myös 3.6
https://huslab.fi/ohjekirja/4831.html
Tyttäreltä mitattiin viime viikolla ja TSH- arvo oli 4,6. Tilatessaan soittoaikaa lääkärille sairaanhoitaja oli sanonut että kovin vähän on koholla. Mutta tyttärellä on paino noussut viimeaikoina aikalailla, ja hän liikkuu todella paljon mutta paino ei ole siitä huolimatta laskenut. Hän haluaisi kilpirauhaslääkityksen jos sillä saataisiin ylipainoa kuriin.
Saa nähdä mitä mieltä lääkäri on. Itselläni on kilpirauhasen vajaatoiminta ja lääkitys ollut jo melkein 20 vuotta joten en muistanut enää noita raja-arvoja ja kun googletin tosiaan tuolta Kilpirauhasliiton ja Dodecimin sivuilta ja olivat niin erilaiset raja-arvot. Ja kilpirauhassairaudethan ovat perinnöllisiä.
Ylipainoa ei hoideta kilpirauhaslääkityksellä! Eikä lääkäri määrää lääkkeitä potilaan halujen vaan taudin mukaan. Useimmiten ylipaino johtuu liiasta energian saamisesta, harvemmin kilpirauhasen vajaatoiminnasta.
Jos vajaatoimintaa on, siihen tulee Thyroxin-lääkitys. Kun vajaatoiminta korjaantuu myös paino korjaantuu vähitellen, jos ruokailu on kulutukseen nähden sopiva.
Kilpirauhasen vajaatoiminnasta on muitakin seurauksia kuin lihominen.
Tosiaankin jos kyseessä on kilpirauhasen vajaatoiminta, pitää olla useita muitakin oireita ja käytännössä myös neuropsykologista. Onko kenties jäänyt huomaamatta?
Mutta pelkkää ylipainoa sinänsä ei hoideta lääkkeillä.
2.12+on+oikeasti+terveillä+mitattu.+
Yleensä+mitataan+puolisairaalla+väestöllä.
Ylärajan+kohdalla+on+2½+%+terveistä+eli+satunnaisesti+poimittu+todennäköisesti+sairas.
Tämänkin+pitäisi+noudattaa+Gaussin+käyrää+jos+mitattaisiin+oikeasti+terveitä:
https://hypotyreoosi.wordpress.com/2016/11/14/tshn-soveltuvuus-kilpirauhashormonien-toiminnan-arviointiin/++
"Häntä"+korkeiden+arvojen+puolella+johtuu+vertailujoukon+alkavasti+sairaista
Lääkityillä+oltava+hyvin+alhaalla.+0...0,5.
> 2.12 on oikeasti terveillä mitattu
Tuo sopisi Gaussin jakaumaan eli puoliväli 1.06 on terveiden käyrän "piikki"
Yläraja riippuu laboratoriosta ja sen mittaustekniikasta. Laboratorio ilmoittaa omat raja-arvonsa ja lääkäri vertaa tulosta niihin. Lisätutkimusten tarve katsotaan monesta eri seikasta yhdessä.
Korkea TSH on esimerkiksi 32,0. Se viittaa selkeästi kilpirauhasen vajaatoimintaan. Tällöin kilpirauhanen on tutkittava tarkemmin syyn selvittämiseksi.
Terveen kilpirauhasen TSH:n yläraja on 2.12, kuten joku muukin potilas on jo tänne kirjoittanut. HUSLAB:n yläraja 3.6 on se mikä kansainvälisesti saadaan, kun otannasta otetaan vasta-aineet pois, mutta muuten ei rajata kilpirauhassairaita pois. Kun muutkin kilpirauhassairaat rajataan pois saadaan ylärajaksi juuri tuo 2.12.
Suomessa on myös mitattu 3.6 ylärajaksi kun vasta-aineet otettiin pois. Se on ihan ehdoton yläraja. Aloittajan tyttärellä on liian korkea TSH. TSH voi olla koholla väliaikaisesti, vaikapa sairauden johdosta, joten pitää mitata uudestaan kuukauden kuluttua. Laboratorioon aikaisin aamulla, sillä TSH:lla on iso vuorokausivaihtelu. Jos yhä koholla, ja on oireita, ja on sukurasitetta, niin lääkitys alkamaan.