Bongasin seuraavan tekstin GGR:än Facebook sivujen keskusteluista:
"I have mentioned this in a number of places on this website but am doing it again as I am uncertain if it has been noticed. A very experienced circumnavigator I know suffered a serious infestation of goose barnacles on a long passage and says he tied a rope tightly from bow to stern, passing under the hull, and the wave action, as the boat rolled in the sea, scraped the goose barnacles off."
Eli jos ymmärsin oikein, köysi (kelluva vai uppoava?) viritetään veneiden eri puolille keulasta perään - ilmeisesti kireälle ja veneen aaltoliike saa köyden liukumaan veneen kylkiä pitkin ja estämään näkkien kiinnittymisen?
Tämä ei tietysti auta Tapion nykytilanteeseen, kun näkit ovat kiinnittyneet tiukasti veneen kylkeen. Ne pitää ensin poistaa - painajaimainen homma - kokemusta on, mutta sen jälkeen tämä mekaaninen metodi saattaisi pitää näkit poissa huolimatta heikkotehoisesta myrkkymaalista?
Keskustelussa oli vielä linkit purjehtijoiden - jotka tätä metodia käyttänee - Facebook tileille, joilta voinee kysyä lisätetoa:
https://www.facebook.com/philip.shelton.98?hc_location=ufi
https://www.facebook.com/apwood?hc_location=ufi
Keskustelu löytyi täältä: https://www.facebook.com/search/top/?q=Golden Globe Race barnacles
Menisiköhän tältä palstalta tietoa radioamatööreille josko Tapion kannattaisi tällaista harkita?
2018 GGR Auttaisiko tämä näkkien estämisessä
5
423
Vastaukset 5
- Viestinviejä
Välitimme tämän idean Tapiolle. Hän kiitti siitä ja sanoi miettivänsä josko se olisi toteutettavissa niin ettei köysi/köydet karkaile ja sotkeudu hydrogeneraattorin potkuriin.
- seppomartti
Tapion nykytilanteeseen ja näkkeihin.ylipäänsä vaikutus on vähäinen. Näkit ei oikein irtoa 100 aty vesisuihkullakaan. Vesilinjan puhtaudenn. Ylläpitoon voi vaikuttaa muttei näkin poistoon ja kaikkiaan vain vaikuttaa pieneen pohjan osaan. Toisaalta hidastaa entisestään. Hydro tuskin on ongelma laisinkaan kun kiinnitysklamppi on peräpeilin etupuolella
Asteria on pitkäkölinen, viinilasirunkoinen vene. Köysi hinkkaa ainoastaan vesilinjan tienoilla. Se toimii varmaan paremmin eväkölisellä, pyöreäpohjaisella veneellä.
- ojasta.allikkoon
Näkkien ja hanhenkaulojen poistossa on käytännön ongelmia silloin, kun venettä ei nosteta kuiville. Jos näkkejä kaapiessa tulee raapineeksi myrkkymaaliakin pois, ongelma pahenee aika pian. Myös kaikkiin hankauskohtiin, joissa primer paljastuu, tulee entistäkin pahempi näkkiongelma. Omalla pallonkierrollani ongelma tuntui olevan ns. itsekiillottuvien myrkkymaalien liian nopea kuluminen. Maaleissakin oli isoja eroja. Vasta Uudessa-Seelannissa sain "kunnollisen" pohjamaalin, joka oli sikäläistä ympäristöystävällistä laatua. Se oli puolikovaa. Maalasin 3 kerrosta kuten telakalla suositeltiin. Pohja oli yllättävän puhdas kotivesille saakka.
"Ojasta allikkoon" joutuu, jos sukeltamalla kaapii paitsi näkkejä myös myrkkymaalia pois. On eri tilanne, jos pohja kaavitaan puhtaaksi uudelleen maalausta varten. - khckc
Köysi voi syödä myrkkymaalin pois siitä, mihin se eniten hinkkaa.
Minulla on ollut matkoilla todella paksu kerros pehmeää myrkkyä, kuten mille, ja siiklaan sukeltamalla puhtaaksi. Myrkkyä lähtee samalla, mutta sitä piisaa.
On muuten kova homma ilman pulloja.
Potkuri on erityisen hankala. Siihen pitää olla jopa puukko, jolla voi vuolla kasvustoa pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S62957Lehtikankaan oppilas kuolema
Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞18942- 34857
- 106821
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125806- 38723
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.72596Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66591- 42589
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.30569- 40567
Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee27523- 49498
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei2492Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev116489- 94476
- 60464
- 45436
- 39433
Miks oot niin helverin itsepäinen ja tyhmä, että et ymmärrä kuinka pidän susta
Se satuttaa minua todella paljon.. - naiselle41420