Ootteko huomanneet että Kajjaanissa on sellaista väkeä jotka ei koskaan tee töitä eikä osalla ole edes ammattia tai siis eivät ole sitä loppuun saakka suorittaneet..
Eikö olisi kohtuullista että heiltä leikattaisiin lisää päivärahasta pois ja samoin toimeentulotuestakin.?
Eikö olisi kohtuullista että heiltä leikattaisiin lisää päivärahasta pois ja samoin toimeentulotuestakin.?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kateus on mielentila, joka merkitsee toisen paremmuuden, menestyksen tai muun sellaisen aiheuttamaa vihan, alemmuuden, mitättömyyden, huonommuuden, kykenemättömyyden, syyllisyyden tai harminsekaisen pahansuopeuden tunnetta.Nykysuomen sanakirjan mukaan kateus liittyy ihmiseen, joka ei suo toiselle hyvää ja haluaa itselleen hyvän, joka toisella on. Se ei vaadi uhriltaan välttämättä mitään erityistä.
Miten toisen epäonni auttaa omaa ahdinkoa?
Kainuussa suomen eniten mielenvikasta porukkaa työväestä osa ei ole täyspäisiä ollenkaan siksi työnnetty eläkkeelle valtion holhottavaksi 30 v >>>>>>> eläkkeellä hihnat luistaa
Ja sekin vielä että ihan julkisesti tällä kehutaan että ollaan eläkkeellä kun ei nappaa työnteko eikä mikään muu kuin se yöelämä.!
Meilläkin ehti olla muutaman kuukauden töissä todella näpsäkän oloinen alle 30v.nainen, aina iloinen ym.ja sitten jäikin pitkälle saikulle masennuksen vuoksi ja siitä eläkkeelle...ei vaan jaksanutkaan mitään. Ja näiden eläkkeitä me maksellaan.