heiheimitäkuuluu

Masennusta ja rahahuolia. Surua joka tulee itkemättömistä itkuista. Arki hieman vinksallaan. Yksinäisyyttäkin vaikka osittain siinä on itseensä käpertymistä. Esitän ulospäin että kaikki on hyvin. Syvällä jossain on tunne että joskus selviän tästä. Siinä se on elämäntilanne pähkinän kuoressa vaikka et toki kysynyt. Vastasin silti.
9316
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Hyvä kun vastasit. Vaikka en kysynyt. 🧡

Äänestä

Se on hyvä kommentti, minullekin tuli hyvä mieli. Niinhän sen täytyykin mennä.
Muuta vaihtoehtoa ei ole, sinulla on paljon pelissä, monella saralla.

Äänestä

Kyllä sinä selviät tuosta! Vaikeuksilla on tapana kasaantua.

Äänestä

Niin ja jos käyttää jotain masennuslääkkeitä tai yleensäkään mitään pillereitä ne pahentavat asiaa.

Mutta minulla on hyvä idea uudeksi harrasteeksi: tehkää kauhuelokuva, kun syksyn kelitkin ovat nyt sopivan pimeitä sellaisen tekemiseen. Joku kammottava ja pimeä paikka filmata järkyttävä Halloween -elokuva.... kuten erääseen uni-ketjuun kirjoitin että jonkun kummallisen sisältä labyrinttimaisen talon ovessa oli varoittava iso symboli: Ei kannata mennä sisälle, menin silti, mutta tuollainen symboli, kuten oli elokuvissa:

Cannibal Holocaust 1 ja 2, ihmisen pääkallo ja sitä halkovat nuolet ristissä ympyrän sisällä :D

Äänestä

Ei mitään ihmeempiä. Ei huonoo eikä hyvääkään jotain siltä väliltä.

Äänestä

Mulla mieliala on hiukan heittelehtivä. Pisteitä sain tosta testistä sen verran että kehotettiin hakeutuun lääkärin juttusille.
Mulla on mieliala ollut ahdistuneisuus ja masennusoireista vaikka innostun ja saan mielihyvää kyllä onnistumisista. Puhtia on enkä lamaantunut sänkyyn.

Diagnoosi alla ollut sekamuotoinen masennus ja ahdistustila mutta mun piti olla parantunut siitä. Tai minä lie remissio vaiheessa.

Nyt on kuitenkin jo usean kuukauden ajan keula ollut laskusuuntaa kohti..

Kaikenlaista lievän masennuksen ja ahdistuneisuushäiriön oiretta on ilmaantunut

Äänestä

Minut ainakin tekee iloiseksi sellainen jos pystyn tekemään toisen ihmisen iloiseksi, kuten yllättävillä joululahjoillakin, että mitåhän täälläkin on sisällä jne, kun ei tarvitse etsiä sitä onnellisuutta mistään pillereistä tai muistakaan kemikaaleista silloin.

Mutta elokuvista... tänään tulisi tuo vanha Dune -elokuva, josta on tehty kyllä toinenkin 4-osainen tv-elokuva sarja, arkuperäinen on siltikin minusta paras mitä tuosta on tehty, missä nämä 3 rotua taistelevat keskenään, Atreides, Harkonnen... ja sitten nämä vapaat siniset silmien valkuaiset omaavat Fremenit :D

Iltakahvia jos jaksaisin valvoa katsoa tuonkin jälleen kerran.

Äänestä

... hiton suomalaisiakin juttuja pitäisi jaksaa katsoa, Onnenpyöräkin ja tuo Diili-ohjelmakin pitäisi edes yksikin jakso katsoa tuosta..kun tuossakin taisi olla joku vanha tyttö.

Jjotain muutakin suomalaista tuotantoa välillä, ja yrittää valvoa jotta jaksaisi kahvia tankaten valvoa vielä katsomaan tuon Dyyni-elokuvankin, sinänsä huomenna voin nukkua jälleen vaikka koko päivänkin.

Ei tule kyllä tankkeja syöviä jättimäisiä hiekkamatoja uniin vaikka tuon Dyyni-elokuvan katsoisinkin ennen pään painamista tyynyyn :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minullekuuluu kirjoitti:

Masennusta ja rahahuolia. Surua joka tulee itkemättömistä itkuista. Arki hieman vinksallaan. Yksinäisyyttäkin vaikka osittain siinä on itseensä käpertymistä. Esitän ulospäin että kaikki on hyvin. Syvällä jossain on tunne että joskus selviän tästä. Siinä se on elämäntilanne pähkinän kuoressa vaikka et toki kysynyt. Vastasin silti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu