Kosteudenpoistaja?

Alehandr

Onko kokemuksia tai näkemyksiä kosteudenpoistajan (sähköinen) pitämisestä veneessä? Voisiko olla hyvä tapa pitää raikkaana? Ehkä jopa talven yli ulkona säilytettävässä veneessä, jos saa sinne sähköt?

17

3399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LämmitäÄläTiivistä

      Jos saat veneeseen sähköt niin pienitehoinen säteilylämmitin tai vaikka 100 w hehkulamppu riittää pitämään veneen kuivana ellei kyseessä ole tavattoman iso vene. Ei tarvitse mitään sähköistä kosteudenpoistajaa.

    • Ilmakuivuri

      Munulla on juuri hommattu pieni ilmankuivain veneeseen. Parin tunnin aikana se ei ollut kerännyt pisaraakaan vettä säiliöön. Ilma ei tosin tuntunutkaan kostealta. Kenttätestit jatkuu kun tällä viikolla vesipesen pilssin. Sitten on ainakin kosteutta mitä poistaa.
      Ajattelin hankkia etäohjattavan pistorasian, sekä kosteus- ja lämpömittarin kuivurille kaveriksi.

      • Kdkdkdkdkkdkkd

        Tosi fiksua vesipestä pilssi marraskuussa ja ihmetellä kun koko vene homeessä keväällä. Mitä jos kastelet tekstiilit samalla?


    • Eikö ne ole kalliita? Mikä etu on tuohon 100W lamppuun?

    • ilmakuivuri

      Uutena maksaa satasesta ylöspäin. Vie sähköä 200-400W. Etuna lämmittimeen nähden on että kerää kosteuden pois. Haittana minimi-toimintalämpötila 5 astetta.

      • Alehandr

        Olen katsellut Amazonissa malleja, jotka aktivoituvat, kun ilman kosteus on riittävän korkea ja kytkeytyvät pois kun se laskee. Pakkasella tai aurinkoisena päivänähän sitä on turha pitää päällä, kun ilma on kuivaa muutenkn.

        Sähkölamppu tai muu lämmitin - eikö siinä käy niin, että ilma lämpenee, mutta laidoille ja ikkunoille (jotka ovat kylmiä) tiivistyy kosteutta? Silloin tiivistynyttä vettä valuu verhoilun taakse ja kaappeihin, kenties homehtuu. Näin ei tietenkään käy, jos lämmitysteho on riittävän iso.


      • Alehandr kirjoitti:

        Olen katsellut Amazonissa malleja, jotka aktivoituvat, kun ilman kosteus on riittävän korkea ja kytkeytyvät pois kun se laskee. Pakkasella tai aurinkoisena päivänähän sitä on turha pitää päällä, kun ilma on kuivaa muutenkn.

        Sähkölamppu tai muu lämmitin - eikö siinä käy niin, että ilma lämpenee, mutta laidoille ja ikkunoille (jotka ovat kylmiä) tiivistyy kosteutta? Silloin tiivistynyttä vettä valuu verhoilun taakse ja kaappeihin, kenties homehtuu. Näin ei tietenkään käy, jos lämmitysteho on riittävän iso.

        Miten mahtaa käydä? Kun ilma veneessä hehkulampun lähellä pikkaisen lämpenee, se kerää kosteutta veneestä. Sitten se menee tuuletusluukusta ulos kosteus mukanaan. Tietääkö joku, kumpi käy?


      • Joakim1
        Bossu kirjoitti:

        Miten mahtaa käydä? Kun ilma veneessä hehkulampun lähellä pikkaisen lämpenee, se kerää kosteutta veneestä. Sitten se menee tuuletusluukusta ulos kosteus mukanaan. Tietääkö joku, kumpi käy?

        Kun ilmaa lämmittää, siihen mahtuu enemmän absoluuttista kostetta (siis g/m3) kuin ulkoilmaan. Lämmitys ilmanvaihto siis vie kosteutta ulos veneestä kunnes saavutetaan tasapaino, jossa kosteus veneessä on alempi kuin ulkona. Ulkona ei voi olla yli 100% kosteus, joten kastepiste laskee alle ulkoilman lämpötilan ja seinille ei voi kondensoitua vettä.

        Edellyttäen tietysti, että veneessä ei ole valmiiksi vettä (pilssissä, patjoissa tms,) ja veneeseen ei pääse talven aikana vettä muuten kuin kosteutena ilmanvaihdon mukana.

        Se on sitten toinen juttu miten hyvin 100 W lamppu tuohon riittää ja varsinkin kuivattaako se oleellisesti muita kajuuttoja kuin sen missä se on.

        Onhan pressulla peitetty vene jo itsessään jonkinlainen "kasvihuone". Pressu suojelee avaruuden kylmyydeltä eli vene kylmenee kirkkaina öinä vähemmän kuin ympäristö. Luultavasti veneessä keskilämpötila on ympäristöä suurempi ja siten vene pysyy jo luonnollisesti melko kuivana.

        Minulla ei ole veneessä mitään kuivatuskeinoja, mutta kuivatan sen huolella lämppärillä, kun pressu on jo päällä. Ei ole koskaan näkynyt kondensoitunutta vettä eikä tuntunut kosteulta veneessä.


      • on.jo.kuivaa

        Mikäs haitta se 5 asteen raja oikeastaan olisi. Siinä lämpötilassa absoluuttinen kosteus on jo oleellisesti pudonnut, vaikka ilma sumuiselta näyttäisikin. Itse tosin toimin samoin kuin Joakim ja yhtä hyvällä menestyksellä.


    • Kuivaaon

      Ilmankuivaimia on kahta tyyppiä kompresorilla ja absorvoiva ja jälkimäinen parempi tilojen ollessa viileät kuten tähän aikaa vuodesta.

      Itselläni on tuollainen tilattu Saksasta troctec merkkinen ja yleiskäytössä talvikauden autotallissa ja pyykin kuivauksessa sekä veneessä syyskaudella ja talvilevolle saatossa. Maksoi muistaakseni 140€ tuollainen absorvoiva kuivain.

      Jos tilat ovat 15 ja enemmän, niin kompressori kuivain alkaa toimimaan ja kesä lämmpötiloissa se on parempi, kuin absorvoiva kuivain, koska ei nosta lympäröivää lämpöä perustuen kompuran viilentämään kennoon joka kondensoi ilmaa kuivaksi.

      Ei ole mitään järkeä käyttää pidempi aikaisesti ja laite vaurioituu talvikäytössä, joten soveltuu ainoastaan lämpimässä säilöttäviin veneisiin ja alku kuivaukseen ulkona oleville, mutta kuivauksen jälkeen pitää vene sulkea tiiviisti, ettei kosteus tule uudestaan ulkoa sisään.

      Itsellä vene lämpösessä ja kuivaan sen sisätiloilta 25% suhteellista, suljen tuuletukset ja vene on raikas ja homeeton. Noissa halleissa on melkoinen kosteus alku talvesta ennen pakkasia, kun veneet kuivuvat ja ilmanvaihto ei kaksinen vaikka lämpöä on noin 12C läpi kauden, pakkasten tultua ja ajan kuluessa kosteus halleissa kuivuu ja ongelma poistuu

      Pyykin kuivaukseen se on todella peto ja autotallissa samoin loska / lumi kuormien kuivaus hoituu nopeasti

    • ilmankuivain

      Olen nyt kolme kertaa käyttänyt sähköistä ilmankuivainta veneessä. Se on ollut sen aikaa päällä kun olen ollut satamassa. Tänään oli lämpötila 5.5 astetta veneen sisällä sinne mennessä. Eberi ja ilmankuivain olivat päällä pari-kolme tuntia. Vettä kertyi pari desiä kuivurin kaukaloon. Vielä vaikuttaa ihan toimivalta laitteelta.

      • seppomartti

        Kai sulla on veneessäsi tuuletusta. Eli kuivaat ympäröivää ilmamassaa. Vettä tulee riittämään, ei lopu kesken.
        Veneessä suhteellinen kosyeu öaskee sen paremmin, mitä.kylmempää ilmaa eberillä lämmität. Pakkasessa jopa liian kuivaa. Siis ilmam kuivaajaa.


    • Erkki.Trotec

      Sähköisestä absorptiokuivaimesta on eniten hyötyä kesällä. Sitä voi pitää päällä sadepäivät ja vuorokauden verran reissusta tulon jälkeen, kun hengityksen ja ruoanlaiton kosteus on uponnut tekstiileihin. Kesällä ilmassa on eniten kosteutta ja home pärjää hyvin kun lämpöä on 15–25 astetta. Homeen siemenet kylvetään kesällä. Pakkasella veneessä on kuivaa. Luukut kiinni ja tavallinen suolaa sisältävä kosteudenkerääjä sisälle.

    • ariel371

      Joulukuusen kynttiläsarja, tietenkin hehkulampuin, on hyvä. Siinä on noin 50 W teho ja se jakautuu esim 10 metrille. Riittää koko veneeseen.

    • sunodyssey37

      Meillä on DeLonghi (DNC65) ilmakuivaaja veneessä. Kuten tässä aikaisemmin joku mainitsi, suurin hyöty on sateisella säälllä ihan kesällä/syksyllä. Meillä on tarvitteassa käytössä kesällä, syyskuussa koko ajan päällä kun ollaan kotipaikalla veneen nostoon asti ja sitten kun vene on ylhäällä niin on vielä päällä jokunen viikko ennen kun petivaatteet ym on pois.
      Toimii.

    • lämpötilaero

      Veneen sisäkosteus poistuu hyvällä tuuletuksella ja pienellä lämpötilaerolla ulkoilmaan nähden. Riittävä lämpöteho 100 W:n luokkaa. Itse pidän 33 jalkaisessa purjeveneessä 60 W:n hehkulamppua ja luukkuja tuuletusasennossa lokin anturi irroitettuna. Aina ollut rutikuiva ja hajuton purjehduskauden alussa.

      • Sunodyssey37

        Lokianturi on vähän haastava pitää pois paikalta kun vene on vedessä. ;)

        Minusta suurin hyöty kostaudenpoistajasta on kun venen on syksyisin vedessä. Myös heti noston jälkeen kun käydään sisällä veneessä paljon ja ulkona on kostea keli. Meidän Delonghi sammuttaa itseensä ennen kun menee pakkasen puolella. Säiliön proppu aina auki kun koko kuvaaja on keittiöaltaan yläpuolella. Vedet valuu aina suoraan ulos.
        Ensimmäisten pakkasten jälkeen meillä on pieni patteri (400W?) pienellä teholla ja vanha pöytätuuletin päällä talven läpi. Viime vuonna oli lokianturi poissa, tänä talvena reikä luultavasti vannasputki kun tiiviste pitäisi vaihtaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      325
      4268
    2. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      159
      3946
    3. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      71
      3358
    4. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      233
      2875
    5. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      61
      2428
    6. Olet kyllä erittäin huono yhdistelemään pisteitä.

      Etkä vain sinä vaan kaikki teilläpäin.
      Ikävä
      34
      1777
    7. Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä

      The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v
      50 plus
      37
      1456
    8. Etkö sitten itse

      ole koskaan ylittänyt rajaa?
      Ikävä
      43
      1423
    9. Mitä järkeä iskeä

      Varattua ja yrittää saada sitä eroamaan
      Ikävä
      45
      1295
    10. Uskotko että vielä

      Kohtaisimme?
      Ikävä
      25
      1208
    Aihe