onko muita joita vaivaa ympärivuotinen nuha? en ole allerginen testien mukaan. aina pitää olla nenäliina taskussa ettei tipu nestemäinen ulos..
ulkona pahenee, esim hiihto vaikeaa kun pitää koko ajan pysähtyä niistämään. olen lukenut vasomotorisesta nuhasta, oiskohan tää semmosta..
ulkona pahenee, esim hiihto vaikeaa kun pitää koko ajan pysähtyä niistämään. olen lukenut vasomotorisesta nuhasta, oiskohan tää semmosta..
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minäkin olen nuhassa ympäri vuoden ilman jatkuvaa allergialääkkeiden popsimista. En tiedä mille nimenomaan olen allerginen ja mitä sillä tiedolla tekisinkään, kun sitä näköjään on kuitenkin koko ajan joka paikassa.
Miehelläni on vasomotorinen nuha: hänen tapauksessaan se ilmenee siten, että aina kun hän siirtyy varjosta kirkkaaseen aurinkoon, alkaa jumalaton aivastelu ja pärskintä joka kestää jonkin aikaa. Vasomotorinen nuha on tietääkseni voimakasta reagointia nimenomaan valon tai lämpötilan vaihteluille.
Minullakin oli vuosia kestävä ympärivuotinen nuha ja jatkuvasti poskiontelotulehduksia, kunnes minulle tehtiin nenäleikkaus, jossa jotain kanavia ilmeisesti suurennettiin. Sen jälkeen olen tarvinnut suihkeen kerran päivässä ja nuha on pois.
Nuhani oli myös melkein invalidisoivaa kun ei voinut mihinkään lähteä ilman nenäliinapakkausta, sai aivastella ja valuin ihan solkenaan. Hajuaistikin oli pois pitkään.
En ollut testien mukaan allerginen muulle kuin lievästi huonepölylle.
Eveliina, kertoisitko tuosta leikkauksesta?
Kevään aikana joudun itse samaan operaatioon. Sain diaknoosiksi; krooninen poskiontelon tulehdus ja ontelot ovat kystia täynnä.
Minulla tehtiin antrostomia et scopia eli jotain
"ilmastointia" paranneltiin. Leikkaus oli ainakin
minulla helppo ja kivuton, tehtiin paikallispuudutuksessa. Ei edes turvonnut nenä, jota toiset sanoivat tapahtuneen, liekö ollut leikkaavan speliasistin taitoa. Leikkauksen jälkeen olin vuorokauden sairaalassa tampoonit nenässä ja sen jälkeeen pari viikkoa sairaslomalla. Kannatti, elämänlaatu parani 100 %!! Ei ole tarvinnut kulkea nenäliina kädessä koko ajan.
Itse reagoin hajuihin, mausteisiin, pölyihin, ja hampaiden pesun jälkeen saa aivastella ja niistää paljon. Ja sitten on tukkoista. Saan helpotusta, kun huuhtelen nenäonteloita keittosuolaliuoksella.(1l maksaa n.3-4e) Tappaa myös nuhapöpöjä samalla. Tekniikankin oppii helposti. Halpa kokeilu. Apuvälineenä käytän ruiskua, tarkoitukseen on olemassa myös muita keinoja.
Minulla myös ympärivuotista nuhaa, johon lääkäri määräsi nasonex-suihketta.Kyllä se jonkin verran on jo auttanutkin,mutta edelleen on tukkoinen olo ja henkeäkin ahdistaa välillä.Minulle tehtiin verikoe, jonka perusteella mitään allergiaa ei ole.Prick-testiä minulle ei ole tehty.voinkohan luottaa tuohon verikokeen tulokseen?