Hyvä ministeri Saarikko. Varmasti luet Suomi24:ää 24/7. Siksi en ote yhteyttä esimerkiksi sähköpostitse, jolloin joku avustajista voisi päättää, lähettääkö tätä viestiä edes eteenpäin. Viime aikoina on puhuttu, että lähihoitajakoulutukseen tulee jälleen säätää valintakokeet.
Miksi siis - Hyvä ministeri, luulen olevani Eduskunnan kyselytunnilla - on mahdollista, että sijaishuoltoon ja lastensuojeluun kelpaavat töihin aivan ketkä tahansa,. Mitä röyhkeämpi ja ilkeämpi ihminen, sitä mieluummin sellainen halutaan. Vituttaa!
Vanhan polven lastensuojelijoilla elää uskomus, että jos lapsen vanhempi on vankilassa, kuten minä, käyttää huumeita kuten minä, tms., tulee sijaisvanhemman olla mahdollisimman ilkeä ja eristävä ja halveksiva. Tällainen asenne oli vallalla ainakin Keski-Suomessa 2000 - luvun alussa. Eli jos lapsen vanhempi ei pärjännyt elämässä, kuten itse en ole hukatessani kaiken aikani tällaisen roskan kirjoitteluun, oli oikein kostaa epäonnistuminen lapselle ja muulle lähipiirille. Sijaishuoltoyksiköt ja johtavat sosiaalityöntekijät nuolivat ilkeiden sijaisvanhempien perseitä (minulla on tästä video) ja suostuivat jokaiseen pyyntöön, jonka vaan ilkeät sijaisvanhemmat keksivät.
Ja lapsista ja rahasta ei ollut pulaa. Vaikka kymmenkunta eri-ikäistä lasta lastattiin korpeen eristyksiin, vaikka sijaisvanhemmilla ei useinkaan ollut aikaa heitä hoitaa. Oli paljon tärkeämpiä menoja - kun kuulemma muillakin oli (niin miksei sitten minullakin, niin!).
Valvonta oli vitsi, kuten edelleenkin.
Ja kaikkein hulluinta on, että tämä on totta tänäänkin, kuten sanon nyt toista kertaa, että ymmärtäisitte, arvon ministeri. Kun lapset viimein haetaan kaltoin kohtelijalta pois, siirtyy hän toiselle paikkakunnalle, ja pestautuu markkinafirmaan (lastensuojelufirmaan) töihin,. Olen muuten aika harhainen.
Ketään ei kiinnosta, että heitä haettiin lapset pois jokunen vuosi sitten. Eikö edes ministeri Saarikkoa? Kysyn vaan!
Ministeri Saarikolle!
Huolestunutkansalainen
0
115
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse584411Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky973678Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1043301Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681883Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.171869Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801108- 81793
- 44781
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.103780Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä22754