Olen syönyt tyroksiinia 8 vk pientä aloitusannosta, eikä t4-v ollut noussut kontrollissa yhtään. Onko tavallista?Nouseeko se yleensä hitaasti? Tsh on laskenut viiterajaan.
tyroksiinikokeilu
9
361
Vastaukset
- Hashimoto
Muutokset ovat monesti aika hitaita. Muutosta pitäisi tapahtua myös voinnissa eikä pelkästään veriarvoissa. Jos TSH on laskenut mutta T4v ei noussut, niin tulee mieleen ettei elimistösi ehkä osaisi hyödyntää pilleriä vaan tarvisit toista tuotetta. Voi toki olla, että sinun kohdalla syy on jokin muukin.
Turhan suppeasti kerrot aloituksessa. Millaisia oireita sinulla on? Paljonko ne veriarvot on, ekat ja viimeiset? - annosnostot_aina
Professori Välimäki määrää annosnostot kahden viikon välein
50µg -> 75´µg -> 100µg ... sitten pitempi tauko ja ekat mittaukset
TSH liian usein näyttää mitä sattuu, T4v on tärkeämpi
Englannissa nostoväli jopa 5 viikkoa mutta nostaminen kuuluu aina oikeaan hoitoon- Hashimoto
Totta kyllä tämäkin. Mutta silti pitäisi aina tarkkaan mikä on homman nimi. Ei se Matti Välimäkikään erehtymätön ole. Aika niljake muutenkin ollut tekemillään heppoisilla kanteluilla. Kollegansa Timo Sane taas osaa ainakin lasketella luikuria.
- sattuuhan_sitä
"Kymmenen nanomoolin" Välimäki ei missään minun lukemassani yhteydessä ole korjannut käsitystään terveen kilpirauhasen T3-tuotannosta (luokkaa 25ug, 10nmol olisi 5½ug)
(Yllättävästi kyllä tuoreessa tutkimuksessa toimi yhdistelmähoito, vaikka T3-osuus oli murto-osa oikeasta.)
"Onko tarpeksi tyroksiinia" -Välimäki on useassa tapauksessa määrännyt hurja tyroksiiniannoksen kuusisataa (600) mikrogrammaa.
Monien mielestä tarkemmin syitä selvittämättä.
Niin tai näin, Välimäki silti on toinen Suomen kahdesta osaavasta endokrinologista. - kaksikymmentäyhdeksän.ug
Se toinen Suomen kahdesta osaavasta edokrinologista kertoi joskus vuoden 2013 vaiheilla KILPI-lehdessä (on netissä) kilpparin tuotannoksi 100µg T4:ää ja 29µg T3:a.
Kyllä, kaksikymmentäyhdeksän mikrogrammaa T3-hormonia. - Taviksillepalsta
Aina pilaatte keskustelut näillä Välimäki-jutuilla. Ihsn sama mitä joku Välimäki sanoo, kun jokaisella on oma lääkäri joka hoitaa asiaa.
Mukavampi kun ihmiset saa täällä jutella omista oireistaan ym, ilman että tupataan noita jonkin ihmisen mielipidejuttuja. - Matti_tietää_ja_osaa
> Välimäki silti on toinen Suomen kahdesta osaavasta endokrinologista.
Tuota et huomannut aikaisemmasta viestistä?
- 2_kk
Onko kellään kokemuksia asiasta, että pieni tyroksiiniannos on poistanut väsymyksen, muttei t4 ole noussut yhtään, vaan on edelleen viitteiden alarajalla? TSH on laskenut kuitenkin kuudesta neljään kahdessa kuukaudessa.
Ps. Nämä Välimäki-kiistat ei kiinnosta yhtään, tehkää oma keskusteluketju tälle aiheelle. - Yrittäkää
Aikaa ei ole vielä kulunut tarpeeksi. Onhan tyroksiini jo vaikuttanut TSH.n laskuun, joten parannusta tapahtuu koko ajan ja oikeaan suuntaan. Kun nyt tsh on saatu korjaantumaan, alkaa aine seuraavaksi nostaa pikkuhiljaa T4V:tä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial211800Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1561789Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3471514Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2091122Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221118- 1421116
- 285995
- 11985
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt4969Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49928