Joulun jälkeen Budapestiin

PestBuda

Joulun välipäivinä kyseisessä kaupungissa, majoittuminen Pestin puolella. Jotenkinhan siellä olisi aika kulutettava. Koskaan aiemmin ei ole käyty, joten kaikki vinkit shoppailuun, nähtävyyksiin ja ruokailuihin olisivat tervetulleita.

Taidamme liikkua kävellen, joten julkisia tuskin käytämme. Tai kentältä kaupunkiin on toki liikahdettava. Ja jos jossain kauempana on pakollisia kohteita, niin sinne toki sitten. Mitään erityisiä tavoitteita ei ole, mutta olisihan se kiva saada mahdollisimman paljon hyviä kokemuksia kaupungista. Mukaan lähtevät lapset teini-ikäisiä.

11

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tervetuloa1

      Jos luet näitä aikaisempia viesti ketjuja, niin sieltä selviää neuvoja sinulle. Mitä suotta samaa hörinää kukaan enää kirjoittelee. Tutustu niihin

    • PärjääAlkuun

      Liikkukaa ihmeessä ratikoilla. Näkee maisemia samalla. Myös Manner-Euroopan vanhin maanalainen M1 kannattaa tsekata.

      Päänähtävyysalueita on kolme. 1. Budan linnan alue ja Kalastajalinnake sekä niiden luona olevat museot ja kahvila Ruswurm ym.
      2. Pestin kaupunginpuiston alue, jossa pienoismallilinnat, sirkus, eläintarha, luistelurata, museoita, ravintola Gundel ym. 3. Pestin rantakatu keskustassa, sillat iltavalaistuksessa, Vörösmartyn aukio, siellä kahvilat Gundel ja Szamos ja ravintola Hard Rock ym. ja aukiolta lähtevät M1-linja sekä kävelykatu Kauppahallille.

      Joka päivä yksi alue niin siinä nuo välipäivät meneekin.

    • jooookos

      Selitä vielä, että lentoasemalta keskustaan pääsee taksilla tai linja-autolla

      • TiesitkösTätä

        Lentoasemalta keskustaan pääsee junallakin. Ferihegyn juna-asemalle pääsee päiväaikaan bussilla 200 E ja yöllä bussilla 900. Junia menee paljon, yli 100 vuoroa päivässä, ja ne menevät Nyugatin asemalle. Matka kestää noin puoli tuntia.

        BKV:n 24-tuntinen kortti, 72-tuntinen kortti, viikkokorttja kuukausikortti kelpaavat junassa. BKV.n matkustuskortteja saa lentokentältä lipunmyynnistä ja automaatista.

        Jos ei halua ostaa BKV:n korttia, niin voi matkustaa myös kertalipuilla, silloin tarvitaan erikseen junalippu ja bussilippu. Junalippuja saa Ferihegyn asemalta. Lipunmyynti on auki klo 6-18 ja asemalla on myös lippuautomaatti. Junalipun lisäksi ostettavan bussilipun saa alehintaan 300 ft, ja se kelpaa vain Ferihegyn juna-aseman ja Ferihegy 2 terminaalin välisellä osuudella.


    • Ettäsillee

      Helvettikö tähän junaa sotket. Aivan turha neuvo. 100 E pääsee suoraa keskustaa. Tai 200 E metropysäkille ja metrolla keskustaa

    • jatälleee

      Hei kiitti vinkista! On kätevää mennä paikallisjunalla, koska meillä on isot matkalaukut eikä niitä saa metroon. Hilton Budapest City on meillä, se on Nyugat aseman vieressä.

    • ettäsillee

      No niin. Hiki tulee ennen kuin laukkusi on junassa sisällä. Ja miksei saa laukkuja metroon? Mene 100 E bussilla Kalvin ter , ja siitä 4 metrolla Nygatin asemalle. Kätevää , metroasemilla on hissi jolla pääset metroon ja saat laukkusi helposti metroon.
      Ja taisin toisinpäin lentoasemalle.
      Juna pysäkillä voit joutua seisomaan sateessa odottaessasi junaa. Junapysäkin edessä olevaan tietä joudut kiipeämään laukkusi kanssa rappusia ylö ja alas , että pääset pysäkille
      Aivan järjetön ehdotus joltakin Budapestin tuntijalta.

    • ettäsillee

      Anteeksi siis 3 metrolla

    • Tervetuloa1

      Ja miksei saa laukkuja metroon?

    • keväällä-käynyt

      Taxi vie oven vireen ja nostaa laukut myös... no olisko ollu 25€ tjms... kuka mitenkin

    • voimikäneuvo

      Toi junaehdotus oli aivan pohjanoteeraus . Mene nyt lentoasemalta ensin linja-autolla junaasemalle ja junalla keskustaan. Siitä ei yli sataa junaa mene jos ei lasketa tavarajunia. Tyhmä saa olla , muttei hullu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      47
      2192
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      191
      2009
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      835
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      736
    Aihe