Kerran kesässä osuuskaupassa vieraillessani on siellä sisällä aina samat vahdit seuraamassa ihmisten ostosreissuja.
Myös sellainen nuorempi kaveri kuulokkeet päässä valtaa vessan kun itsellä olisi kova kiire päästä sinne.
Tulee ikävä vanhaan osuuskauppaan 60-luvulla, silloin oli se vanha hirsinen päätyrakennus jossa oli kahvila ja siellä 20 penniä maksava iso munkki ja kuuma mehu, muistaakseni yhteensä 1 markka.
Pihalla oli se puurakennus jossa oli ulkohuussit miehille ja naisille.
Osuuskaupan vessa
1
349
Vastaukset
- Kun_paskahätä
yllättää
Kellä muulla teettää tuskaa käydä yleisissä käymälöissä? Mulla kun paskahätä yllättää, niin olen ongelmissa. En tiedä naisten yleisistä vessoista, mutta miehillä tuppaa olemaan käymälät semmoisia, että näet naapurin nilkatkin kun istahdat pöntölle. Kaiken lisäksi seinänaapurin erottaa sinusta sellainen ohut vanerinen levy ja vessat ovat akustiikaltaan sellaisia, että pienikin rupsahdus kuulostaa torven töräykseltä.
Jos olet matkustanut paljon ja istunut paikallaan syöden vaikkapa nyt lentokoneevästä tai purjehtinut Suomen läpi omalla autolla välillä syöden sämpylää tai muuta kuraa, niin onhan se sanomattakin selvää, että pakki on ilmaa täynnä.
Koita siinä nyt sitten mennä päästelemään ilmoja vessaan niin, ettei siitä olisi naapuriaseman Lissukin tietoinen.
Sen lisäksi että omistat ”ujon” rakon tai suolen, niin mie ainakin kärsin lievähköstä bakteerikammosta. Olen huomannut, kun olen tehnyt epävirallista tutkimusta miesten käymälätottumuksista, niin noin puolet saniteettitilojen käyttäjistä EIVÄT pese käsiään.
Mieti. Eka asia, mihin kosket on ne ovenrivat?! Kovassa käytössä olevan yleisen käymälän vessanripaa koskettelee päivittäin kymmeniä ellei satoja käsiä, joissa on todennäkösesti jäämiä ulosteista. Jos käytät vaikka pussinuuskaa ja koskettelet vessakäynnin jälkeen suutasi, niin se on sama asia kun pussaisit satoja peppuja. Näin mie ainakin asian kuvittelen.
Sama koskee buffapöytien ottimia. Tyypithän käy ensin vessassa ennen kuin aloittavat aterioinnin.
Jos tuo ei saanut karvoja nouseen pystyyn, niin mikä sitten?
Jonkin verran sain lievitystä Selviytyjissä tähän kammoon. Nimittäin siellä vessahommat toimitettiin viidakossa itse tehtyyn kuoppaan, jonka jälkeen käsi ja peppupesu hoidettiin merivedessä. Hiukan sain kuitenkin siitä lapiosta väreitä, mitä kaikki käyttivät ”vessaseremonioissaan”.
Kun palasin Filippiineiltä niin ensimmäinen julkinen saniteettitila oli lentokentän hyysikkä. Voin sanoa, että se tuntui viiden tähden Hiltonin yksityiseltä pytyltä. Ei haitannu naapurin töräykset vaikka tuntui, että siellä kaveri väänsi elämänsä torttua. Myös vessanhanat ja ovenkahvat tuntuivat niin puhtoisilta kokemani jälkeen.
Eipä siinä. Vaikka matkailu avartaakin, niin huomaan edelleen kääriväni hupparinhihan kourani suojiksi, kun menen yleiseen vessaan. Mutta nykyään pystyn sentään toimittamaan tarpeeni siellä, ja olen onnellinen siitä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567795Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675891Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615380Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515273Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084612Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072323Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e31196Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41165Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371016Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko43974