Kirkollisvaalit on hyvä syy erota kirkosta

Nurmimatto

Tulevat kirkollisvaalit muistuttuvat kirkon polittisuudesta ja sen mädänneisyydestä. Nyt on loistava tilaisuus erota kirkosta. Jo 1,7 miljoonaa Suomalaista ei kuulu kirkkoon. Tänä vuonna 70% rajapyykki alitetaan kun jo lähes joka kolmas ei kuulu kirkkoon.

Huittisissa on niin paljon tekopyhää porukkaa ehdokkaana kirkollisvaaleissa, että sen pitäisi saada monet eroamaan kirkosta. Kaupungin kermaa myöden.

9

861

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mfg

      Onhan siellä hyviä ehdokkaita

    • Enäänestä

      Minuakin kehotettiin,melkein käskettiin äänestämään..
      Minä ihmettelen miksi politiikka on kirkossa?!

      • Ääniharava

        Siksi kun raamattu sanoo että tulee aika jolloin antikristus vaikuttaa kirkoissa.
        En silti äänestä. En pidä politiikasta vaikka pitäisin poliitikoista.
        Ääni omaan pesään.


    • Luottamustoimet

      Tosi suoraselkäinen on tämä nykyisen kirkkovaltuuston jäsen, joka on tässä vaiheessa tehnyt esityksen palkkiosta luottamushenkilöille. Monta niihin hommiin hinkuavaa näkyy nytkin olevan, joten olis ehkä ollut viisaampaa esittää palkkioita vasta kun on tullut uudelleenvalituksi. Valitaan me vaan sellaisia ehdokkaita, jotka pystyvät elättämään itsensä muilla konsteilla. Ja sellaisia, jotka voivat kulkea kokouksiin jalan, niin ei tule niin tarvetta kilometrikorvauksiinkaan.

    • sinisilmällä

      "Valitaan me"? Olet siis valitsijan asemassa?
      Hyvät ovat ehdokkaat. Ei kulu turhaan jakkarat eikä kirkkokahvit kun ehdokkaat on lusimassa.

    • 12345612

      Nyt kirkko pääsi esille ja eroja on tosi paljon.

    • Hallelujaaröyhkeys

      Kummallista on nykyaika. Seurakunnan luottamustoimeen valitaan tuomittu rikollinen. Aikasemmin luottamustoimista erotettiin, jos henkilökohtasessa elämässä tuli töpeksittyä. Ahneuden ja röyhkeyden ylistys.

    • Eiköhän politiikka (yhteisten asioiden hoitaminen) kuulu oleellisesti käytäntöön jolla edustajat valitaan. Oli sitten kyseessä kirkko tai joku muu! Mikä merkitys kirkolla sitten on tavalliselle ihmiselle lienee nykyään suht vähäpätöinen. Tuota (hengellistäkin) apua kun saa nykyään muualtakin kuin kirkosta. Se on raha mikä ratkaisee ja merkitsee ratkaisevasti myös "henkimaailmassa" nykyään..ei niinkään Herran sana.

    • Lukkarit

      Mahtavaa srk politiikkaa! Yksi ehdokas joka ei saanut ainuttakaan ääntä ei edes omaansa. Sitten yksi ehdokas joka sai yhden äänen, kuka mahtoi äänestää ja ketä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      27
      3827
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      542
      2782
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      54
      2313
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      217
      2292
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1839
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1560
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      56
      1541
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1419
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1294
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1224
    Aihe