Nakkila/Nackalan historiaa

ALNedre

Suur-Ulvilan historiakirja vuodelta 1967 sanoo Nakkilan kunnan nimen historiasta seuraavaa: (Nimi Jaakkola tarkoittaa Jalmari Jaakkolaa)

"Mitä tulee Nakkilan nimeen, niin Jaakkola arvelee, että nimen lähtökohta länsisuomalaisesta "pientä vasaraa" tai "pulttia" merkitsevästä "nakka"-sanasta on luonnollinen. Nakkilan nimi esiintyy vielä 1500-luvun puolivälissä eräissä asiakirjoissa muodossa "Nackalan". Vielä 1600-luvun puolellakin, jolloin nimi jo varmaan oli vakiintunut Nakkilaksi, Nakkala-muoto pujahtaa oikeinkirjoitukseen (Nackala 1622). Nakka-nimiä esiintyy jo keskiajalla sangen läheisesti seppä-käsitteeseen liittyneinä. Kun Nakkilankylä kahdesta kantatilasta Herralan vanha toisintonimi on Vasara, niin tuntuu Nakkila-nimen palauttaminen nakka-kantaan mahdolliselta. Ruotsalaisen nimimuodon Nackeby lähtökohdaksi tarjoutuvat ruotsalaisalueilta tunnetut Nacke ja Nackeböle."

6

1959

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nakkojen

      Nakutusta kuului asutuksen kulmilla kun laiteltiin parekattoja sekä seppien pajoista joissa nakoilla nakoteltiin tarvekaluja vaurastuvan asujamiston tarpeisiin.
      Näinollen ehkä syvintä nakkilaa edustaisi paikka nimeltään vasaramäki.

      Annan vapaasti käytettäväksi kunnen joutilaille herroille ehdotuksen...nakkilan nimi muutettaisiin Nakkolaksi.

      Ja käydä noukkimassa vireenin lenkkarit alas sieltä poriin kääntyvän kaistan opasteesta.

      • naaqqa

        Kuis Lasse ne sinne on viskannut?


      • Olen-

        Saanut kuulla että olisivat entisen kunnanjohtajan virsut..samannimisen mutta eri miehen lenkkarit.
        Kunnan joutilaat ovat näköjään siirtäneet sivummalle mutta eivät poistaneet.?
        Mää ihmettelen suuresti..?


    • kylänvaiheilla

      Miksi lähteeksi ei ole arvattu venäjää? Venäjä on lähellä, joten ei mene paljoa väärin.
      Venäjän prepositionaali на kylä = kylän vaiheilla -> Na kila -> Nakkila.

      • Anonyymi

        Arvelisin, että Satakunnassa kuitenkin on enemmän ruotsin kielen vaikutusta (vrt. lounaismurteiden svetisismit).


    • Anonyymi

      Vanha Toroskan runkku on pedari joka lääppii 50 vuotta nuorempia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      303
      7206
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      63
      5054
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      101
      4524
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      17
      4352
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      48
      3865
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      152
      3772
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      72
      3671
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3576
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      75
      3383
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      59
      2500
    Aihe