Kuka muistaa kokemuksiaan Suomessa 80- luvun alusta olleiden ja nykyisin olevien matkatoimistojen palveluista. Keihäsmatkat lopetti jo 70-luvulla jolloin minulla ei ollut vielä rahaa matkailuun.
Olen reissannut Hassen, Spiesin. Tjäreborgin, Toivelomien, Kymppimatkojen, Frididsfresorin, Aurinkomatkojen, Finnmatkojen/Tuin, ja DeTurin reisuilla. Apollomatkoista en tiedä mitään.
Oletteko tehneet vertailuja ja mikä "toimisto" on mielestänne paras? Itse ja seurueeni ovat saaneet parasta palvelua Aurinkomatkojen henkilökunnalta, erityisesti kaukomatkoilla.
Surkein palvelu on tullut omatoimireissuilla Norskin lähtöselvityksessä, jossa kerrankin jouduin siirtämään matkalaukun 150 gramman ylipainon vuoksi yhden kirjan matkalaukusta käsitavaroihin. Eli drop in-tiskin vaakaa kyttäävä virkailija oli vähintään hölmö.
Paras palvelu oli Aurinkomatkojen reissulla kaakkois-Aasiassa, jossa seurueessamme olleen liikuntarajoitteisen henkilön vuoksi meille järjestetttin lentokenttäpalvelija, joka hoiteli meidät terminaaliin ja mm. turvatarkastuksen ohi lentokoneeseen omille paikoillemme ennen koneen henkilökuntaa, ja samoin Hki-vantaalla koneen ovella oli pyörätuolipalvelija odottamassa. Kyseisen tyyppinen palvelu lienee maailmalla tavallista, mutta meille sellaista on sattunut charterlennoilla vain Aurinkomatkojen ja Finnairin reissuilla.
Matkanjärjestäjät ennen ja nyt
Halpamatkailu
0
63
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1673427- 152066
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2231480Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701241- 441211
- 371111
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381063Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke1361021- 47994
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.38958