Kuka muistaa kokemuksiaan Suomessa 80- luvun alusta olleiden ja nykyisin olevien matkatoimistojen palveluista. Keihäsmatkat lopetti jo 70-luvulla jolloin minulla ei ollut vielä rahaa matkailuun.
Olen reissannut Hassen, Spiesin. Tjäreborgin, Toivelomien, Kymppimatkojen, Frididsfresorin, Aurinkomatkojen, Finnmatkojen/Tuin, ja DeTurin reisuilla. Apollomatkoista en tiedä mitään.
Oletteko tehneet vertailuja ja mikä "toimisto" on mielestänne paras? Itse ja seurueeni ovat saaneet parasta palvelua Aurinkomatkojen henkilökunnalta, erityisesti kaukomatkoilla.
Surkein palvelu on tullut omatoimireissuilla Norskin lähtöselvityksessä, jossa kerrankin jouduin siirtämään matkalaukun 150 gramman ylipainon vuoksi yhden kirjan matkalaukusta käsitavaroihin. Eli drop in-tiskin vaakaa kyttäävä virkailija oli vähintään hölmö.
Paras palvelu oli Aurinkomatkojen reissulla kaakkois-Aasiassa, jossa seurueessamme olleen liikuntarajoitteisen henkilön vuoksi meille järjestetttin lentokenttäpalvelija, joka hoiteli meidät terminaaliin ja mm. turvatarkastuksen ohi lentokoneeseen omille paikoillemme ennen koneen henkilökuntaa, ja samoin Hki-vantaalla koneen ovella oli pyörätuolipalvelija odottamassa. Kyseisen tyyppinen palvelu lienee maailmalla tavallista, mutta meille sellaista on sattunut charterlennoilla vain Aurinkomatkojen ja Finnairin reissuilla.
Matkanjärjestäjät ennen ja nyt
Halpamatkailu
0
66
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271944
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001690Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561306Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?671244Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311008Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47906Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51903Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44872- 107828
Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820