Ruumiin vuokra-asunnolle aiheuttamat vauriot?

Joutuuko omaiset maksajiksi kun itsemurhani jälkeen tulen luultavasti mätänemään asunnossani pari-kolme viikkoa ennen löytymistäni jonka jälkeen pinnat joudutaankin remontoimaan? Olen täysin varaton ja mitään rahanarvoista omaisuutta ei ole.
4212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei tule. Voit tehdä itsemurhasi rauhassa siltä osin.

Äänestä

Hei,

Toivottomalta tuntuvan elämäntilanteen pohtiminen yksin on raskasta. Tällaisessa tilanteessa ulkopuolinen tuki voisi olla hyvä voimavara. Asioista keskusteleminen yleensä auttaa jäsentämään ajatuksia ja tarjoaa uusia näkökulmia. Kannustan sinua keskustelemaan itsetuhoisista ajatuksistasi ammattilaisen kanssa.

Kiireellisessä tilanteessa voit aina ottaa yhteyttä paikkakuntasi psykiatriseen päivystykseen.

Lisäksi on olemassa monenlaisia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Tässä niistä muutama:

- Verkkokriisikeskus Tukinet, https://www.tukinet.net/. Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

- Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää numerossa 010 195 202 arkisin klo 09.00-07.00 sekä viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 15.00-07.00.

- Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Yhteystiedot löytyvät täältä: http://www.mielenterveysseura.fi/fi/tukea-ja-apua/kasvokkain/kriisikeskusverkosto

Voimia tilanteeseesi!

Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata

Äänestä

Toisaalta, miksi aiheuttaisit harmia vuokraisännälle tai talon muille asukkaille? He tuskin ovat mitenkään sinua loukanneet niin, että se oikeuttaisi sinua aiheuttamaan hajuahaittoja, ylimääräisiä siivouksia, muutaman tonnin pintaremontteja tai jopa tarvittaessa jospa erikoismaalien hankintaa.

Jospa lopettaisit sen omaan napaasi tuijottamisen.

Äänestä

Itsemurha on väärä ratkaisu omaisiasi kohtaan. Sinun pitäisi ajatella myös sitä, mitä tuskaa itsemurha aiheuttaa heissä.

Mitä tulee sotkuun, niin sitä voi ilmoittaa hätäkeskukseen ennen itsemurhaa, että tulevat korjaamaan pois - tai sitten voit olla tekemättä itsemurhan ja laittaa loppuelämäsi muiden ihmisten auttamiseen, jos et voi enää itseäsi auttaa. Aina on ihmisiä, joilla on vielä vaikeampaa kuin sinulla.

Itsemurha on väärin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


final_exit kirjoitti:

Joutuuko omaiset maksajiksi kun itsemurhani jälkeen tulen luultavasti mätänemään asunnossani pari-kolme viikkoa ennen löytymistäni jonka jälkeen pinnat joudutaankin remontoimaan? Olen täysin varaton ja mitään rahanarvoista omaisuutta ei ole.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu