Paras ja ilmainen virustorjuntaohjelma on Avira Free Antivirus. Sen asetuksia tosin täytyy hieman ruksia parhaimman suojan saadakseen.
Avira Free Antivirus
https://www.avira.com/en/support-download-avira-free-antivirus/indexl/
Kaspersky Lab:n virustorjunta on myös todettu todella hyväksi, joskin vain ilmainen kokeilu, kun Avira Free Antivirus on ilmainen ohjelma.
Kaspersky Anti-Virus Free Trial
https://www.kaspersky.com/downloads
Parhaat virustorjuntaohjelmat Avira ja Kaspesky
9
1446
Vastaukset
- AjaaVääräTiedoLevityst
Haittaohjelmia molemmat. Käytä windows defender/security/suoja. UAC ja selaimeen lisäosia ja asetus muutoksia.
Puhelimelle ei tarvitse sillä peruskäyttäjä ei osaa ladata sovelluksia muualta kuin googlen sovelluskaupasta. iOS ei salli mitään muualta kuin applen omasta samalla se saa 30% siivun kaikesta.
Oletko huomannut miten nämä ohjelmat markkinoivat? Miten he myyvät tuotettaan nettisivuillaan ja ohjelman käyttäjille? Miten jokainen kivijalka/nettikauppa myy näitä?
Jos on laitteellasi joku niin hankkiudu eroon. Yritä tehby erittäin hankalaksi. Miksiköhän? Onko eettinen edes tuossa asiassa? Jos ei niin kuvitteletko olevan muissa asioissa?- fsfadfeag
Ilmainen saksalainen Avira Antivir oli tarkoitettu siis Windows PC-koneeseen, mobiililaitteet erikseen, niihin ei hyvää turvaa edes saa ellet roottaa laitetta.
Microsoftin Defender on huonoimmasta päästä, enkä sitä pitäisi edes päällä.
Kirjoitat sen verran erikoisesti että oletko jenkeistä tai venäjänmaalta? - vähäl-tiedol-ajais-sama
Nyt puhut paskaa. Huonoimmasta päästä? Kai ymmärät miten nämä ohjelmat toimivat?
Ne lisäävät turvaa, olet jo ilman niitä turvassa. Tiedätkö miten ne lisäävät turvaa? Jos et älä selitä.
Tiedätkö palomuurista mitään? Tiedätkö miten ohjelmat toimivat?
Estäppäs kaikki palomuurilla. Sen jälkeen mikään ei pääse sisään verkosta tai ulos koneelta.
Tiesitkö että ohjelmat suorittavat koodia, missä tämä koodi on? Ilmestyykö se sun kovalevylle?
Ilmestyykö se emolevyyn, prossuun?
Tiedätkö haavoittuvuuksista?
Miten reititin voi saastua? Miten jokin ohjelma voi tehdä jotain haitallista oikealla tiedostolla?
Tiedätkö rauta haavoittuvuuksista? Intelin prossut, wifi vastaanotin, bluetooth.
Softa. VLC tektitystiedosto, hyötyhaittaohjelmat, harhaanjohtaminen, markkinointi, uskottelu.
Katsooko nämä sinun suojaohjelmat läpi muita kuin .exe/.jar... suoritettavia ohjelmia? Estääkö nämä ohjelmat asentamasta uutta tuntematonta? Estääkö nämä ohjelmat uudet haitta/huijaussivustot? Mitä voi tehdä miljoonia pienessä ajassa. Estääkö syöttämästä tietoja tai painamasta linkkiä sähköpostissa? Mitkä linkit estetään ja miten? Miten estetään tietojen syöttö? Pankkisuoja on erittäin perus jos laittaisit työpöydälle pikakuvakkeen hoitasi se saman asian.
Mitä luulet kun käyttäjä kokee olevan suojattu? Meneekö hän enemmän lankaan vai vähemmän? - rageeeee
Anteeksi, selitä vain mutta en suosittele että tuet näitä ohjelmia, vähän kuin tukisit pyramidi huijauksia. Sanomalla oman mielipiteen saadaan puhuttua asiat läpi ja ehkä päästä sopuun miten asiat toimii. Ei pidä pitää suuta tukossa. Esim. jos joku vanhus luulee että on voittanut jotain ja hän ei kerro tästä muille ja lähettää rahaa "lunastaakseen" voiton tai joku romanssi netissä missä kohde pyytää kaiken näköistä. Saa asiat setvittyä ja estettyä erheet kun kertoo oman näkemyksen vaikka ei ole varma asiasta. Oppii uutta ja saa paremman käsityksen asiasta tai muitten käsityksestä. Molemmathan voi olla väärässä milloin kukaan ei ole oikeassa. Tai sitten molemmat ymmärtää toisensa väärin vaikka tarkoittaa hyvää.
- Bitdefenderparempi
Liian monimutkainen. Bitdefender free ohjelmassa on vain pelkkä virustorjunta. Ei mitään muuta turhaa roinaa..
- A-alternative-1.0-Ilman
Käydään läpi mitä nuo ohjelmat tekevät.
1. Katsovat nettisivun url. Onko listassa on estetään.
1.0 Mitä jos ei ole ohjelmaa. Päädyt sivulle. Ehkä uskot mitä sivu sinulle kertoo. Asennat ohjelman. Tietokoneellasi pyörii PUP. Ehkä haitallinen, melko varmasti on.
1.A Katsovat nettisivun url. Onko listassa? Ei sama tulos kuin ilman ohjelmaa. Tietokoneellasi pyörii PUP.
1. Katsovat tiedoston ennen kuin lataat sen selaimella. Etsii samoja tiedostoja tietokoneelta, scan.
1.0 Ei ohjelmaa. Lataat ohjelman koska et tajua sen olevan haitallinen. > PUP.
1.A Katsoo tiedostot mutta scannaus ei tuota tulosta. > PUP
1. Pyörii taustalla vieden prossun tehoja 1-10% (40% jopa vanhalla koneella).
1.0 Ei asennettu eli ei vie CPU
1. Markkinoi ja kerää osoitteet missä käyt selaimella
1.0 Ei kerätä nettisivujen osoitteita, eikä ohjelmaa näy UI.
1. Tekee käyttäjästä höperön, joka syöttää tietoja, asentelee, käyttää saastunutta konetta.
1.0 Käyttäjä ei tiedä perusasioita. Tekee samat kuin 1.
1.0A Käyttäjä osaa perusasiat. Ei syöttele, ei usko markkinointia/huijauksia. Kyseenalaistaa miksi tietokoneessa on jotain.
1.A Käyttäjä osaa perusasiat silti käyttää näitä. Hidastaa, tiedonkeruu, haavoittuvuudet ei näköjään riitä. Käyttäjä elää omassa maailmassa kieltäen edellä mainitut asiat.
Voi ehdotella ominaisuuksia minulle mitkä haluaisit saada selville. Kommentoi tähän kysymyksellä. - Anonyymi
Bitdefender Free:ssä on päivitysongelmia todettu. Kotimikrokaan ei enää suosittele sitä. Tilapäisesti suosittelee Panda free:tä, jota en koneelleni voisi koskaan ottaa.
Paras virustorjunta taitaa olla Windows Defender (zero-day -tunnisteet), vaikkakin sillä on paljon "false positiivisia".
- Anonyymi
Samoin itselläni ollut kaspersky free jo vuoden alusta ei ole viruksia tai vakoiluohjelmia enää löytynyt, kaiken lisäksi ohjelma ei rasita perusläppäriä kuten f-secure.
- Anonyymi
Uskotko joulupukkiin et ilmaisia olisi ainoa hyvä on kotimainen f jutzka joka on maksullinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2383151
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1262259Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta151765Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2191763Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3051594Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita481299- 511263
- 1111081
- 941016
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan58994