Yksi Vuoden Isä Topi Linjama nostaa maljan Maikkarin kuvassa. Minkätähen? Eikös se oo siijjonissa synniksi saarnattu se samppakaljannostaminen?
Topi Linjama nostaa maljan!
6
1293
Vastaukset
- mustille
Tuota HS artikkelia kokonaisuudessaan voi lukea vain tilaajat, mutta eikös tuo otsikkokin kerro vastauksen:
https://www.hs.fi/elama/art-2000005477440.html- Tuo_mieshän
on kieltänyt uskonsa, joten kai hän voi pahennusta aiheuttamatta temppuilla maljakkonsa kanssa niin kuin haluaa.
Koskaan ei ole uutista, että joku on löytänyt Jumalan valtakunnan. Uutinern on vain se, kun joku jättää Jumalan valtakunnan. - Toimittajana
Tuo_mieshän kirjoitti:
on kieltänyt uskonsa, joten kai hän voi pahennusta aiheuttamatta temppuilla maljakkonsa kanssa niin kuin haluaa.
Koskaan ei ole uutista, että joku on löytänyt Jumalan valtakunnan. Uutinern on vain se, kun joku jättää Jumalan valtakunnan.tiedän ja kaikkihan sen tietävät, että kielteinen uutinen on aina enemmän uutinen kuin myönteinen.
Sehän on erityisen iloinen ja myönteinen asia, kun joku saa syntinsä anteeksi ja pääsee sisälle Jumalan valtakuntaan. Siksei siitä kannata uutista tehdä. Eivätkä nämä Jumalan valtakunnan löytäneet tahdokaan esiintyä sellaisissa uutisissa. Nauttivat vain taivaallisesta rauhasta ja ilosta.
Mutta kun joku lähtee Jumalan valtakunnasta... NIIN SERHÄN ON PERÄTI KATASTROFAALINEN ASIA. Joku vaihtaa iankaikkisen taivasosan helvetin ikuiseen vaivaan ja liekkeihin. Se on ERITYISEN KIELTEINEN asia, ja todella murheellinen juttu. Su
iksi siitä on syytä tehdä uutinen esimerkiksi Helsingin Sanomiin. Nän on nyt käynyt herra Linjamalle. Tuo_mieshän kirjoitti:
on kieltänyt uskonsa, joten kai hän voi pahennusta aiheuttamatta temppuilla maljakkonsa kanssa niin kuin haluaa.
Koskaan ei ole uutista, että joku on löytänyt Jumalan valtakunnan. Uutinern on vain se, kun joku jättää Jumalan valtakunnan.Jeesuhan nosti (eräsnkäännös, - kohotti) itse maljan viimeisellä syöntikerralla;
Matt, 26:27 Ja hän otti maljan, kiitti ja antoi heille ja sanoi: "Juokaa tästä kaikki
Sitten Hän sanoi, että juo sitten lisää, kun tulee?
Tästäkö johtuu, ette te pidä Jeesusta juuri minään.
- Vanhahapatus
Vuoden ikäinen juttu.
- IhmisjumalatOnSaatanasta
Ette näytä vielä tietävän Jumalan valtakunnasta mitään, jos vanhoillislestadiolaisuutta JUmalan valtakunnaksi sanotte. Jumalan valtakunta on kuten nimikin sanoo Jumalan. Ja sinne ei mennä muuta tietä kuin uskomalla Kristukseen. Siinä valtakunnassa ei tule yhtäkään pistettä vanhoillislestadiolaisuuteen tai johonkin muuhun laisuuteen kuulumisesta. Sinne valtakuntaan tulevat ovat Jeesuksen Kristuksen verellä ja ristinkuolemalla Jumalan omiksi lunastettuja. Yhdistyksistä voi pahimmillaan tulla jopa este Jumalan valtakuntaan pääsylle. Niissä ihmisopit jylläävät ja hyvin usein sotkevat evankeliumin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse103790SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2143707Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1313395Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713362Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit222257Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv321799- 351569
- 321481
- 921423
- 151343