Yksi Vuoden Isä Topi Linjama nostaa maljan Maikkarin kuvassa. Minkätähen? Eikös se oo siijjonissa synniksi saarnattu se samppakaljannostaminen?
Topi Linjama nostaa maljan!
6
1280
Vastaukset
- mustille
Tuota HS artikkelia kokonaisuudessaan voi lukea vain tilaajat, mutta eikös tuo otsikkokin kerro vastauksen:
https://www.hs.fi/elama/art-2000005477440.html- Tuo_mieshän
on kieltänyt uskonsa, joten kai hän voi pahennusta aiheuttamatta temppuilla maljakkonsa kanssa niin kuin haluaa.
Koskaan ei ole uutista, että joku on löytänyt Jumalan valtakunnan. Uutinern on vain se, kun joku jättää Jumalan valtakunnan. - Toimittajana
Tuo_mieshän kirjoitti:
on kieltänyt uskonsa, joten kai hän voi pahennusta aiheuttamatta temppuilla maljakkonsa kanssa niin kuin haluaa.
Koskaan ei ole uutista, että joku on löytänyt Jumalan valtakunnan. Uutinern on vain se, kun joku jättää Jumalan valtakunnan.tiedän ja kaikkihan sen tietävät, että kielteinen uutinen on aina enemmän uutinen kuin myönteinen.
Sehän on erityisen iloinen ja myönteinen asia, kun joku saa syntinsä anteeksi ja pääsee sisälle Jumalan valtakuntaan. Siksei siitä kannata uutista tehdä. Eivätkä nämä Jumalan valtakunnan löytäneet tahdokaan esiintyä sellaisissa uutisissa. Nauttivat vain taivaallisesta rauhasta ja ilosta.
Mutta kun joku lähtee Jumalan valtakunnasta... NIIN SERHÄN ON PERÄTI KATASTROFAALINEN ASIA. Joku vaihtaa iankaikkisen taivasosan helvetin ikuiseen vaivaan ja liekkeihin. Se on ERITYISEN KIELTEINEN asia, ja todella murheellinen juttu. Su
iksi siitä on syytä tehdä uutinen esimerkiksi Helsingin Sanomiin. Nän on nyt käynyt herra Linjamalle. Tuo_mieshän kirjoitti:
on kieltänyt uskonsa, joten kai hän voi pahennusta aiheuttamatta temppuilla maljakkonsa kanssa niin kuin haluaa.
Koskaan ei ole uutista, että joku on löytänyt Jumalan valtakunnan. Uutinern on vain se, kun joku jättää Jumalan valtakunnan.Jeesuhan nosti (eräsnkäännös, - kohotti) itse maljan viimeisellä syöntikerralla;
Matt, 26:27 Ja hän otti maljan, kiitti ja antoi heille ja sanoi: "Juokaa tästä kaikki
Sitten Hän sanoi, että juo sitten lisää, kun tulee?
Tästäkö johtuu, ette te pidä Jeesusta juuri minään.
- Vanhahapatus
Vuoden ikäinen juttu.
- IhmisjumalatOnSaatanasta
Ette näytä vielä tietävän Jumalan valtakunnasta mitään, jos vanhoillislestadiolaisuutta JUmalan valtakunnaksi sanotte. Jumalan valtakunta on kuten nimikin sanoo Jumalan. Ja sinne ei mennä muuta tietä kuin uskomalla Kristukseen. Siinä valtakunnassa ei tule yhtäkään pistettä vanhoillislestadiolaisuuteen tai johonkin muuhun laisuuteen kuulumisesta. Sinne valtakuntaan tulevat ovat Jeesuksen Kristuksen verellä ja ristinkuolemalla Jumalan omiksi lunastettuja. Yhdistyksistä voi pahimmillaan tulla jopa este Jumalan valtakuntaan pääsylle. Niissä ihmisopit jylläävät ja hyvin usein sotkevat evankeliumin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1266410Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie716243Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766205Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3444002Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482425Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42365Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1311466- 131329
- 1871138
- 64970